80 lastbilar fler per dag på E4
Den 10 december går Cargonets sista godtåg från Sundsvall. Bolaget lägger då ner all inhemsk trafik i Sverige.
De två dagliga tågen till Malmö och Göteborg ersätts med 40–50 lastbilar per dag. Likadant blir det i den andra riktningen.
Relaterat
Fakta
Banavgifterna fördubblas
n Riksdagen har beslutat att höja banavgifterna för att få mer pengar till drift och underhåll.
n De ska nästan fördubblas på fyra år, från en halv miljard år 2009 till nära en miljard år 2013.
n I fjol höjdes avgifterna med 10 procent, i år med 32 procent, nästa år höjs med 5 procent och året därpå med 25 procent.
Artikelserie
- Artikelserie: Fler långtradare på E4
- Godstågen rullar igen 2012-01-03
- Hopp för varslade 2012-01-03
- Godset tillbaka på räls 2011-12-12
- Vill fortsätta godstrafiken - men saknar lok 2011-12-07
- Hundratals lastbilar får ersätta tåg 2011-12-07
- Hopp om fortsatt gods på järnväg 2011-12-03
- "Det kostar oss miljoner" 2011-12-03
- Banavgifter ger mer underhåll 2011-12-03
- Tvingas varsla personal 2011-11-30
Dessutom kan även godstrafiken mellan Luleå/Umeå och Göteborg läggas över på lastbil. Det skulle betyda ytterligare ett 20-tal lastbilar per dag i vardera riktningen på E4 genom Sundsvall.
Men Green Cargo hoppas kunna ta över den sträckan, i så fall blir godset kvar på rälsen.
– Vi har kontaktat kunderna och hoppas på positiva svar inom de närmaste dagarna. I så fall är målet att ta över trafiken direkt efter Cargonet, berättar Mats Hollander, kommunikationsdirektör på Green Cargo.
Men för kunderna innebär det en prishöjning.
– Ja, Cargonet har ju gått med miljonförluster, så det är klart att vi måste höja priserna om det ska gå ihop. Banavgifterna blir dessutom bara högre för varje år, påpekar Mats Hollander.
Men när Green Cargo nyligen lade fram ett förslag där man skulle ta över flera av Cargonets sträckor, bland annat den från Sundsvall, så fick de kalla handen.
– Ja, tyvärr. 38 av de 40 kundföretag vi frågade sade nej, de tyckte att det blev för dyrt, säger Mats Hollander.
I dagsläget verkar det inte aktuellt att något annat tågföretag ska ta över Sundsvallstrafiken. Möjligen har Green Cargo ibland utrymme att ta en mindre del av Cargonets gods, men merparten av godset lyfts över på lastbil.
Tidigare var statliga Green Cargo delägare i Cargonet och hjälpte då till att bära kostnaderna, men nu är det ett helnorskt bolag. Förluster i båda länder gör att man nu lägger ner verksamheten i Sverige inför bytet av tågens tidtabeller om två veckor.
– Det är inte med lätt hjärta vi gör detta, att föra över gods på lastbil går stick i stäv med miljöförbättringarna. Men de höjda banavgifterna gör att den ekonomiska risken blir för stor, säger Bjarne Ivar Wist, informationsdirektör på Cargonet.
Två tuffa vintrar och det faktum att Cargonet förlorade driften av flera godsterminaler i Sverige för några år sedan har också bidragit.



























Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 nov 2011 12:59 Cynikern (Ej registrerad)
Det är så sjukt att det ska vara dyrare att skicka gods med tåg. Inför en avgift per axel-kilometer oavsett om det är lastbil eller tåg så blir det ordning.
Det är ju fullständigt vansinne ur miljö-synpunkt att skeppa på lastbil.
Skrivet 30 nov 2011 13:06 SV (Ej registrerad)
Hur är det möjligt att det är billigare att köra 40 lastbilar än två tåg? Nånting är fundamentalt fel...
Skrivet 30 nov 2011 13:16 Harmonium (Ej registrerad)
Både ur miljöaspekt och trafiksäkerheten på vägarna är detta idiotiskt. Vad har vi för folk som styr egentligen? Vårt samhälle med kloka politiker borde arbeta för att få bort långtradare och tung trafik från vägarna. Tänk om!
Skrivet 30 nov 2011 13:36 Needspeed (Ej registrerad)
Tja bara inse fakta..det kostar. Man ska tänka att för att få det snabbt o lönsamt behöver 3 spår ramla från himmelen 2 för persontrafik och 2 för godstrafik. Idag finns väl bara 1 och en j- kla massa mötesplatser för alla tåg som går idag
Skrivet 30 nov 2011 13:45 Mack (Ej registrerad)
Att åka tåg som privatperson är ju för dyrt också (om man inte vinner budgivning på Tradera strax före avgång d.v.s.) så även där är man hänvisad till buss istället för tåg. Känns värdelöst att det mest miljövänliga alternativet ska vara för dyrt!
