Skyttelokalerna på Tingsta kan bommas igen
Takbjälkarna har sprickor och fastigheten är avstängd och provisoriskt säkrad. Vad som sker med byggnaden och källarvåningen är oklart men troligtvis blir det för dyrt att renovera.
– Vi har överhuvudtaget problem med lågdelen på Tingsta, säger Marlene Vikström från Sundsvalls kommun.
Relaterat
Marlene Vikström, förvaltare vid Sundsvalls kommun.Fotograf: Lars Windh/ST arkiv
Skytteklubben har sina lokaler i källaren men nu måste man förmodligen flytta verksamheten.Fotograf: Lars Windh
Njurunda sportskytteklubb (NSSK) har sedan flera år disponerat lokalerna i källarvåningen på Tingsta äldreboende i Nolby. Det är föreningen Kämparna som står för kontraktet och efter problemen men byggnaden har de haft ett möte med Sundsvalls kommun och då blivit erbjudna en ersättningslokal i Ljustadalen. Men för Njurunda sportskytteklubb känns det inte rätt att flytta aktiviteten från hemmaplan.
– Jag har varit med här sedan början av 1980-talet. Innan dess hade vi funnits här länge och nu vill vi inte flytta från Njurunda, säger Karl-Erik Thorsell kassör i NSSK.
Förra året slogs sportskytteklubben ihop med ungdomsverksamheten i Njurunda och det betyder att föreningen har ett 70-tal medlemmar. Av dem är ett 20-tal ungdomar med intresse för sportskytte och naturligtvis vill man vara kvar i Njurunda med verksamheten. Men det är inte helt lätt att ordna.
– Det är inte det lättaste att hitta en lämplig lokal att hyra, säger Thorsell.
Marlene Vikstöm från service- och teknikförvaltningen vid Sundsvalls kommun är förvaltare av fastigheten i Nolby. Hon tror inte det kommer gå att ha kvar den lägre delen av byggnaden på Tingsta. Det lilla snickeriet, frisören och övriga verksamheter som fanns i bygganden har redan flyttats ut och lokalen är provisoriskt säkrad med stöttor.
– Det finns en liten snitslad bana så att man kan passera genom lokalerna, säger Marlene Vikström.
Att bygga om och renovera lokalerna skulle förmodligen bli alldeles för dyrt och på Sundsvalls kommun tittar man nu på vad som kan göras med byggnaden. Men att behålla källarplanet verkar vara omöjligt.
– Det mest troliga är att man tar bort stora delar av källaren, säger Marlene Vikström.
Alternativen som också diskuterats vid en eventuell rivning är att källaren fylls igen. Men ingenting är säkert ännu och nu ska Sundsvalls kommun träffa arkitekten som jobbar med projektet för att se hur man ska gå vidare.






























