Oppositionen: Lös konflikten snabbt
Oppositionsrådet Elisabet Strömqvist (S) kräver en snabb lösning på landstingskonflikten.
Hon är rädd för att förtroendet för politiken är på väg att slå i botten.
– Vi måste förbättra relationen till personalen och skapa tilltro till våra beslut, säger hon.
Relaterat
Artikelserie
- Artikelserie: Sigbjörn och Beertema
- Beertema tror Sigbjörn skulle ha blivit dyrare att ha kvar 2011-02-22
- Jakten på Sigbjörns efterträdare har redan börjat 2011-02-21
- Olofsson får sparken 2011-02-21
- Presskonferens på sjukhuset i dag 2011-02-21
- Så skakades vårdalliansen 2011-02-19
- Stefan Dalin (S): Beertema borde ställa sin plats till förfogande 2011-02-19
- "Vi vågar inte hoppas än" 2011-02-18
- Situationen för sjukhusdirektören omöjlig 2011-02-18
- Ett år av bråk till ända 2011-02-18
- Beslutet ord för ord 2011-02-18
- "Landstingsdirektören avser vidta åtgärder" 2011-02-17
- Personalen anklagar Sigbjörn för att ljuga 2011-02-17
- "Det innehåller inget nytt" 2011-02-16
- Direktörsbråket kostade landstinget 210 000 2011-02-16
- Nytt utspel om Beertema som lögnare 2011-02-15
- Beertema glad för stöd från Sundsvallspolitiker 2011-02-05
- Sjödin kräver Sigbjörns avgång 2011-02-05
- "Jag förstår inte hur Sigbjörn tänker" 2011-02-05
- "Beertemas agerande är svagt gjort" 2011-02-05
- Sigbjörns förtalsprocesser finns inte 2011-02-05
- Elisabeth Strömqvist (S): Sigbjörn gör ett bra jobb 2011-02-04
- Sigbjörns nya attack mot Beertema 2011-02-04
- "Inte ett steg i rätt riktning" 2011-02-04
- "Nu vet vi vad Beertema går för" 2011-01-28
- "Beertema kanske fick bita i det sura äpplet" 2011-01-27
- Här kan du själv läsa breven 2011-01-27
- Jacomina beklagar sin kritik 2011-01-27
- Sigbjörn får behålla jobbet 2011-01-27
- Uppdrag: Lös konflikten 2011-01-05
- Makalöst avtal 2010-12-20
- Landstingdirektören får lösa konflikten 2010-12-15
- Sigbjörn nominerar sig själv till tävling 2010-12-15
- "Det finns massvis av frågor som måste lösas" 2010-12-14
- Krav på Sigbjörns avgång 2010-12-14
- JK lägger ned sjukhusdirektörens förtalsmål 2010-09-24
- Ledarskapet i Sundsvall första stridsämnet 2010-09-21
- Lars Bolin tar Sigbjörn Olofsson i örat 2010-09-14
- Lars Persson (FP) försvarar sin partikollega 2010-09-12
- "Bör inte dra in tjänstemän i politiken" 2010-09-12
- "Bör inte dra in tjänstemän i politiken" 2010-09-12
- Förhållandet med Vänsterpartist påverkar inte 2010-09-11
- "Efter min presentation vaknade hon" 2010-09-11
- "Sigbjörn borde veta sin plats" 2010-09-10
- Berteema: - Min kritik mot hans ledarskap står fast 2010-09-10
- Sigbjörn polisanmäler Beertema 2010-09-10
Medan Vårdalliansen och Moderaterna utåt sett nästan verkar paralyserade av det senaste utspelet från sjukhusdirektören Sigbjörn Olofsson, så växer trycket utifrån på en lösning.
Det var i tisdags som han publicerade han ett pressmeddelande på landstingets hemsida med rubriken "Beertema ljuger om lungsjukvården". Sedan dröjde det fem timmar innan pressmeddelandet plockades bort eter ett beslut av landstingsdirektören, Anders L Johansson.
– Jag påpekade att det var olämpligt och såg väldigt illa ut, säger Åsa Grip, landstingets informationschef.
Elisabet Strömqvist har tidigare pekat ut konflikten som ett internt problem för Moderaterna. Nu ser hon en överhängande risk för att konflikten kan slå mot hela landstinget.
– Vi sitter inte stillatigande, tyst och tittar på. Argumenten för att vi ligger på, diskuterar och resonerar är att det här inte bara drabbar majoritetspartierna utan även går ut över politiken som sådan, säger hon.
