"Johan-fallet kommer att rivas upp"
Relaterat
Artikelserie
- Artikelserie: Thomas Quick / Sture Bergwall
- Quick frias för Johan-mordet 2012-03-14
- Därför beviljar hovrätten resning 2012-01-18
- Johans pappa stödjer resningen 2012-01-18
- Beviljas resning i Johan-fallet 2012-01-18
- Hovrätten struntar i deras yttrande om Quick 2011-12-02
- Kwast och Penttinen till motangrepp 2011-11-25
- Sture Bergwalls egna ord om resningen i Johan-fallet 2011-10-31
- Åklagaren: Bergwall bör få resning 2011-10-31
- Bergwall begär resning i Johan-fallet 2011-09-08
- Åklagare vill ge Quick resning 2011-08-22
- "Jag är redo att komma ut i samhället" 2011-08-17
- Så ska Quick frikännas för mordet på Johan 2011-08-17
- Hör hela intervjun med Sture Bergwall 2011-08-17
- Nedlagt åtal mot Quick 2010-05-28
- "Gömda uppgifter kunde friat Quick" 2010-03-17
- Pelle Svensson riskerar åtal för förtal - inte orolig 2010-02-03
- Frågetecknen många på Thomas Quicks "mordplats" 2009-12-25
- Åklagare granskar alla Quickmål 2009-12-18
- Anna-Clara glad över beskedet 2009-12-17
- Resning för Quick 2009-12-17
- Känsligt beslut om Quickresning 2009-12-17
- Glädjande besked för Anna-Clara 2009-08-05
- Steg mot resning för Thomas Quick 2009-08-03
- Thomas Quick ansöker om resning 2009-04-21
- Alternativ gärningsman pekas ut 2009-04-20
- Fortsatt sluten vård för Quick 2009-04-19
- I kväll tar han tillbaka sina erkännanden 2008-12-14
- Ska vi tro honom den här gången? 2008-12-14
- Dokumentärintervju fick åklagaren att agera 2008-11-20
- Åklagaren: Bevisen mot Quick håller 2008-11-20
- Quick tar tillbaka erkännanden 2008-11-19
- JK tänker inte granska Quickrättegångar 2006-11-29
- Häftig kritik mot domarna mot Quick 2006-11-22
- "Skrämmande hur Quick vägleds"Pelle Svenssons granskning får Johans föräldrar att agera 2006-11-21
Pelle Svensson signerade sin nya bok "Quick – den stora rättsskandalen och talade för ett 20-tal åhörare på Sundsvalls teater i går kväll. Boken går till storms mot poliser, åklagare och terapeuter som varit inblandade i utredningarna av Thomas Quicks 33 erkända mord.
Mycket av kritiken känns igen från Pelle Svenssons tidigare utspel i olika instanser och flera olika granskande reportage. Inte minst i höstas då Quick – numera åter Sture Bergwall – tog tillbaka alla sina erkännanden i en TV-dokumentär.
– Det är den största rättsskandalen i svensk historia, säger Pelle Svensson.
I boken beskriver han utredarna och terapeuterna som en troende kringresande cirkus, och vallningarna på mordplatserna som resor till Blåkulla. Språket är emellanåt raljant.
– Kwast och Penttinen kommer aldrig att anmäla mig för förtal. Sanningen kan inte åtalas, säger Pelle Svensson.
– Intressant att notera att Pelle Svensson hävdar att han beskriver sanningen, och samtidigt kan tänka sig att det han skriver kan leda till åtal. Det är paradoxalt, kommenterar Seppo Penttinen.
Justitiekanslern avfärdade på en dryg vecka Pelle Svenssons rättsutredning häromåret och menade att domarna var välgrundade. Nu säger Pelle Svensson att förre justitieminstern Thomas Bodström har påverkat JK för att skydda kollegan Claes Borgström som en tid var Quicks advokat. I boken beskriver han ett rättsväsende som bromsar sanningen för att skydda en rad namngivna dignitärer.
