Polisen letar försvunnen man
Sökandet efter 72-årige mannen fortsätter under måndagen. Polisen inriktar sig på Alnö, men även Hassela och Njurunda.
Relaterat
Bertil Kollberg försvann natten mot lördag. Fotograf: Privat
Fotograf: Kristoffer Hellman
Artikelserie
- Artikeserie: Försvunne Bertil
- Försvunne mannen hittad död 2012-07-18
- Försvunnen man har hittats död 2012-07-18
- Förstärkning från flyg 2012-07-18
- Experthjälp inkallad för sökande efter Bertil Kollberg 2012-07-18
- Bertil fortfarande försvunnen 2012-07-18
- Fortfarande inga spår efter försvunne Bertil 2012-07-17
- Anhöriga lever fortfarande på hoppet 2012-07-17
- Fortfarande inga spår efter Bertil Kollberg 2012-07-17
- Söker längs vägen 2012-07-16
- Polisen: Sök inte på egen hand 2012-07-15
Enigt uppgifter har mannen nämligen setts i band annat Njurunda och han ska ha en husvagn som finns i Hassela. Klockan 11.00 under måndagen ska sökandet upptas igen.
Under natten mot lördagen upptäckte anhöriga att en familjemedlem saknades från Havstoviken på Alnö. En dement man, född 1939, hade försvunnit från sommarstugan. Ett stort pådrag söker efter den försvunne mannen.
Familjemedlemmarna sökte själva mannen på lördagsmorgonen men larmade polis när han inte stod att finna. Polispatruller med fyra hundar sökte i det aktuella området. Sjöräddningen har också kallats in och de söker av stränderna i närheten medan en så kallad paraglider hjälper till med överblicksbilder från luften.
– Vi söker mannen med ljus och lykta och har engagerat släkt och vänner i sökandet, säger Hans Häggström, vakthavande befäl vid polisen i Västernorrland.
En skallgångskedja sattes ihop med ett tiotal personer som gick i närheten av en skogsstig där mannen brukat vistas.
– Vi tror att mannen blivit nödig under natten, gått ut för att pinka och sedan virrat bort sig, säger Niklas Modig, yttre befäl och insatschef vid Sundsvallspolisen.
Polisen meddelade på lördagskvällen att de har satt in en helikopter i sökandet och de har också satt in fler polispatruller. Anhöriga har valt att gå ut med en bild på mannen, för att underlätta sökandet efter honom.
Mannen beskrivs som att vara 178 centimeter lång, vithårig och kraftigt byggd iklädd en blå-vit skjorta.
Även på söndagen fortsatte sökandet efter mannen.
– Nu går vi tillbaka till ruta ett, och ser om det är något vi inte har gjort. Vi fortsätter söka, säger Mats Rasmusson, vakthavande befäl vid polisen i Västernorrland.
Helikoptern som deltog i arbetet under lördagen lämnade området vid 22.30 på grund av att flygtiden var slut. En ny helikopter kom till undsättning på söndagsmorgonen.
Även hemvärnet kallades in. Ett 20-tal personer med hundar och motorcyklar hjälpte till i sökandet. Sökandet kommer att fortsätta under måndagen.
Tips om den försvunne mannen kan lämnas till polisen på nummer 114 14.