På olika sätt försöker hon nu som oppositionsråd medverka till en lösning, bland annat genom "informella kontakter". Vad hon själv förordar för lösning vill hon däremot inte "ta i media".
Hon medger samtidigt att det var många rykten som surrade på landstingsfullmäktige i går. Många på temat "när är det nog".
Själv är Elisabet Strömqvist rädd för att krisen kommer att sätta sig i själva kärnverksamheten, sjukvården, om det inte kommer en snabb lösning.
– Det får inte uppfattas som om vi politiker står tvärtemot personalen. Utan dem är vi chanslösa. Då kan vi inte bedriva vård. Så vad vi måste göra är förbättra relationen och skapa tilltro till våra beslut. Nu går det helt åt andra hållet, säger hon.
När hon efterträdde Ewa Söderberg som hoppade av som landstingsråd i turbulensen efter tillsättande av Sigbjörn Olofsson som sjukhusdirektör i Sundsvall tog hon initiativ till ett förtroenderåd.
Tanken var att det skulle fungera som en kontaktyta mellan politiken och personalen och återupprätta förtroendet. Att några nya möten inte inbokade gör henne orolig.
– Jag menar att det är rätt väg att gå.
Hur tycker du att Vårdalliansens hanterat den här krisen?
– Jag tycker att konfliktnivån snarare ökat.
Tycker du att de hanterat den dåligt?
– Då skulle jag hellre säga att jag tycker det är beklagligt som det har blivit, säger Elisabet Strömqvist.









































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2011 07:18 Jösses (Ej registrerad)
För första gången håller jag med en sosse. Vilken sandlåda detta är. Jag är så evinnerligt trött på att läsa och höra em detta sjukhus. Nivån är så låg att det är löjligt. Tanken på att en del av min lön går till dessa individer är besv'rande. Lägg ner tramset och lägg energin på bättre saker eller byt jobb.
Skrivet 17 feb 2011 07:37 Björn B (Ej registrerad)
Det här är en högst personlig åsikt: att både Jacomina och Sigbjörn har en tvist med varandra, en tvist som berör bägges arbete och intresset för det. Men det som jag tycker är bland det värsta, det är att deras sätt att sköta det, deras sätt att ibland gå till väldigt hårda ord och smutskasta varandra via media.Det ser alldeles för dåligt ut. Och frågan är om inte det finns en risk att de influerar personalen som jobbar med hjärta och själ varje dag på sina respektive avdelningar negativt. Att det är såhär kommunikation ska föras...jag hoppas och tror att personalen är kloka nog att se förbi Jacominas och Sigbjörns agerande i media..och kan rikta fokus på det de gör bäst, att arbeta med människor och ge god vård.
Skrivet 17 feb 2011 07:42 Janne (Ej registrerad)
Det är inte utan, att man funderar var Elisabeth Strömkvist varit sedan sjukhusdirektören tillträtt sin tjänst vid Sundsvalls sjukhus. hon är rädd för att förtroendet för landstinget ska sjunka.Hur nu detta kan vara möjligt botten nåddes redan under den socialdemokratiska ledningen. Det är en välgigt stor uppgift alliansen åtagit sig och det är bara att önska dem lycka till trots att Sigbjörn Olofsson gör allt för att rasera länssjukhuset men att observera, han är Eva Söderbergs röst och han verkar mycket framgångsrik på det sättet. Att vi patienter drabbas av den tidigare förda politiken kan vi enbart tacka socialdemokraterna för.
Skrivet 17 feb 2011 08:00 Raptor (Ej registrerad)
Konstigt att det inte löstes under tiden de röd gröna satt vid grytorna, våra sk. politiker vill eller törs inte göra något åt den här löjliga sandlåde leken. Förtroendet för politiken är redan i botten, det är bara politikerna som inte insett det ännu.
Skrivet 17 feb 2011 08:02 Leg. Läkare (Ej registrerad)
Att tilltron till landstingspolitiken nått botten hos oss landstingsanställda är ingen nyhet! Elisabet Strömqvist får dock leta efter anledningen till detta i sitt eget parti (S) och den svågerpolitik man bedrivit för egen vinning under åratal i landstinget västernorrland! Det är tydligt att man inte behöver vara särdeles kvalificerad för att arbeta med landstingspolitik och uppbära hög lön för allmänt okvalificerat tyckande - tyckande som kostar stora pengar, och istället skulle kunna läggas på hälso- och sjukvård! Strömqvist - sopa rent framför din egen dörr innan du uttalar dig om moderaterna och vårdalliansen!
