Socialstyrelsen tillbakavisar kritiken
I går polisanmälde läkarna vid Rättspsykiatriska regionkliniken (RPK) i Sundsvall sig själva.
– Man vill få prövat om det kan röra sig om någon form av tjänstefel i beslutet att använda de här skyddshandskarna, säger Hans Björner vid polisen.
Socialstyrelsen anser att RPK istället borde lägga fokus på att ge en god och säker vård som ligger inom lagens ramar.
Relaterat
Artikelserie
- artikelserie: rättspsyk & tvångshandskar
- Tre läkare på rättspsyk varnas 2011-11-22
- Detta har hänt på rättspsyk 2011-11-22
- Läkargruppen vid rättspsyk: Därför polisanmäler vi oss själva 2010-04-26
- Rättspsyk följer inte lagen 2010-03-29
- Socialstyrelsen och rättspsyk oeniga om handskanvändning 2010-04-15
- Tvångshandskar saknar lagstöd 2010-03-26
- Hårdare tvång på rättspsyk efter handskförbudet 2010-03-26
- Rättspsyk: Socialstyrelsen är förledd 2010-03-25
– Det är lite bekymrande att de riktar in sig på den här enda åtgärden, om att få använda sig av de här skyddshandskarna. Man behöver titta på hela sin verksamhet och hur man bedriver tvångsvård inom de ramar man har ett lagstöd för, säger Katarina Lagerstedt, enhetschef vid Socialstyrelsen region Norr.
Det var i en debattartikel i ST som läkarna vid RPK tillsammans med verksamhetschefen Erik Söderberg aviserade sin polisanmälan.
I Socialstyrelsens förbud mot att använda skyddshandskar i vården av självskadepatienter läser undertecknarna även in en anklagelse om att läkare använt skyddshandskar som bestraffaning.
"Om Socialstyrelsens anklagelse skulle vara riktig bör detta rimligen i så fall vara grova tjänstefel från vår sida", skriver de.
Katarina Lagerstedt konstaterar att det är ett grundläggande problem att skyddshandskarna som tvångsmedel inte har stöd i lagen. Frågan är dock hänskjuten till den så kallade psykiatrilagsutredningen.
– Det är ju så att kliniken i Sundsvall, liksom övriga kliniker, ska bedriva en god hälso- och sjukvård. Är det fråga om tvångsvård ska den också vara rättssäker. Kliniken ska alltså kunna tillhandahålla detta genom att använda de behandlingsmetoder och tvångsåtgärder som står till buds, säger Katarina Lagerstedt.

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 apr 2010 15:03 förbannad (Ej registrerad)
Ett grundläggande problem är väl att Socialstyrelsen inte kan göra annat än att komma med floskler.
Kom istället med exakta beskrivningar på hur man bedriver en god och säker vård av en patient som kommer att göra absolut allt han/hon kan för att skada sig själv.
När ni kan det så kan ni kritisera andra utföranden, itne innan
Skrivet 27 apr 2010 19:57 lasse (Ej registrerad)
Socialstyrelsen är och förblir ett skämt. Denna meningslösa pekpinneorganisation kan gott avvaras.
Skrivet 27 apr 2010 20:59 Arbetsmiljö`? (Ej registrerad)
Ha ha ha..... Nu har snillen spekulerar, socialstyrelsen uttalat sej igen. Vilka erfarenheter av dessa patienter, har dessa paragraf ryttare ? Så länge dom inte kan komma med konkreta och i praktiken genomförbara metoder, för att rädda dessa patienter, då är det inte heller med någon större trygghet i arbetet, för oss som kämpar för att människor ska överleva, detta flum flum beskriver inte svårigheter med dessa självskade patienter. Ska man tolka det hela som att. inte rädda liv till varje pris ? Ett längre studiebesök från Socialstyrelsen, i verkliga livet på dessa avdelningar, skulle kanske få er att se hur kompliserat detta arbete ofta är.Teori och verklighet kan man säga.