Mr GIF har avlidit
Eric Söderlund, Sundsvall, under en lång rad år känd som Mr GIF, har avlidit. Han skulle fylla 84 år den 18 mars.
Eric Söderlund arbetade i 40 år som intendent och inköpare på Västermalms skola. För Sundsvallsborna var han en välkänd profil som GIF-ledare under 50 år. Han var helhjärtat engagerad i föreningen sedan ungdomsåren. På senare år följde han matcherna från läktarplats.
Eric Söderlund växte upp i Ortviken och spelade center eller centerhalv i Giffarnas juniorlag. Han var med och vann junior-DM innan den aktiva karriären fick ett hastigt slut, då han skadade menisken vid 19 års ålder. Året därpå blev han materialförvaltare i GIF Sundsvall, sedan lagledare, ledamot i styrelsen och ordförande i fotbollssektionen men aldrig ordförande i styrelsen. Den posten tyckte han att någon med kontakter inom näringslivet skulle inneha.
Eric Söderlund var känd som en tuff förhandlare som sålde dyrt och köpte billigt. 1994 tog han initiativ till stödföreningen Gamla Giffare. Han har fått Svenska Fotbollförbundets förtjänsttecken i guld som gav fritt inträde till alla fotbollsmatcher i Sverige.
1995 firade han guldbröllop med sin Ingegärd, född Åberg, från Orsa. De vigdes den 1 april 1945 i Vilhelmina. Hon avled 2004. Närmast anhöriga är döttrarna Bibbi och Christina med familjer.






















