Busschaufför döms för misshandel av kvinna
När busschauffören skulle avvisa en kvinna från Njurundabussen var han så hårdhänt att kvinnan bröt armen. Nu döms busschauffören till villkorlig dom och dagsböter för misshandel.
– Det känns bra. Jag får vara nöjd med att han fick villkorligt, säger kvinnan om domen.
Relaterat
Artikelserie
- AS: busschaufför
- Busschauffören åtalas för misshandel 2011-10-13
- Rättsintyg styrker "busskvinnans" berättelse 2011-08-12
- Vittnen säger emot kvinnan 2011-07-16
- Fick betala för annans hund 2011-07-12
- Busschauffören avstängd från jobbet 2011-07-11
- "Det är fruktansvärt" 2011-07-11
- Busschaufför misshandlade passagerare 2011-07-11
Misshandeln ledde till ett öppet benbrott och kvinnan tvingades vara sjukskriven i fyra månader efteråt.
– Jag har fortfarande ärr och det gör ont i armen, berättar kvinnan.
Hon och busschauffören hade olika versioner om vad som egentligen hände den där morgonen den 8 juli. Kvinnan berättade att chauffören sagt att hon måste betala även för sin hund trots att hon redan gjort det. När hon ifrågasatte det blev mannen otrevlig och när hon skulle kliva av på hållplatsen stängde han dörrarna och körde vidare. Han tvärnitade sedan och slet henne ur bussen medan hon försökte hålla i sig i en ledstång. Han drog så hårt att hon bröt armen. Han släpade sedan kvinnan på backen vilket gjorde att hon fick flera sår och blåmärken. Busschauffören menade dock att kvinnan förde liv och var mycket provocerande på bussen. Hon ska ha skällt ut honom, stört andra passagerare och lagt sig på bussens golv så att andra inte kunde gå ur bussen. Till slut fick han nog och drog henne ur bussen. Han minns inte om han släpade henne längs med marken. Vittnen bekräftade dock mannens agerande men de berättade samtidigt att de upplevde att kvinnan agerade provocerande.
Tingsrätten tar hänsyn till provokationen. Normalt sett skulle mannen ha dömts till fängelse men på grund av det och det faktum att han förlorar jobbet döms han till villkorlig dom. Han ska också betala 50 dagsböter.
Busschauffören, som är i 40-årsåldern, döms också att betala skadestånd på 12811 kronor till kvinnan.
Agne Domeij, områdeschef på Keolis, berättar att chauffören varit avstängd sedan händelsen. I och med att det blev en fällande dom kommer han nu att bli avskedad.





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 feb 2012 16:35 ce (Ej registrerad)
Fy vad dåligt.. Busschaufförer har ofta en dålig och utsatt arbetsmiljö, stressigt och många behandlar dom som skit.. Ska inte en chaufför kunna skapa ordning i bussen och av visa oläpliga passagerare utan att riskera att bli av med jobbet..
Hoppas på bättring i framtiden
Skrivet 8 feb 2012 16:54 Vilse (Ej registrerad)
Fy vad dåligt gjort... Stänga av ock sparka chauffören för dennes sätt att försöka lugna ner situationen.. Dagens ros skulle chauffören ha!! Fler sådana chaufförer behövs så att det inte går ut över oss "som sköter sig"...
Skrivet 8 feb 2012 17:00 KIA (Ej registrerad)
Enklaste lösningen hade väl varit att stanna bussen, kalla på polis eller väktare!? Hela historien låter så otroligt korkad!
Skrivet 8 feb 2012 17:17 Ge chauffören en ny chans! (Ej registrerad)
Synd att chauffören inte höll sig lugn och ringde efter Polisen istället för att tappa besinningen. Det måste vara ett påfrestande arbete att ständigt utsättas för en ständig ström av människor, instängd vid sin förarplats.
Jag tycker att arbetsgivaren svek honom genom att avskeda honom. Arbetsgivaren borde istället stöttat honom, inte bara dumpa honom! Hoppas verkligen att chauffören får en ny chans, det är han värd.
Skrivet 8 feb 2012 17:36 Chaufför (Ej registrerad)
Efter den här händelsen är det flertalet förare som inte törs ta en diskussion med den här kvinnan gällande betalning för hunden. Dom är rädda och saknar allt stöd från företaget.
