Sura nakenbadare vill guida naturister till andra kommuner
I ett syrligt formulerat brev till kommunen erbjuder sig föreningen Nat-Y-risten att guida turistande nakenbadare vidare till andra kommuner än Sundsvall.
Relaterat
Artikelserie
- Artikelserie: Nakenbad Lövsjön
- Nej till nakenbad i Väster-Lövsjön 2011-05-18
- Alnö nästa för nakenbadarna? 2011-03-22
- Inte olagligt med nakenbadet 2010-12-27
- Inget beslut om nakenbad 2010-03-17
- Nu ska framtiden för nakenbadet avgöras 2010-03-15
- Hälften badar nakna i Lövsjön 2010-08-31
- TV: Naturligt att bada naken 2009-06-26
- Lagligt med naket i Lövsjön 2009-06-22
- Nakenbadets framtid avgörs i morgon 2010-05-18
- Klart för nakenbad i Lövsjön 2009-05-12
- Tvist om nakenbad - "Det är onaturligt" 2009-04-21
- Naket i Sättna i år 2009-03-16
Sundsvalls naturistförening är besvikna för att Väster-Lövsjön efter två säsonger på försök inte längre upplåts för bad utan kläder.
I en skrivelse till europeiska och skandinaviska naturistorganisationer ber de att få sjön i Sättna struken från kartorna över tillgängliga nakenbad.
"Beroende på kortsynta politiker utan visioner i vårt område är vi numera utan en naturiststrand. Det betyder att naturister på resande fot inte längre har någon anledning att stanna i Sundsvall", skriver Hans Lundström från Nat-Y-risten.
Han erbjuder även kommunen att lägga ett informationsblad på turistbyrån, med information om nakenbad från Uppsala i söder till Luleå i norr.






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 jun 2011 21:30 Tack (Ej registrerad)
Det låter som en god ide. Guida nakenbadarna till någon annan kommun, långt från Sundsvall. Långt, långt bort.
Skrivet 7 jun 2011 21:43 Eva (Ej registrerad)
Nu badar aldrig jag i Lövsjön men tycker det här låter toppen..:) Varför ska folk med en böjelse , alltså de som är blottare, ha en eget bad ? Har aldrig haft förståelse för att det ska vara så svårt att ha på sig ett bar badbyxor eller bikini/baddräkt. Om det vore att dessa människor verkligen badade. Men oftast ses de ju strutta runt på stränderna eller ligga bredbent på en filt, allt för att få visa upp sina underliv. Jag skulle inte tycka om att bli påprackad okända människors genitalier, så jag förstår övriga badande som protesterat. Och nu kan jag bara gratulera er, skönt för er att slippa dessa blottare..:)
Skrivet 7 jun 2011 22:02 Raptor (Ej registrerad)
Ska det vara så besvärligt att dra på på sig badkläder? Det är väl ett uppfriskande dopp ni vill ha som alla andra eller? Då tycker jag att det för alla parter är bäst med badkläder på.
Skrivet 7 jun 2011 22:44 Beklagar reaktionismen (Ej registrerad)
Eva Du svamlar så det står härliga till, och tyvärr tror många på Dig. Du försöker få det att låta som att så fort folk har böjelsen att klafsa omkring i våta kläder så sitter de automatiskt still på filten om de inte badar. Våra underliv skäms vi inte för och det borde Du inte göra för Ditt heller, men Du borde skämmas för Dina inkrökta åsikter och för Din strävan att försöka pracka dem på andra, och styra deras rätt till friluftsliv på sina egna villkor. Jag stirrar mig inte förstörd på andras förfärliga modekläder på stranden utan låter dem vara så hemskt klädda som de vill och Du borde låta oss vara så avklädda vi vill. Inga bestämmelser säger att vi måste vara påklädda på stranden. Varför yttrar Du Dig i frågan? Du har ju inte badat där och ärligt talat har jag inte saknat Dig heller.
