Satsar på mat av hög kvalité
Snart firar krögarparet Anders och Eva-Sofie Stenström tre års jubileum som ägare av Wärdshuset Liden.
– Vi har blivit väl mottagna, berättar Eva-Sofie Stenström.
Relaterat
Beroende på vad matsedeln har att bjuda på kan det bli mycket potatis att skala. För Anders Stenström är det viktigt att allt han tillagar görs för gunden.Fotograf: Anki Haglund
Krögarparet Eva-Sofie och Anders Stenström lämnade Uppsala för en satsning i Liden.Fotograf: Anki Haglund
Eva-Sofie Stenström sätter upp välkomstskylten som berättar att restaurangen i Wärdshuset har öppnat.Fotograf: Anki Haglund
Varken hon eller Anders Stenström hade några kontakter i Liden när man lämnade Uppsala för att satsa på en rörelse i Norrlands glesbygd. Anders Stenström var tillsammans med sina föräldrar delägare i Domtrappkällaren, en av Uppsalas finare krogar.
– Jag har jobbat där som kock sedan 1990 med undantag för ett år som jag var i London och arbetade som kock, säger Anders Stenström, som kände när en köpare dök upp att det var dags att prova på något annat.
Planen var först att man skulle hitta något intressant projekt inom en radie av tio mil från Uppsala. Men radien blev vidare och till slut såg man att Panget, som det kallas i folkmun var till salu.
– Vi försöker lägga fokus på att hitta kunder bland byborna. Till morsdag planerar vi ett sparristema. Ibland har vi temakvällar och andra kvällsaktiviteter kan vara musik, allt från rockband till trubadurer. Den 21 maj blir den blueskväll.
Vi träffar paret Stenström någon timme innan det är dags att öppna för lunchgästerna. Tempot är högt och det är mycket som ska ordnas innan första gästen kommer. Kunderna kan välja mellan tre olika maträtter på dagens lunch. Och skulle något ta slut, så ordnar man till en ny rätt.
– All mat vi serverar av färska råvaror från grunden.
Maten serveras fint upplagt på tallrik till kunderna där antalet varierar från lunch till lunch. Det tillkommer också en del catering. Men enbart matlagningen räcker inte för att klara verksamheten.
Hotellet med sina tio rum är en viktigt del. Paret har byggt en bostad i direkt anslutning till hotellet där man bor med sina två barn. Några av rummen i hotelldelen har renoverats.
– Vi jobbar för att få en lokal prägling på samtliga rum och inget rum blir det andra likt, säger Eva-Sofie Stenström.
Nu hoppas man att årets turistsommar ska bli minst lika bra som fjolårets. Strax efter midsommar så utökas öppettiderna och familjen Stenström får jobba sju dagar i veckan, plus kvällar.
Det finns planer på att bygga om mera. Köket är högt prioriterat och dessutom finns tankar på en ny entré och reception. När det gäller maten så verkar Lidenborna väldigt nöjda. Eller som en äldre man uttryckte det.
– Det finns ärtsoppa och ärtsoppa och så finns det ärtsoppan hos Wärdshuset.
– Säsongen styr lite vad vi har för mat, berättar Anders Stenström. Nu blir det ingen ärtsoppa eftersom vi går in i sommaren.



























