"Sigbjörn borde veta sin plats"
– Sigbjörn Olofsson är fruktansvärt oförskämd och borde veta sin plats!
Ulla Norgren (FP) rasar efter sjukhusdirektörens påstående att hon brukar somna på möten
– Det om något är väl ärekränkande, säger hon.
Relaterat
Ulla Norgren (FP) känner sig ärekränkt, och anser att Sigbjörn Olofsson borde veta sin plats. "Det är inte tjänstemännens roll att recensera sina företrädare i debattartiklar, och han ska inte diskutera med politikerna. Om jag frågar samma sak 50 gånger så ska han svara varje gång", säger hon.Fotograf: Håkan Humla/ST Arkiv
Sigbjörn Olofssons angrepp mot Ulla Norgren (FP)
Artikelserie
- Artikelserie: Sigbjörn och Beertema
- Beertema tror Sigbjörn skulle ha blivit dyrare att ha kvar 2011-02-22
- Jakten på Sigbjörns efterträdare har redan börjat 2011-02-21
- Olofsson får sparken 2011-02-21
- Presskonferens på sjukhuset i dag 2011-02-21
- Så skakades vårdalliansen 2011-02-19
- Stefan Dalin (S): Beertema borde ställa sin plats till förfogande 2011-02-19
- "Vi vågar inte hoppas än" 2011-02-18
- Situationen för sjukhusdirektören omöjlig 2011-02-18
- Ett år av bråk till ända 2011-02-18
- Beslutet ord för ord 2011-02-18
- "Landstingsdirektören avser vidta åtgärder" 2011-02-17
- Oppositionen: Lös konflikten snabbt 2011-02-17
- Personalen anklagar Sigbjörn för att ljuga 2011-02-17
- "Det innehåller inget nytt" 2011-02-16
- Direktörsbråket kostade landstinget 210 000 2011-02-16
- Nytt utspel om Beertema som lögnare 2011-02-15
- Beertema glad för stöd från Sundsvallspolitiker 2011-02-05
- Sjödin kräver Sigbjörns avgång 2011-02-05
- "Jag förstår inte hur Sigbjörn tänker" 2011-02-05
- "Beertemas agerande är svagt gjort" 2011-02-05
- Sigbjörns förtalsprocesser finns inte 2011-02-05
- Elisabeth Strömqvist (S): Sigbjörn gör ett bra jobb 2011-02-04
- Sigbjörns nya attack mot Beertema 2011-02-04
- "Inte ett steg i rätt riktning" 2011-02-04
- "Nu vet vi vad Beertema går för" 2011-01-28
- "Beertema kanske fick bita i det sura äpplet" 2011-01-27
- Här kan du själv läsa breven 2011-01-27
- Jacomina beklagar sin kritik 2011-01-27
- Sigbjörn får behålla jobbet 2011-01-27
- Uppdrag: Lös konflikten 2011-01-05
- Makalöst avtal 2010-12-20
- Landstingdirektören får lösa konflikten 2010-12-15
- Sigbjörn nominerar sig själv till tävling 2010-12-15
- "Det finns massvis av frågor som måste lösas" 2010-12-14
- Krav på Sigbjörns avgång 2010-12-14
- JK lägger ned sjukhusdirektörens förtalsmål 2010-09-24
- Ledarskapet i Sundsvall första stridsämnet 2010-09-21
- Lars Bolin tar Sigbjörn Olofsson i örat 2010-09-14
- Lars Persson (FP) försvarar sin partikollega 2010-09-12
- "Bör inte dra in tjänstemän i politiken" 2010-09-12
- "Bör inte dra in tjänstemän i politiken" 2010-09-12
- Förhållandet med Vänsterpartist påverkar inte 2010-09-11
- "Efter min presentation vaknade hon" 2010-09-11
- Berteema: - Min kritik mot hans ledarskap står fast 2010-09-10
- Sigbjörn polisanmäler Beertema 2010-09-10
- AS Sigbjörn polisanmäler
– Jag blir fruktansvärt upprörd, säger Ulla Norgren, folkpartiets avgående ledamot i landstingsstyrelsen.
Även Ulla Norgren är kritisk till Sigbjörn Olofssons ledarskap och ger exempel från hans senaste genomgång i landstingsstyrelsen, 1 september.
– När hans genomgång var klar vände han sig till oss politiker och sade att han inte ville veta av någon kritik eller kommentarer om hans arbete. Han ville jobba ifred. Det var ett synnerligen märkligt uttalande av en sjukhusdirektör säger Ulla Norgren.
Hon tycker också att Sigbjörn Olofsson kraftigt överskrider sina befogenheter, och borde veta sin plats.