Skrivet 7 jun 2011 22:53 Ung och rapp (Ej registrerad)
Lysande. äntligen ett vettigt beslut, vem fan vill se en skrynklig 70åring med hängpung nere vid knäna och ett arsle som hänger ännu mer när man ska bada. vill folk bada utan kläder kan dom köpa ett badkar och bada naken hemma.
Skrivet 7 jun 2011 22:58 Fredrik (Ej registrerad)
Jag är också besviken efter ett nej en gång. Det var 1974 och en flicka avböjde min invit. Smärtar än idag när jag tänker på det, vilket jag gör väldigt ofta. "Jämt" säger min granne.
Skrivet 8 jun 2011 00:45 Pennan_ (Ej registrerad)
Då kommunen en gång öppnat sjön för naturister, tvinga kommunen att ta fram ett alternativ då de stänger en existerande badplats. Ordna fram en bättre eller öppna upp igen.
Skrivet 8 jun 2011 06:58 Jesse (Ej registrerad)
Ung och rapp (Ej registrerad) skrev:
Lysande. äntligen ett vettigt beslut, vem fan vill se en skrynklig 70åring med hängpung nere vid knäna och ett arsle som hänger ännu mer när man ska bada. vill folk bada utan kläder kan dom köpa ett badkar och bada naken hemma.
Hoppas att du inte har en spegel när du själv blir så gammal. Ung och rapp, det är bara temporärt. Till er andra som tycker att naket är onaturligt, man kan alltid titta åt ett annat håll. Till de som tycker att naket är naturligt eller har glömt era badkläder, näcka på ni, för är det inte allmän plats kan ingen förbjuda er och det ingen vet lider ingen av.
Skrivet 8 jun 2011 07:39 Textilbadare (Ej registrerad)
Skrämmande inskränkta kommentarer man läser här! Hur många av er badar i V.Lövsjön? Ingen här skulle jag tro då det är en badplats som få utnyttjar! I Sundsvall finns nästan 30 friluftsbad, varför ska inte ett av dessa kunna upplåtas för naturister? Om det finns ett bad upplåtet för naturister så vet ju alla om det, och är man så rädd för den nakna kroppen så vet ju alla vart de kan finnas och då väljer man en annan av kommunens alla badplatser! Sundsvall har fega politiker som inte vågar besluta om ett naturistbad! Men var inte det numera borgerliga MP med om att besluta om försöken förra mandatperioden, ett försök man nu sätter stopp för av någon anledning? Varför?
Skrivet 8 jun 2011 08:10 Pontus (Ej registrerad)
@ Eva! Du måste ha ett väldigt dåligt sexliv och oerhörda problem med att visa dig naken i offentliga utrymmen med tanke på din syn på nakenhet!
Likaså gäller er andra som har en trång syn på nakenhet, hur fungerar era sexliv och hur gör ni när ni ska duscha efter träningen eller då ni varit och badat egentligen? Har ni lampan släkt och en burka på er eller vad har ni?
Innan ni öppnar käften nästa gång och blir sågade vid fotknölarna pga er inkompetens så kan ni väl för guds skull ta och läsa på vad naturism betyder och innebär. Fast ni kanske fascineras av denna ideologi, och fastnar för detta leverna! GUD VAD HEMSKT...
Skrivet 8 jun 2011 08:55 Eva (Ej registrerad)
Beklagar reaktionismen (Ej registrerad) skrev:
Eva Du svamlar så det står härliga till, och tyvärr tror många på Dig. Du försöker få det att låta som att så fort folk har böjelsen att klafsa omkring i våta kläder så sitter de automatiskt still på filten om de inte badar. Våra underliv skäms vi inte för och det borde Du inte göra för Ditt heller, men Du borde skämmas för Dina inkrökta åsikter och för Din strävan att försöka pracka dem på andra, och styra deras rätt till friluftsliv på sina egna villkor. Jag stirrar mig inte förstörd på andras förfärliga modekläder på stranden utan låter dem vara så hemskt klädda som de vill och Du borde låta oss vara så avklädda vi vill. Inga bestämmelser säger att vi måste vara påklädda på stranden. Varför yttrar Du Dig i frågan? Du har ju inte badat där och ärligt talat har jag inte saknat Dig heller.
