"Tråkigt att nyföretagandet minskar"
Men vad beror det på?
Relaterat
Peter Germer, regionchef för Företagarna i Västernorrland och Jämtland, tycker att frågan är svår att svara på.
– Det är en tråkig utveckling. Men vi har aldrig legat bra till när det gäller nyföretagande och det beror på att vi till stor del har en industristruktur. Många tjänsteföretag jobbar mot industrin och när den har det svårt minskar också möjligheten att utveckla nya företag.
Peter Germer tror dock att nyföretagandet kommer att öka när konjunkturen blir bättre.
– Det gäller att hitta nischer och det finns utrymme att starta fler företag inom exempelvis hushållsnära tjänster. Jag tror också att fler möten mellan företagare kan ge idéer till nya företag.
Företagslotsen Agneta Lidén i Sundsvall tycker sig inte ha märkt någon kraftig nedgång i nyföretagandet.
– Inom rådgivningen har vi åtminstone en ständig ström av intresserade, men det kanske tar lite längre tid för företagarna att komma igång nu. I Bolagsverkets siffror ingår heller inte de företagare som bara har F-skattsedel, utan att ha registrerat sig hos Bolagsverket, påpekar hon.
I november i år startades 71 nya företag i länet, i november 2008 var siffran 88 nya företag.

