Sundsvallsadvokaten säger att ett nytt alibi håller på att utredas. Det gäller almanacksanteckningar som Sture Bergwall gjorde vid tiden för Johan Asplunds försvinnande 7 november 1980. Där står noterat att hans mamma kom hem från sjukhuset, och om det visar sig stämma med journalanteckningar om moderns utskrivning blir det avgörande i resningsfrågan.
– Om det stämmer är det ett oerhört starkt alibi. Då får vi en ny rättegång i Sundsvalls tingsrätt. Och då är van der Kwast slut som åklagare, säger Pelle Svensson.
Men Quicks almanacka åberopades som skriftlig bevisning i Sundsvalls tingsrätt i samband med Johan-rättegången Däremot berördes den aldrig i domskälen.
– Jag anser att det är läkarjournalen som är avgörande, och den finns inte med, säger Pelle Svensson.
Johans pappa Björn Asplund har aldrig trott på Quicks erkännanden, men är försiktigare än Pelle Svensson.
– Den konspiratoriskt lagde kanske kan tänka att åklagaren inte ville ha med det här i rättegången. Det här är en bra bit från vattentätt ännu, men uppgifterna torde gå att kontrollera och är i vart fall intressanta, säger han.
Pelle Svensson hävdar också att terapeuterna, poliserna, åklagaren och Thomas Quick skålade för en väl genomförd vallning på platsen där Charles Zelmanovits mördades. Men han vill inte redogöra för vilka källor han har för dessa påståenden. Med ett undantag.
– Sture Bergwall har själv berättat om det. Man kan inte hålla på och ventilera källor i media. Det är först om det blir en rättslig prövning och något ska sägas under ed som det kan bli aktuellt att nämna källor som inte vill bli röjda, säger Pelle Svensson.
Sundsvallskriminalaren Seppo Penttinen vill inte bemöta den massiva kritiken. Men han tillbakavisar bestämt uppgifterna om gemensamma middagar och skålande.
– Sanningen är en sällsynt gäst i Pelle Svenssons olika uttalanden om Quick-fallen. Det är makabert att tänka sig att vi skulle skåla i samband med utredningen av mordet på en ung människa. Det är en osann och kränkande beskyllning, säger Seppo Penttinen.
Pelle Svensson tror att sanningen har stoppat Quick-karusellen och att den process som pågår för att rentvå Sture Bergwall blir framgångsrik.
– Jag tror att det beviljas resning och att alla morddomarna rivs upp, säger Pelle Svensson.


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 maj 2009 09:47 Iceheart (Ej registrerad)
Finns det någon chans att Pelle Svensson ska sluta sträva efter att hamna i rampljuset? Han borde ha fortsatt att ägna sig åt brottning!!
Skrivet 27 maj 2009 10:03 Jonas (Ej registrerad)
Bravo Pelle, inte många av din kaliber i dagens Sverige. Applåder. I ankdammen liksom i forna DDR frodas ryggdunkningarna och partipiskan viner över huvudena
Skrivet 27 maj 2009 14:30 Björn (Ej registrerad)
Pelle Svensson gjorde en mycket övertygande presentation av boken och fallet. Hans argumentation var grundmurad, språkligt klar och övertygande. Det centrala är inte middagarna med Quick utan Pentinens förhörsteknik och van der Kwasts undansmusslande av obekväma fakta. Detta lyfter Pelle Svensson fram. Han visar också på de täta banden mellan Lambertz, Borgström och Bodström, som är också mycket problematiska för svensk rättssäkerhet.
Quick-fallet är ett justitiemord, da Costa-fallet ett annat. Förhoppningsvis kommer flera pusselbitar läggas på plats i båda dessa fall under 2009.
Skrivet 27 maj 2009 15:44 karin (Ej registrerad)
Hur många mördare är det som år lösa,om inte Quick är skyldig