Barbro Bergqvist har avlidit
Hon föddes i Stockholm och växte upp i Sundsvall med sina två äldre systrar. Halva livet har hon sedan bott i Stockholm och den andra halvan i Sundsvall. Barbro utbildade sig till sjuksköterska och arbetade en tid vid rättspsyk i Sidsjö. Hon insåg dock rätt snabbt att det inte var hennes område och sadlade i början av 1980-talet om till barnskötare. I Sundsvall arbetade hon bland annat vid Lotsgatans och Balders dagis.
Efter en period i Stockholm återvände Barbro och hennes söner Keba och Dawda i slutet av 1990-talet till Sundsvall. Barbro som ville ha lite omväxling i yrkeslivet började vid Vin- och Spritfabriken år 2000. Där jobbade hon sedan fram till den lades ner i fjol. Hon var på gång att återvända till dagis men hann inte då sjukdomen slog till.
Barbros stora intresse var träning. Hon var vegetarian och mycket hälsomedveten. Sedan många år tränade hon på gym flera gånger i veckan med ett kompisgäng. Hon tyckte om att resa och under 1970-talet besökte hon länder som Grekland, Indien och Afghanistan. Under en period var hon bosatt i Grekland.
Som person var Barbro mycket omtänksam och kärleksfull. För sina söner var hon en engagerad och lyssnande förälder som stod sina barn nära.
Närmast anhöriga är sonen Keba med sambo Anna-Lill, sonen Dawda samt systrarna Elsie-Gerd och Solveig med familjer.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 mar 2010 16:12 S.K (Ej registrerad)
Barbro var en kvinna med stort och varmt hjärta.
Skrivet 6 mar 2010 20:39 G (Ej registrerad)
Saknar dej vännen.
Skrivet 11 mar 2010 20:03 MTe. (Ej registrerad)
Takk for mange gode minner.
Mine tanker var med dere i dag.
Magnar.