Skrivet 30 nov 2011 13:49 Leda (Ej registrerad)
Kan bara hålla med föregående talare. Helt bisarrt att ersätta tåg med ännu fler långtradare. Dåligt för miljön, dåligt för trafiken. Sveriges regering borde ju ge skatterabatter till tågfrakt och lägga på extra skatter för de som väljer att skicka med lastbil, åtminstone mellan områden där tåglinjer finns.
Skrivet 30 nov 2011 13:56 Stiven Wiklund (Ej registrerad)
Höjer man banavgifterna på järnvägen för att friställa kapacitet på järnvägen? När antalet tåg minskar så behöver man ju inte bygga ut järnvägsnätet, utan marknadskrafterna ordnar upp detta. Varför är det inte kostnadsneutrala avgifter så att lastbilar har samma kostnad? Det är ju obegripligt att det är billigare att köra en massa lastbilar i stället för några tåg. Miljön är tydligen inte alls viktig......
Skrivet 30 nov 2011 14:27 Nisse (Ej registrerad)
Det är ju ganska idiotiskt att göra på detta viset är det någon vettig person som räknat på det detta och förstår vad det kommer att innebära: Löner,miljö,slitage på vägar med mycket mer...
och sen kommer det att bli mer kaos vägarna fler olyckor(sjukvårdskostnader).
Är det någon ansvarig som kan svara på detta.
Skrivet 30 nov 2011 14:46 BO (Ej registrerad)
Det är vansinnigt att lägga över all godstrafik på vägarna.Detta måste styras upp av regeringen.Nu har man byggt en stor combiterminal i Umeå,som kommer att stå oanvänd. Den planerade terminalen i Tunadal byggs också helt i onödan. Man tycker synd om folk som fått flytta ifrån sina hus och fått dom innlösta.Det här gör att dom kunnat bo kvar.
Skrivet 30 nov 2011 14:47 Tord S. (Ej registrerad)
Ännu fler av dessa stoppklossar på vägarna till "glädje" för oss pendlare..
Skrivet 30 nov 2011 15:15 JL (Ej registrerad)
Tacka högerfolket i riksdagen för det.
Måste skratta åt Maud olofssons alla utspel i TV att hennes parti var minsan det "nya" alternativet för att förbättra miljö och kommunikationer.
Hahaha!
Skrivet 30 nov 2011 16:16 billisten (Ej registrerad)
det var ett jävla surr om miljön, klart att man sänder varorna med ett färdmedel som kommer fram i tid, och ni som klagar på långtradarna ni kan ju åka tåg så jämnar ju miljön till sej endå
Skrivet 30 nov 2011 16:17 Konsumenten får betala (Ej registrerad)
Kostnaderna läggs på slutkonsumenten som vanligt. Lönesnurran fortsätter spinna. Lika bra att sluta köra personbil eftersom vägarna snart är livsfarliga pga alla långtradare mm.
Skrivet 30 nov 2011 16:23 trafikledare (Ej registrerad)
greencargo lägger ner nu den 10 dec o vi spom jobbar på godsföretag vill skicka mera volymer med tåg men vi får inte för banverket det finns inte plats på spåret
Skrivet 30 nov 2011 16:50 Uffe Ess (Ej registrerad)
Nu läggs frakt över på lastbil. Nästa steg är att lägga ner tillverkningen helt. Det blir så när ca. 70 % av infrastruktursatsningarna går till 08-området. Så har det varit länge och det spelar ingen roll vilken färg regeringen har, för vill topparna i Svenskt Näringsliv ha det så, då blir det så. Att stora vinster försvinner för en del företag skiter de märkligt nog fullständigt i. Lokalpolitikerna går i partistyrelsernas ledband och gör knappt något för att bromsa galenskaperna. Och agerar rikspolitikerna så är det oigenomtänkt och ofullständigt. Att bygga Ådalsbanan när det inte ens finns ett dubbelspår mellan Sundsvall och Stockholm är ett bevis på detta. Folk gnäller nu här om Petersvik, men vänta bara. Snart bor vi alla i en betongförort utanför Stockholm...
Skrivet 30 nov 2011 16:58 Otroligt!! (Ej registrerad)
För Umeå/Luleå är det snarare 50-60 bilar + Sundsvallsvolymerna som ska ut på landsväg. Detta i vardera riktning. Prisnivån från GC har inte accepterats i dagsläget och åkerierna tittar redan på upplägg för landsväg. Måtte man slippa köra personbil på E4:an söder om Sundsvall. När ska regering och trafikverket inse att man inte kan ha avgifter som driver trafiken från järnvägen?