Skrivet 17 feb 2011 08:11 anställd (Ej registrerad)
Först gör du INGENTING under nästan ett år trots kontakter med sjukvården som tydligt signalerar att Sigbjörn inte är lämplig som sjukhusdirektör.
Du sa att du LYSSNAR .. men ingenting hände!
Sedan gick du ut för en vecka sedan och sa att du hade fullt förtroende för Sigbjörn och att han sköter sitt jobb.
NU säger du att alliansen ska lösa detta snabbt. Dom har haft en månad, du hade 10 månader.
Tror du verkligen att ett förtroenderåd ska kunna förbättra förtroendet mellan politiker och personal? Ni hade ett eller två möten resultatet av dessa meddelades väldigt kryptiskt till personalen främst via media. Deltagarna var dessutom utplockade av herr Bolin vilket inte ger något som helst förtroende.
Skrivet 17 feb 2011 08:14 T (Ej registrerad)
Istället för att kräva snabba åtgärder för att lösa konflikten så vore det bättre om S pratade ihop sig med Alliansen hur dom tillsammans kan lösa problemet. Glöm röstfiskeriet och pajkastningen för en stund och försök samarbeta. Sluta försvara Sigbjörns beteende då han uppenbarligen försöker sko sig på skattebetalarna bekostnad genom att få ut sin fallskärm.
Skrivet 17 feb 2011 08:14 aldrig mer sosse (Ej registrerad)
Ja, det är ni sossar som har skapat detta problem. Ewa S och Lars Bolin borde få stå till svars för sitt agerande!
Du hade chans att lösa detta för ett år sedan. Vad hände? INGENTING.
Hur har du bara mage att uttala dig i denna fråga NU?
Du får aldrig mer min röst och aldrig mer sossarna heller.
Skrivet 17 feb 2011 09:18 AB (Ej registrerad)
Jo jo , sent skall syndaren vakna ! Det är löjets skimmer över sossarnas uttalanden,ffa Elisabeth S;s inkonsekventa hållning i frågan. Ena dagen är det si och nästa är det så och allt handlar om röstfiskeri. Jag börjar tro att ett krav för att platsa bland politikerna är att kunna ljuga, snabbt och lätt.
Du har försvarat Sigbjörn ,Elisabeth,"han levererar ju", trots att du vet hur han agerar bland sina medarbetare!! Det är så YNKLIGT ! Ni har motarbetat personalen på Länssjukhuset, sedan den dag ni , genom en kupp, tillsatte Sigbjörn. Dålig arbetsmiljö= sämre vård, enkel matematik.
Skrivet 17 feb 2011 09:24 Leffe (Ej registrerad)
Nu får det vara nog,har inte ni politiker fattat,ni måste väl för faan lyssna på personalen.
Kan ni inte lösa det här är TVÅNGSFÖRVALTNING DET ENDA RÄTTA.
Vem är det som håller Sigbjörn om ryggen?Nu har det stormat kring Landstinget i över ett år.Det spelar tydligen ingen roll vilka det är som styr,problemet verkar återigen vara den vanliga BYPOLITIKEN.
Skrivet 17 feb 2011 09:25 kålle (Ej registrerad)
När du nu är i opposion så ropar du intensivt på att det ska vara snabba åtgärder. Det har gått 1,5 månader och den långa tid du hade hände inget varför är du så otålig nu, vill du snabbt komma tillbaka till köttgrutan?
Var för har politiska ledare så svårt att LYSSNA PÅ SINA VÄLJARE gäller riksdag, landsting och kommun. (Vi ser hur det gått för S i riksdan och landsting.)
Dom flesta politiker tycks vara döv och bara utnyttjar sin mun, ditt försök med förtroenderåd var någon form av "HÖRAPPARAT" istället för själv avlyssna sina väljare. Jag fruktar att om stornorrland bildas kommer kontakten/samtalet med oss medborgare frysas.
Skrivet 17 feb 2011 09:35 Ike (Ej registrerad)
Är det inte NOG NU?
Sparka denna sjukhusdirektör direkt!
