Företagare kräver bibehållen postservice
Företagarna i Nordanstig tänker inte acceptera sämre postal service.
– Samhällsekonomiskt är det fruktansvärt att ytterligare tolv arbetstillfällen försvinner, kommenterar företagaren Lasse Gradin i Bergsjö.
Relaterat
Efter beskedet att Posten AB stänger sin brevbärarbas i Bergsjö vill Lasse Gradin veta vilka konsekvenser omorganisationen får. Avgörande för hans reklam- och medieföretag är att transporterna med Postens företagspaket fungerar lika bra som i dag. Hans försändelser ska nå kunder inom Sverige nästa dag.
– Då slår det inte så hårt mot mitt företag att brevbärarkontoret i Bergsjö stängs, konstaterar Lasse Gradin.
Men samtidigt belyser han hur orimlig den sociala situationen blir för de omplacerade brevbärarna:
– Först ska de åka till Hudiksvall för att sortera brev och paket. Sedan tillbaka flera mil norrut för att dela ut försändelserna. Därefter köra in postbilen till terminalen i Hudiksvall och på kvällen återvända hem till Nordanstig.
Ordföranden i Nordanstigs företagarförening, Alf Bohlin, blev mycket överraskad när han fick reda på Postens planer:
– Inte alls bra. Vi lär knappast kunna påverka beslutet, men vi måste kräva garantier att servicen inte på något vis naggas i kanten.
