Svar från mig, Eva: Nej, jag skäms inte för mitt underliv, tvärtom! :) Och mitt sexliv fungerar alldeles ypperligt. Men jag har inget behov av att visa upp mig naken för min omgivning, varför skulle jag det? Mitt underliv visar jag som sagt inte upp för kreti och pleti och mitt sexliv är helt privat. Mig kommer ni inte åt med korkade kommentarer. Bada ska man göra med badkläder för att visa vanligt hyfs och respekt.
Skrivet 8 jun 2011 10:12 Martin (Ej registrerad)
Jag håller med Eva jag. Varför vill man visa upp sig naken för en massa människor, vuxna som barn? Det måste ju vara något snedvridet i skallen på dom. Sjön suger, kanske?
Skrivet 8 jun 2011 10:33 Beklagar reaktionismen (Ej registrerad)
Eva, hur mycket eller lite Du vill visa Dig på stranden är Dig valfritt, liksom det bör vara oss andra valfritt att göra det. Du säger att Du "aldrig haft förståelse ..." . Nej Du förstår inte så mycket, och det Du inte förstår håller Du för att vara fel. Din filosofiska storhet är begränsd. (Ska jag översätta det?) Du om någon borde väl tala tyst om korkade kommentarer när Du inte kan skilja blottare från naturister.
Skrivet 8 jun 2011 12:35 Nakenhet och sex hör ihop (Ej registrerad)
Naturism skulle ju på intet sätt ha något med sex att göra eller hur? Nu verkar det tydligen som att till och med naturisterna erkänner att nakenhet och sex hör ihop, precis som vi vanliga "textilare" sagt hela tiden, nu fick vi alltså rätt till sist. Det är med glädje vi nu åter kan bada i Lövsjön.
Skrivet 8 jun 2011 12:40 Ingen blottare (Ej registrerad)
Jag är glad att slippa umgås med dem som skrivit alla dessa aggressiva kommentarer här. De trevliga bekänner färg till sist.
Skrivet 8 jun 2011 13:28 openminded , tror jag (Ej registrerad)
Om nu detta behov av att bada nakna är så extremt stort så att man inte överlever utan? Då är min stilla undran VAR badade ni innan dessa 2 säsonger som detta bad har varit öppet för er? Finns säkert vikar som inte används av "vanliga" badanden, varför inte leta upp någon sådan? Då får ni ju vara ifred i all er nakna sällhet utan att någon störs av er. Eftersom det är det som är det viktiga dvs att kunna bada nakna och har inget med att visa sig för andra. Hoppas alla får en skön sommar
Skrivet 8 jun 2011 14:51 Parfymtanten (Ej registrerad)
Nu får ni försöka kompromissa, så här kan vi ju inte ha det. Jag tycker att vi kommer överens om att alla i fortsättningen bär badbyxorna på huvudet. Därmed får alla vara nakna, och ingen ser något.
Skrivet 8 jun 2011 15:14 Kommuninnevånare (Ej registrerad)
openminded , tror jag (Ej registrerad) skrev:
Om nu detta behov av att bada nakna är så extremt stort så att man inte överlever utan? Då är min stilla undran VAR badade ni innan dessa 2 säsonger som detta bad har varit öppet för er? Finns säkert vikar som inte används av "vanliga" badanden, varför inte leta upp någon sådan? Då får ni ju vara ifred i all er nakna sällhet utan att någon störs av er. Eftersom det är det som är det viktiga dvs att kunna bada nakna och har inget med att visa sig för andra. Hoppas alla får en skön sommar
Man kan ju fråga sig varför inte kommunen ser till alla innevånare? Varför är det fel att ha ett utpekat bad där naturister får bada? Varför??
Skrivet 8 jun 2011 15:37 Eva (Ej registrerad)
Tack Martin, då är vi åtminstone två kloka härinne..:) Ja, det är nog sjön som suger, man börjar ju undra..:) Jag blir lite beklämd faktiskt.. särskilt som dessa nudister/naturister börjar blanda ihop sex med nakenbad.:( Jag fick ju själv trista ifrågasättanden om mitt sexliv, förstår inte varför för det hör inte ihop med nakenbad över huvudtaget- eller?? Hur ska ni ha det, naturister?