Han är ILLOJAL mot sin ledning och kan därav ej vara kvar. (Vilket han också verkar önska)
På en normal arbetsplats där en anställd blir uppsagd på grund av illojalitet så får vederbörande gå på dagen utan fortsatt lön och övriga förmåner. Dessutom utan rätt att stämpla de första tre månaderna!
Borde gälla Herr Direktör också!
Skrivet 17 feb 2011 09:37 Skattebetalare (Ej registrerad)
Ni har väl fullt upp med "utredningen"om ERT eget kansli i Härnösand,den som försvann.Vi skattebetalare vill ha vård och omsorg,inte en massa byråkrater som tillsätter onyttiga utredningar.Börja sopa er egen dörr snarast.
Debatten måste fokusera på alla kostnadsfördelningar inom Västernorrland.Gärna kostnadsposterna i fallande storlek.
Skattebetalare
Skrivet 17 feb 2011 09:44 Erot (Ej registrerad)
Politikerföraktet växer lavinartat! En av de mycket få politiker som som förstått att de är valda för att föra medborgarnas talan är Jakomina Berteema. Hon har hela tiden kämpat för vård och omsorg långt mer än någon annan. Minns t.ex. demonstrationerna vid torget i Sundsvall, Sigbjörns anställning av bl.a. en tvivelaktigt ärbar ( läs: kriminellt belastad) kvinna som också kostat oss skattebetalare massor. Med all önskvärd tydlighet har vi medborgare visat att Sigbjörn inte är välkommen i Västernorrlands län. Trots att han som förmån har gratis dagstidningar, tycks han ha grava problem med läsförståelsen. Se till att karln kommer bort innan han ställer till ännu mer skada!
Skrivet 17 feb 2011 09:57 Majvor den rättfärdige (Ej registrerad)
Elisabeht Strömqvist, förtroende, är ett väl tilltaget ord i sammanhang där politiker ingår.
Det finns ingen botten, den är förlänge sedan nådd.
Så blev det för att ni 40-talister tog allt för givet och blev giriga, det har ni lärt resten av etablissimanget som växt upp med dessa era värderingar.
Som man sår får man skörda.
Det är mest illa för oss som är yngre och orädda, vi har ingenting kvar...bara ord som "Det finns inga heliga kor" och då har således en ny generation politiker slagit den sista spiken i kistan.
Skrivet 17 feb 2011 10:02 Janne (Ej registrerad)
Det är ytterst märkligt att Strömqvist kommenterar detta på det vis hon gör. Det är ju hennes företrädare som är orsak till hela soppan på sjukhuset och i Landstinget. Man baxnar över hur hon får det att låta som om det är den nya ledningens fel. En typisk soose reaktion! Har aldrig hört en sossepolitiker erkänt ett misstag, annat än när det är presskonferans i samband med någons avgång. Men lära sig något av det, icke!
Skrivet 17 feb 2011 10:03 Sjuksköterska (Ej registrerad)
Det är så jag småler. Vadå tappa förtroendet för politiker? Det gjorde jag förlängesedan då denna karusell drogs igång och säkert många med mig. Visar bara på hur politiker är inskränkta och lever i sin värld. Har ni inte förstått att många redan tappat förtroendet för er???!!! Detta är så löjligt så det är äckligt. Tänk alla unga som läser denna såpa. De minsann ska uppfostras till någon slags "takt och god ton"skola, men så får de läsa hur gamla tanter och farbröder som dessutom är politiker beter sig. Hur ska de få något förtroende för politiker? Det är så löjligt så jag skäms!!! Skäms på er!!!
Skrivet 17 feb 2011 10:14 Beric (Ej registrerad)
Elisabeth "S" en kvinna utan minne, säger utan att skämmas, red nu upp denna soppa. Att "S" styrelsen regelvidrigt anställde denne man (böter 200000), att "S" styrelsen tillät denne man att anställa en person med ekonomiskt brottsligt förflutet, att "S" styrelsen fockade en duktig läkare, ja listan kan göras lång. Jag tänker på Strängs ord, vet hut vet sjufalt hut.
Skrivet 17 feb 2011 10:42 GE (Ej registrerad)
Det är så man tar sig för pannan när man ser Elisabeth S kommentarer. Tror hon att väljarna är dumma. Det är ju sossarna , vänstern och ledamöter från övriga partier i Ångermanland som har skapat denna "såpa". Ta ert ansvar! Efter detta spektakel inom landfstinget så kan man aldrig mer tro på politiker. De saknar ryggrad tänker bara på sin egen makt.