Skrivet 30 nov 2011 18:10 Palle (Ej registrerad)
Lustigt alla miljövänner ! vem tror ni betalar för en extra km kostnad,mm,mm det är du som konsument som betalar priset, utan lastbilarna är det slut på mat i butikerna, tills det går ett spår till varje butik, men ni odlar antagligen grönsaker och äter bara det ! Antagligen vet inte såna som ni bla hur mycket skatter och övriga avgifter det redan är på den tunga trafiken som går till trafikverket, större delen av dessa skatter går till utbyggnad och underhåll av järnvägen som ni tjatar om att allt ska gå på, lätt för er utan insyn att sitta och klaga när det är ni i slutänden som som betalar. Åkerierna betalar skatter och avgifter till en utbyggnad av en konkurrerande verksamhet som konkurrensverket accepterar pga statens inblandning, som ni även är med och betalar om ni konsumerar !
Skrivet 30 nov 2011 18:13 Medelsvensson (Ej registrerad)
Då dom flesta tågset går med diesellok vilka i sin tur knappast uppfyller samma stränga miljökrav som lastbilarna blir beslutet en STOR vinst för miljön.
Sen kan inte företagare köpa dom ständiga förseningar tågtrafiken dras med, riv upp rälsen och sälj som metallskrot. Tåg är förlegat.
Skrivet 30 nov 2011 20:24 Sant (Ej registrerad)
Medelsvensson (Ej registrerad) skrev:
Då dom flesta tågset går med diesellok vilka i sin tur knappast uppfyller samma stränga miljökrav som lastbilarna blir beslutet en STOR vinst för miljön.
Sen kan inte företagare köpa dom ständiga förseningar tågtrafiken dras med, riv upp rälsen och sälj som metallskrot. Tåg är förlegat.
Nu yrar du i nattmössan! De flesta tågen går med ellok, vid växling på stationerna går de med diesel ibland. Vi kan väl iaf försöka hålla oss till sanningen! Eller?
Skrivet 30 nov 2011 20:48 Påläst (Ej registrerad)
"Medelsvensson" har inte många rätt. Absolut mest trafik går med ellok. Elen till järnvägen kommer uteslutande från vattenkraft. De diesellok som finns har betydligt högre krav på rening än långtradare och är betydligt mer effektiva av fler skäl. Dels går det åt mellan en tredjedel och hälften energi för att dra last på järnväg jämfört med väg, dels har man högre verkningsgrad i själva motorn. Slutligen har man trafikinfarkt även i övriga Europa och det sker hela tiden en överflyttning från väg till järnväg. Järnväg tar mycket mindre plats per transporterad mängd gods och i övriga Europa har man ont om plats. Vägar behövs också, men de internationella transporterna sker allt mer på järnväg.
Skrivet 30 nov 2011 21:47 En Jävla Vänsternisse (Ej registrerad)
Förutsätter ju att ingen som skriver ut sin ilska här röstade blått. För det var precis det här dom sa att dom skulle göra. På samma sätt som dom röda föreslog precis tvärtom. Dvs satsningar på miljöriktig och ekonomisk infrastruktur... nej större delen av befolkningen ville ju tydligen ha sänkt resturangmoms istället för en utbyggd och väl fungerande järnväg...
Skrivet 30 nov 2011 22:39 Harmonium (Ej registrerad)
Som många andra "vänsternissar" är inte heller du påläst, men orden väller fram ur din munhåla utan Knowledge! Läser bara rubrikerna på ledar- och politiksidorna. Ta reda på hur det förhåller sig.
Skrivet 1 dec 2011 00:15 Tänker Själv (Ej registrerad)
Det fruktansvärt dyrt att bygga järnväg, och bygget belastar miljön avsevärt. Om man bygger en järnväg mest för att öka tillförlitligheten så att man slipper ca 80 tradare/riktning och vardag (ca 3 tåg per dygn extra), så belastar bygget miljön (klimatgaser) lika mycket som de 80 lastbilarna per vardagsdygn under ca 60 år. Sen behöver vårt land med långa avstånd billiga transporter för att kunna konkurrera med tätbefolkade länder-inte dyrare. I dag är en kombitransport subventionerad på många sätt, främst genom att samhället betalar bygge mm av spåren. Kombitransport kostade ca hälften av l-bilstransporten. Men sen tillkommer fler lastbärare, omlastningar, strul vid tågförseningar. Kombi innebär fler lastbilar lokalt på dagen men färre på natten på E4 när man kör kombi.
Skrivet 1 dec 2011 01:12 Eller hur? (Ej registrerad)
Men va bra, då blir det ju ännu mer jobb åt chaffissarna.
10-20 arbetslösa lokförare ger jobb upp till 80 nya arbetstillfällen, helt i linje med moderaternas arbetslinje..
Skrivet 1 dec 2011 07:22 John (Ej registrerad)
hej det är inte dytr att åka tåg alt gods måste ta lastbil
tågen har broblem med snö när det ligger på spåren
tafikverket har ett snsvar att får spåren och underhåll
ända ni hänger på det är att ni ser inte utte på linjen
ur de fungerar när dom bloggar så blir det stopp
Skrivet 1 dec 2011 10:46 PIRATEN (Ej registrerad)
Bra att det blir många Chafförs arbeten