Nya planer på vindkraft i Ånge
Relaterat
Artikelserie
- AS Vindkraft i Ånge
- Försvaret godkänner nya planer på vindkraftverk 2010-03-04
- Ånge vill satsa på vindkraft 2010-02-16
- Vind kan ge länet mycket kraft 2010-01-27
- Vindkraft kan skapa jobb 2009-12-10
- Vill ha vindkraft i Viskan 2009-07-07
- Vill tillverka vindkraftverk i Fränsta 2009-06-12
Bakom vindmätningen finns cirka 25 markägare. En av dessa är Bengt Bergqvist.
– Det finns vindkraftsexploatörer som varit i kontakt med oss, säger han. Några planer på att bygga egna vindkraftverk har vi inte.
Däremot har markägarna själva investerat i den vindmätare som finns på plats sedan tre månader tillbaka. Den är 103 meter hög och mäter vinden på olika nivåer. Man har tagit experthjälp från Fortum som kommer att analysera resultaten.
Ånge kommun har pekat ut Klevberget som ett intressant område för vindkraft. Under ett år ska vindmätaren samla in data. Skulle det visa sig att vindarna är tillräckliga så är markägarna intresserade av att skriva kontrakt med någon som vill satsa.
– Det behöver inte vara just den vi skriver kontrakt med som bygger. Den i sin tur kan sälja avtalet vidare.
Markägarna ser fördelen i den processen att man inte själva behöver står för investeringar och all annan administration när det gäller kraftverken.
– Däremot kommer vi att äga resultaten från mätningarna.
