Skrivet 17 feb 2011 11:09 Ingen ledning (Ej registrerad)
Nästa område att rensa inom är primärvården. Nacksta var bara början.
Skrivet 17 feb 2011 12:06 Aldrig mer en sosseröst (Ej registrerad)
Hur kan Elisabeth (s) uttala sig som hon gör,prata om att skapa politikerförakt.
Redan i valrörelsen påtalades de stora problem som lungpatienter drabbats av. Du lovade att "ta frågan med dig",inget har hänt. Förra veckan gavdu och
Roger Johansson(s) ert fulla stöd till S-B, han gör ett bra jobb och levererar.
Skrivet 17 feb 2011 13:07 Leffe (Ej registrerad)
Har snart tappat förtroendet för alla politiker.och hur du Elisabeth Strömqvist överhuvudtaget kan utala dig,om att lösa konflikter,har du glömt år 2010.
FÖRTROENDET ÄR REDAN I BOTTEN OCH TILL STOR DEL ORSAKAT AV SOSSARNA.
Skrivet 17 feb 2011 13:21 Fred tycker till... (Ej registrerad)
Snacka om att kasta sten i glashus,
det var ju ni ivrigt påhejade av Ångermanland som har ställt till denna soppa. Skicka tillbaks han till Ö-vik,
där finns det ju en Sosseledning som verkar nöjd med det skit han ställer till med i Sundsvall
Skrivet 17 feb 2011 13:31 anki (Ej registrerad)
Sossar är sossar, lovar stort men dåliga på att infria. När problemen har blivit tillräckligt stora får väljarna nog och vill ha något bättre. DÅ blir sossarna självgoda och snara att kritisera och sabotera, så har det alltid varit. Att vissa sen har mage att tro att vi ska vara så dumma att vi går på denna rappakalja är otroligt, Elisabeth S, inser du att det är fruktansvärt nedlåtande och arrogant?
Skrivet 17 feb 2011 13:50 jag har gått vid din sida länge nu (Ej registrerad)
Har du sovit i 100 år, här ville vi inte ha med den här Siegbjörn att göra pga. hans bakgrund (ingen yrkeserfarenhet).
Ändå anställs han av sossarna i västernorrland.Och de kryddar hans liv med 7 miljoner !
Dags att förstå att om du vill vara kvar så måste du sammarbeta och lyssna...
Skrivet 17 feb 2011 13:55 Birgit K (Ej registrerad)
Elisabet Strömqvist det är NI sossar som är skyldiga till denna nedmontering av landstinget samt skyhöga fallskärm som Sigbjörn har att vänta, vilket han slutar själv eller blir uppsagd. Lätta på skygglapparna.
Skrivet 17 feb 2011 14:51 En men ett Lejon (Ej registrerad)
SKÄMS, det var dina kompisar som anställde "stjärnan". Ångermanlänningarna var i desperat behov av att montera ned Sundsvallsjukhus, för att snedfördela resurserna till ångermanlands diverse sjukhus "läs också härnösand, kansli". Det som är ljuset i tunnelen i detta tumult är att en regionindelning är i antågande. När skall Lars Bohlin granskas, ingående. ST, kör hårt.
Skrivet 17 feb 2011 15:14 Christina (Ej registrerad)
Janne (Ej registrerad) skrev: Det är inte utan, att man funderar var Elisabeth Strömkvist varit sedan sjukhusdirektören tillträtt sin tjänst vid Sundsvalls sjukhus. hon är rädd för att förtroendet för landstinget ska sjunka.Hur nu detta kan vara möjligt botten nåddes redan under den socialdemokratiska ledningen. Det är en välgigt stor uppgift alliansen åtagit sig och det är bara att önska dem lycka till trots att Sigbjörn Olofsson gör allt för att rasera länssjukhuset men att observera, han är Eva Söderbergs röst och han verkar mycket framgångsrik på det sättet. Att vi patienter drabbas av den tidigare förda politiken kan vi enbart tacka socialdemokraterna för.
Håller med föregående skrivare , tänk bara tillbaks på eländet som varit under en längre tid på S-valls sjukhus . Bort med Sigbjörn , han skulle aldrig ha fått anställning här om det gått rätt till .