– Det är inte tjänstemännens roll att recensera sina företrädare i debattartiklar, och han ska inte diskutera med politikerna. Om jag frågar samma sak 50 gånger så ska han svara varje gång.
Den undersökning som enligt Sigbjörn Olofsson bevisar att han är kompetent och inte bedriver skräckvälde ger hon inte mycket för.
– Han frågar ju en grupp som han själv valt ut. Och det är väl ingen som ifrågasätter honom där han går med kvasten.
Ulla Norgren reagerar också över tidpunkten för polisanmälan.
– Det är en händelse som ser ut som en tanke. Jag betraktar det som ett politiskt inlägg till förmån för den sittande majoriteten i landstinget, säger hon.


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 sep 2010 18:42 Njurundabo (Ej registrerad)
Jag tackar honom för att han återigen sätter fokus på hans eget agerande.
Vårdskadorna har han höjt massivt på två sjukhus.
Socialstyrelsen kommer med mycket allvarlig kritik mot Sjukhuset och hans nya "fina" organisation.
Personalen slutar.
Arbetsmiljöverket bedriver ett antal tillsynsärenden.
Han stoppade ombyggnaden av den underbemmanande akuten, resultatet av detta vet vi,
Vi hans "patienterna ska göra mer själva" har blivit världsnyheter två gånger om.
Personligen tror jag att han satsar på att göra sig omöjlig så att han ska få kicken innan myndigheterna blir klara med sina utredningar.
Han har ju trots allt tolv av våra skattemiljoner att leva på.
Skrivet 10 sep 2010 18:44 Mr X (Ej registrerad)
Min fråga:
- han har ju krävt , massvis av dagstidningar !
Är det därför att han skall täcka sin kropp med dessa , så ingen ser att han har somnat ?
Skrivet 10 sep 2010 19:17 abo (Ej registrerad)
Fundering
Har stackarn råkat ut för Narkolepsi - denna biverkan av svininfluensavaccinationen?
Skrivet 10 sep 2010 19:17 Patetiskt :) (Ej registrerad)
Där fick du in alla rätt, Ulla Norgren.
En diktator som inte tar kritik av andra, men som tar sej friheten att dela ut dängor, när han själv blir "kränkt", finns det ju diagnoser för.
Att karln verkar tro att han får göra som "Han" vill, måste vara en missuppfattning från hans sida, är det inte ett teamwork som pågår ? Nej detta bådar inte gått för sundsvalls sjukhus.
Skrivet 10 sep 2010 19:41 gbo (Ej registrerad)
säga vad man vill om sigbjörn, de riktiga idioterna är dom som tillsatt/anställt honom.
Skrivet 10 sep 2010 19:54 Karl Johan (Ej registrerad)
"Jag betraktar det som ett politiskt inlägg till förmån för den sittande majoriteten i landstinget, säger hon."
Nej, Ulla, du kan nog vara lugn. Jag tror bättre om röstande västernorrlänningar. Vid senaste nyåret visade Eva (S), Benny m.fl. och nu visar kamrat Sigbjörn att även han har otur när han tänker.
Skrivet 10 sep 2010 20:06 Börje B (Ej registrerad)
gbo (Ej registrerad) skrev: säga vad man vill om sigbjörn, de riktiga idioterna är dom som tillsatt/anställt honom.
Den delegationen har Beertema och Ulla Norgren varit med att besluta om.
De tar beslut som de inte står för och går ut beklagar sig inför oss väljare.
Skrivet 10 sep 2010 20:51 Förbannad (Ej registrerad)
Nä du.
Det finns inget beslut på att landstingets ordförande ensam har rätt att sparka sjukhuschef och vårddirektör i landstinget samt tillsätta de hon själv vill ha där.
Än mindre att göra detta utan att informera.
Detta ledde också till att Söderberg fick sparken så vi kan nog tom dra slutsatsen att (S) till slut insåg att det var fel.
Skrivet 10 sep 2010 20:51 Sakfrågan (Ej registrerad)
Men frågan kvarstår; har Ulla Norgren somnat under fullmäktige? Så himla konstigt vore det ju inte, det har ju hänt förr, bl a riksdagsledamoter brukar ju ta sig en liten lur.
Men Ulla; har du sovit på din demokratiskt valda post?
Skrivet 10 sep 2010 21:24 Micke (Ej registrerad)
Först fattade jag inte... Sossarna har ju inget att vinna på Sigbjörns utspel, alliansen behöver knappast mera vatten på sin kvarn dagarna innan valet heller. Så varför detta nu....
