Klar för final i Svensktoppen nästa
– Det känns fantastiskt kul, säger en lycklig Martin Häggström till ST.
Relaterat
Artikelserie
- Artikelserie svensktoppen nästa
- Martin Häggström vann Svensktoppen nästa 2009-08-23
- En väg till Svensktoppen 2009-08-22
- Martin vann länsfinalen 2009-07-30
- Martin Häggström är på väg mot Svensktoppen 2009-07-10
Svensktoppen nästa har pågått hela våren och sommaren i Sveriges Radios 25 lokala kanaler. I dag presenterades de tio finalisterna som korats genom sms- och telefonomröstning tidigare i veckan.
– Jag har haft ett enormt stöd här i länet så det här känns som en lagseger för Västernorrland, säger Martin Häggström.
Finalen sänds live i P4 Premiär special den 23 augusti från Liseberg, Göteborg. Under finalen tas en vinnare fram genom sms- och telefonomröstning, bland såväl publiken på Liseberg som radiolyssnarna. Programledare är Annika Jankell och Henrik Olsson.
För vinnaren väntar sedan att prövas som utmanare i Svensktoppen.
– Jag kommer att ha en hel del spelningar nu och sedan är det repetitioner och annat i Göteborg innan finalen. Jag ska försöka sova mycket mellan alla förberedelser så att jag är utvilad inför finalen. Jag ska kliva in på scenen och göra så bra som möjligt från mig och hoppas att det räcker långt, säger Martin Häggström.
Alla finalister:
P4 Jämtland - Cousins - I wish
P4 Blekinge - Micke Nordénz - Jag drömmer drömmar
P4 Västernorrland - Martin Häggström - En väg tillbaks
P4 Östergötland - Sebastian Roos - I do
P4 Jönköping - Sam Elliot - Dancing song
P4 Radio Väst - Emmelie Carlsson - Du var kung
P4 Kalmar - Martin Rydell - I lampans sken
P4 Skaraborg - Helde folksingers - Train train
P4 Norrbotten - The Coloured Office Paper - Together
P4 Göteborg - State of Drama - Maybe

