Skrivet 8 feb 2012 18:09 Justus (Ej registrerad)
KIA (Ej registrerad) skrev:
Enklaste lösningen hade väl varit att stanna bussen, kalla på polis eller väktare!? Hela historien låter så otroligt korkad!
Hur ofta åker du buss eller vistas på Navet? Chaufförerna vill ju hinna köra oxå. Ynkligt att inte bolaget backar upp sina chaufförer som försöker följa regler som satts upp och försöker göra resan dräglig för vanliga passagerare.
Skrivet 8 feb 2012 21:46 Marcus (Ej registrerad)
Chaufför (Ej registrerad) skrev:
Efter den här händelsen är det flertalet förare som inte törs ta en diskussion med den här kvinnan gällande betalning för hunden. Dom är rädda och saknar allt stöd från företaget.
Då tycker jag dessa bussförare helt sonika ska tillkalla väktare eller polis så får dom reda ut betalningen med kvinnan! Man ska väl inte kunna sätta i system att få åka gratis (eller få ta med sig hunden gratis) bara för att man är ökänd som besvärlig? Nån måtta får de väl ändå vara?
Skrivet 8 feb 2012 23:50 Rättvisa (Ej registrerad)
Det är synd om bussföraren säger ni.... Jag tycker han fått vad han förtjärnar. Det spelar ingen roll hur otrevlig kvinnan varit så har han ingen rätt att lägga hand på henne. Kände han att han inte klarade av situationen så skulle han tryckt på överfallslarmet. Men ni som tycker att det är för djävligt att han tappat jobbet.. tycker ni att all annan misshandel är ok också? Och förresten, jag tror inte att det finns ett enda företag som skulle acceptera att en av deras anställda bröt av armen på en av sina kunder bara för att dom inte kom överens. Nä, han kan gott sitta där utan jobb och reflektera över vad han gjort.
Skrivet 9 feb 2012 01:13 Z (Ej registrerad)
Varför inte helt sonika hylla dessa trvliga bussförare som finns i vår trafik!
Idag fick jag ett vänligt "välkommen" när jag klev på och hjälp med min strulande påfyllning som två SURA chaufförer inte klarade av att lösa för en vecka sedan....
Om bara häften av det nämnda chaufför är dömd för är sant så ska nog både bolag/fack/anställda börja ifrågasätta sin arbetssituation och hur företaget sköts.. Varken anställd eller kund ska få lida på detta sätt.
Skrivet 9 feb 2012 04:09 Pastorn (Ej registrerad)
Efter att ha följt ärendet med ett halvöppet öga, både via ST och Flashback så måste jag nog sälla mig med kören. Det var mig en usel arbetsgivare som inte törs backa upp sina anställda. (Jag tycker alltså att det var rätt gjort av busschaufören) Men men, av det man läser i tidningen så tycks inte detta bolag vara långvarigt, man får sedan bara hoppas på att chaufören själv hittar någoting glassigare jobb än att köra runt i stadsbussarna.
Skrivet 9 feb 2012 09:45 Varjedagsåkare (Ej registrerad)
Så ni tycker att misshandel är rätt? Nej chaffören fick det han förtjänade, han kom lindrigt undan för att hon provocerade också. Annars hade han fått fängelse. Reglerna är sådana att får man en fällande dom så avskedas man, inte bara eller endast på Keolia.
Dessutom är det blandad kompott på chafförsskapet på Din tur. Vissa är supertrevliga medan andra inte ens borde finnas på företaget. Vissa är så sura och griniga så det är inte klokt. Hur kan man ha ett serviceyrke med såna attitydproblem?
Sen finns de de som är värda rosor varje dag. Som kör lugnt som är artiga och trevliga nästan hur mycket folk det än är med påfrestande situationer. Konstigt att de kan då??
Skrivet 9 feb 2012 10:49 TL (Ej registrerad)
Mycket synpunkter om busschaffisar......men hur är det ställt med passagerarna och deras uppträde? Jag åker buss till och från jobbet varje dag, har gjort så i sju års tid. Under dessa år så har jag bemötts av chaffisarna på ett schysst sätt. Därmot har jag upplevt hur morgonsura passagerare inte uppträtt särskilt trevligt.