Skrivet 8 jun 2011 17:56 Beklagar reaktionismen (Ej registrerad)
Tack Eva för att Du äntligen börjar undra. Förut lät Du stensäker och det Du inte förstod var fel. Dina trista ifrågaättanden har Du rättvist dragit på Dig. Naturisterna blandar inte ihop sex med nakenbad utan pekar på Din nakenskräck som ett hinder för rationellt liv och sund utveckling. Du angav själv tonen i början av debatten. Jag känner ingen som har fått varken mer eller mindre vidlyftig sexualitet av vare sig att bada naken eller med kläder. Till Martin: Naturister badar inte nakna för att "visa upp", och därför har vi alltid samma dräkt men titta noggrant på badklädesmodet om Du pratar om att visa upp. Sundsvall årets friluftkommun 2010 ha ha. 2011 inte ens ett skyltat nakenbad. Återstår att vi badar nakna ändå. Det är ju inte förbjudet.
Skrivet 8 jun 2011 17:56 Sola och bada fritt och glatt! (Ej registrerad)
Hörrödu "Eva". Håll isär begreppen tack! Skulle den som skrev något helt irrelevant om ditt sexliv vara någon sorts representant för naturiströrelsen kanske?? Definitivt inte! På insändarplats kan ju enskilda individer fälla märkliga och i sammanhanget onödiga kommentarer - men det får ju stå för dessa personer! Att i en kommentar blanda samman det med vad någon helt annan person sagt - och till och med raljera över det är ju befängt. Naturismen bygger på det mycket lättförståeliga och naturliga resonemanget att textilier är helt onödiga vid sol och bad - det vill säga ett sunt avståndstagande från ett egentligen fullkomligt onödigt pryderi. Där har du svaret på din fundering, "Eva". Sedan kan du välja om du vill vidga dina vyer eller låsa fast dig i trista fördomar. Det är din sak.
Skrivet 8 jun 2011 18:48 Textilare, tydligen.. (Ej registrerad)
Ganska intressant att se oss "textilare?" anklagas för att vara trångsynta och pracka på andra våra åsikter. Uppenbarligen har folk runt Lövsjön känt sig påprackade av oönskad nakenhet..
Sen hur vi klär oss hemma eller vad vi tycker om oss själva nakna är helt ovidkommande. Sådana kommentarer visar bara att ni inte har något vettigt argument att komma med.
Jag har inget emot naturister så länge jag slipper se er. Men lite vänlighet kan gå långt om ni nu absolut ska bada där det finns "vanligt" folk, istället för detta tjafs. Man kan ju tro att ni är i trotsåldern fortfarande..
Skrivet 9 jun 2011 06:55 Sola och bada fritt och glatt! (Ej registrerad)
Du "textilare, tydligen..": Det var ju trevligt att du visar intresse för att höja nivån på inläggen. Tråkigt bara att du helt verkar sakna intellektuell förmåga att själv leva som du lär. Du drar olika personer som skrivit helt skilda typer av inlägg i riktning för naturismen över en kam och beskriver dessa som trotsåldersmässiga(!). Detta samtidigt som du helt blundar för och utan vidare "sväljer" vilka infama bottennivåyttringar/infantila "skämt" som helst från vissa anhängare till den andra sidan. Ett exempel är det från "Eva": "Ja, det är nog sjön som suger, man börjar ju undra..:)". Ingen reaktion alls från "Textilare, tydligen.." där inte. Tala om att vara selektiv! Ger sådant ett moget intryck ...?
Skrivet 17 jun 2011 10:52 Helt vanlig människa (Ej registrerad)
Om man nu prompt måste bada naken så kan man väl göra det på nått annat ställe. Verkar finnas väldigt lite förståelse att alla inte uppskattar denna nakenhet lika mycket.
Det är 2011 idag. Det finns inget vettigt argument att påtvinga andra sin egen nakenhet på en väldigt offentlig plats.
//
Helt vanlig människa 21 år