Skrivet 17 feb 2011 15:28 Alve D (Ej registrerad)
Med sådana politiker som Elisabet S så blir väl ingen förvånad att sossarna åkte ut, men tydligen så får de göra som de vill och sedan kräva att alliansen så åtgärda deras misstag snabbt. Finns tydligen ingen självinsikt där, jobba på så här så slipper vi er även efter nästa val.
Skrivet 17 feb 2011 16:18 Lappen (Ej registrerad)
Alve D (Ej registrerad) skrev: Med sådana politiker som Elisabet S så blir väl ingen förvånad att sossarna åkte ut, men tydligen så får de göra som de vill och sedan kräva att alliansen så åtgärda deras misstag snabbt. Finns tydligen ingen självinsikt där, jobba på så här så slipper vi er även efter nästa val.
Säga vad man vill om sossar, men i ert landsting har man sedan årssskiftet 2009/2010 lyckats få till stånd ett visst engagemang i befolkningen, som tycks tyda på ett intresse för landstingspolitiken.
Och så går man och förlorar!! När folk säger vad de vill och tänker!
Det här avlånga landet vi tillsammans bo och bebygga, visade sig för snart ett halvår sedan bli rödare och rödare ju närmare Treriksröset man kommer.
Tänk på oss, som inte ser något ljus i tunneln! Vi drabbas både av rovdjur, rovdjurskramare och tvingas se rött!
Skrivet 17 feb 2011 17:16 Dum dummare dummast (Ej registrerad)
Sitter och skakar på hvuvudet och funderar om jag verkligen har vaknat eller inte än. (jobbat natt)
Funderar på om Elisabeth S verkligen har nåt höns hemma eller om de totalt har försvunnit i snön. de få som kanske var kvar.
Vad då förtroendet för politiker på väg att slås i botten? Det var väl ändå ni sossar som startade det hela ELLER??
Det hela har eskalerat pga början. Det har liksom aldrig tagit slut på denna fars.
Antar att hela Sverige skrattar åt V-norrlands inkompetenta landstingspolitiker. Den ene dummare än den andre.
Skrivet 17 feb 2011 18:28 apn (Ej registrerad)
Vem ska betala denna mans avgångsvederlag? Jag hoppas att NI Lars Bohlin, Elvy Söderström, Eva Söderberg ja, hela landstingspamphögen delar på kostnadern OCH LÄR Er en gång för alla att NI tillhör ett Arbetarparti och inget annat. Sluta skäm ut oss Västernorrlänningar. Vi är urbota less på Era tilltag.
Skrivet 17 feb 2011 20:16 Fred tycker till.... (Ej registrerad)
Det kan vara smartare att vara tyst, då kan folk tro att man är klok.
Nu vet man att hon inte är klok med detta uttalandet.
Skrivet 17 feb 2011 20:57 Förbannad skattebetalare (Ej registrerad)
Ni leker i sandlådan, och det må väl vara er unt, om det inte vore så att ni faktiskt leker med våra skattepengar. Fy skäms på er, fy skäms!!!
Skrivet 18 feb 2011 09:34 Slim (Ej registrerad)
Strömqvist gör som vanligt: Gör ett slut på detta coh börja om! NEJ utred vem som gett Olofsson fantasilönen och "fallskärmsavtalet". Detta har hänt förut inom landstinget tidigare. Bort med Olofsson och de som gett honom dessa skamliga avtal, så att sjukvården inte kan sköta sina uppgifter.
Jag kan spy på dessa politiker!
Skrivet 18 feb 2011 14:08 Brasan (Ej registrerad)
Om Elisabet Strömqvist ville att detta skulle få ett slut, då hade hon väl inte kastat in den ena vedpinnen efter den andra i denna brasa. Men hon är väl bara inne för att offras i denna ofentliga brasa.
Skrivet 18 feb 2011 18:01 förbannad (Ej registrerad)
"Jag lovar att ställa tillrätta". Elisabeth strömkvist före tillträdandet.
"Jag ska återställa förtroendet". Roger johansson
"Det handlar om solidaritet". Eva Söderberg.
Tydligen var det solidariten till Sigges rätt ordentligt tilltagna fallskärm som roger skulle fixa förtroende för.
För att ställa något till rätta i vården gjorde hon inte.
Något förtroende för (S) i vårdfrågan har vi deffinitivt inte.
Och ja, vi är ruggigt solidariska med vårt sjukhus och rätten för alla invånare att få vård. Inte bara sollefteåbor