"Fantastiskt skönt och vemodigt"
Han axlade en tung mantel.
I går var gatufestgeneralen Jerry Thåström nästan rusig av både trötthet och glädje över en lyckad festival.
– Jag ville sätta min prägel på det och jag tycker att pusslet blev rackarns bra även om det tog tid att lägga det, säger han.
Relaterat
Premiären är avklarad för Jerry Thåström, en stolt men trött gatufestgeneral. Höjdpunkten tycker han var Timbuktus show när hela torget gungade av människor. – Då gick det att ta på stämningen, säger han.Fotograf: Johan Engman
Premiären är avklarad för Jerry Thåström, en stolt men trött gatufestgeneral. Höjdpunkten tycker han var Timbuktus show när hela torget gungade av människor. – Då gick det att ta på stämningen, säger han.Fotograf: Johan Engman
Fotograf: Johan Engman
– Kärlek!
När Jerry Thåström ombeds sammanfatta sitt först år som gatufestgeneral blir det med det ordet.
– Väldigt många har kommit fram och kramats och gratulerat till en bra festival, det känns fantastiskt, säger han.
När han tog över efter Göran Melin var det mycket att sätta sig in i, många kontakter att ta och från februari och till slutet av juli har det varit många timmars arbete och lite sömn.
– Det har varit tidiga morgnar, sena kvällar och helger så familjen har jag knappt hunnit träffa. När jag gjort efterarbetet måste jag ta ledigt annars går jag nog in i väggen, säger en lycklig men trött Jerry Thåström där han står mitt på torget på söndagseftermiddagen.
Innan var han orolig att något kunde gå snett. Att besökarna skulle vara missnöjda med artisterna eller något annat.
– Det här är nog den tuffaste utmaning jag gett mig in på och vissa smågrejor har vi väl missat men inget som inte kunnat lösas.
För att fortsätta utveckla Gatufesten har Jerry Thåström flera idéer men inga han vill berätta om eftersom det skapar en "massa krav".
Men en tanke är att lägga upp en ny hemsida där man kan se Gatufesten innan, under och efter. Som dokumentation har han tagit cirka 1000 bilder under årets festival.
– Sedan skulle jag vilja datorisera festivalen mer och kanske även biljettsystemet, där man kunde använda streckkoder, säger han.
Stora scenen kommer att flyttas inför nästa år eftersom Stadshuset bygger om. Eventuellt kan den stå där Himlabadsscenen var i år.
– Det fungerade jättebra där nere så det är inte omöjligt, säger Jerry Thåström.
Premiären som general gav mersmak och efter en semester med familjen börjar han planera nästa års 25-årsjubileum som kan bli något alldeles extra.
– Jag har gjort en förfrågan hos två internationella artister och får vi någon av dem kommer jag att le hela vintern, säger han hemlighetsfullt.
Hur många besökare det varit under årets gatufest är inte klart än men onsdagen slog alla tidigare rekord med runt 30 000 besökare.








































Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 jul 2011 10:33 Besökande (Ej registrerad)
Man kan ju undra över vissa val av artister typ som Dan reed och jasmin. För att inte tala om placeringen av dom. Dan reed spelar på stora torget för max100 pers och september och Petter för typ 1000 på lilla scenen. Typiskt Jerry. Tänk på publiken nästa år och inte på dig själv
Skrivet 11 jul 2011 13:06 Medelsvensson (Ej registrerad)
Klart man kan skryta om besökssiffrorna på Onsdagen då det är fritt inträde. Det var däremot halvtomt övriga dagar, ingen tillställning man besöker fler gånger.
Gatufesten lämnade en bitter eftersmak av otillfredställd lust till musik samt folkvimmel och en pissindränkt nerskitad stadskärna.
Skrivet 11 jul 2011 13:20 Johan (Ej registrerad)
Riktigt värdelöst! sämsta året någonsin...
Skrivet 11 jul 2011 13:25 ragnar (Ej registrerad)
sämst... mer rock till nästa år, men det kommer inte hända så länge jerry är kvar...
Skrivet 11 jul 2011 14:22 per (Ej registrerad)
Jag säger bara 500 spänn för att gå in EN dag. Hur SJUKT är inte det.
Fan man fick en ståplats biljett på Metalica nu när dom lirade på ullevi om man la på 50 spänn till.
Lär av Gävles gatufest där är det gratis.
Fan sponrar inte våran egen kommun denna gatufest i viss utsträckning ????
Skrivet 11 jul 2011 14:27 besviken (Ej registrerad)
Riktigt dåligt detta år måste jag säga! Alla jag har pratat med har sagt samma sak, skaffa "bättre" (mer välkända) artister och tänk igenom på vilka tider och på vilka scener dom ska spela tills nästa år. Annars lär nog gatufesten dö ut är jag rädd! Skärpning!
Skrivet 11 jul 2011 15:07 Hamish forever (Ej registrerad)
Är det fler än 1 besökare finns det olika önskemål om artister och plats för dom..Åsikterna om vart de ska spela och vilka de ska vara är lika många som antalet besökare men Jerry tycker jag fixa de helt suveränt. Tycker de va kanon..De gick lite mer över åldersgränserna så även "tunga" artister kunde ses av yngre publik =)
Rekordet på Onsdagen som @medelsvensson kommenterade undrar man vart svensson syfta på..Det va ett rekord..Alla tidigare år har de oxå vart gratis ju..Men inte lika mycke folk och invigning riktad till stora scen.nu va de lite överallt..Toppen tycker jag och många andra !
Skrivet 11 jul 2011 16:31 Tja (Ej registrerad)
Man kan ju undra varför Corroded inte spelade. (hemmaband) Deras ända krav var att spela på stora scenen men det gick inte, men med Dan reed gick det tydligen bra.
Skrivet 11 jul 2011 18:53 Besviken (Ej registrerad)
Mycket dåligt i år(igen). Hutlösa priser! Håller med per; kika på Gävle!!
Skrivet 13 jul 2011 11:18 fd Sundsvallsbo (Ej registrerad)
Intressant att ni tror att kombinationen Gratisfestival med mera välkända artister ska fungera. Trodde ni att Metallica, Beyonce, Adele och Kings of Leon skulle kunna "komma förbi på en kaffe" å köra ett gig för 0 kr?
Jag tror det är dags att vakna!
Ni får väl spara ihop till en tredagars biljett under resten av året om det tär så mycket på er ekonomi, 67 kr i månaden. Ni går ju år efter år i alla fall, trots att ni klagar - För det är ju en av dom få grejjerna som händer i Sundsvall, åh tur är väl det.
/fd Sundsvallsbo som gärna gynnar sin hemstad och alltid har roligt trots att artisterna inte alltid passar mig till 100%