Jag tror jag fattar nu... Att ge sig på Beertema endast med en polisanmälan (och presskonferens dessutom!) är ju ingen garanti för att man får sparken om några veckor, säkrast att reta några fler! Jag menar med 140.000:- i månaden till och med våren 2014....
http://st.nu/start/sundsvall/1.1766712-sjukhusdirektorens-fallskarm-140000-i-manaden
Rätt smart kille (eller utstuderad kanske om än arogant, fräck och en hel del annat, men...), ta lite skit under 2010 och sedan sippa drinkar på någon strand långt bort där ingen vet vem han är.
Skrivet 10 sep 2010 22:26 Friska tag (Ej registrerad)
Jag tycker det känns friskt att en tjänsteman påtalar krav till sina uppdragsgivare. Han verkar vara en tydlig, konsekvent och orädd tjänsteman.
Skapar säkert ingen god stämning på Sjukhuset i denna förändringsfas. Men det är knappast hans fel då uppdraget just nu går ut på att snabbt komma i ekonomisk balans och höja verkningsgraden kring operationsköer.
Men det är inte hans fel att pengarna tog slut och kassan sinade. Jag tycker det är att skjuta på budbäraren att klanka på Sigbjörn för det uppdrag han har fått.
Men vad har Politikerna haft för styrning och kontroll innan man i panik fick kalla in en ekonomisk sanerare och verksamhetsomorganisatör. Sigbjörn är väl snarast att likna vid en konkursförvaltare/företagsrekonstruktör och då krävs hårda nypor.
Skrivet 11 sep 2010 08:01 PA (Ej registrerad)
Borde veta sin plats?! Rätt yrvaket uttalande från en trött politiker..
Skrivet 11 sep 2010 10:01 A.Ö skötare (Ej registrerad)
Varför har inte detta kommit fram tidigare skamligt av Ulla att inte säga sin mening tidigare.
Skrivet 11 sep 2010 10:42 lasse (Ej registrerad)
Ulla Norgrens uttalande att Sigbjörn BORDE VETA SIN PLATS påminner mig osökt om en gången tids förhållanden, när Brukspatronerna härskade allenarådande ute på bruken. Har hon suttit och sovit under mötet så är det nog klokast att göra en pudel och be om ursäkt istället för att sätta sig på höga hästar. Det fungerar inte i dagens samhälle.
Skrivet 11 sep 2010 10:46 P.S (Ej registrerad)
Hur många miljoner kommer Sigbjörn att få från oss skattebetalare när han avgår, är det någon som vet detta? Vi har ju haft en hel drös med sjukhusdirektörer de senaste åren som kan kvittera ut miljonbelopp efter miljonbelopp i fallskärm/skyddsnät för att kunna handla mjölk och bröd dom stackarna!
Skrivet 11 sep 2010 11:22 Kalle (Ej registrerad)
Skamligt uttalande av Sigbjörn. Han är anställd av landstingsstyrelsen och om de frågar frågor så ska han svara. Detta visar bara på hans arogans. Sedan är detta ju en privat fråga för Sigbjörn, och inte något som landstinget ska stå bakom. Hur kan det då komma pressmeddelanden från landstinget. Mycket skamligt! Hoppas att någon tittar lite extra på detta...
Skrivet 11 sep 2010 13:15 Doktor Krall (Ej registrerad)
Oförskämt eller inte. Relevant eller inte. Icke för ty Ulla, du brukar faktiskt sommna på landstingsstyrelsemötena.
Skrivet 11 sep 2010 13:43 Njrundabo (Ej registrerad)
P.S (Ej registrerad) skrev: Hur många miljoner kommer Sigbjörn att få från oss skattebetalare när han avgår, är det någon som vet detta? Vi har ju haft en hel drös med sjukhusdirektörer de senaste åren som kan kvittera ut miljonbelopp efter miljonbelopp i fallskärm/skyddsnät för att kunna handla mjölk och bröd dom stackarna!
han är garanterad 140 000 i månaden fram till sin pension.
Sen tillkommer då kostnader för just pension, sociala avgifter osv för oss skattebetalare.
Lite grovt så hadde vi kunnat ha sju undersköterskor itället för sigge.
Hadde garantertat varit bättre för vården
Lasse: Brukspatron är inte en dum liknelse på sigge heller faktiskt.
Du vet sådanna där tramserier som MBL och arbetsmiljö, det struntar ju sigge fullständigt i. Trivs inte personalen så kan den ju sticka till norge eller så.
Skrivet 11 sep 2010 15:21 Somna om (Ej registrerad)
A.Ö.skötare, jag vet inte om du sovit. Efter att Sigbjörn betett sig så plumpt så svarar Ulla. Det är alltså Sigbjörn som uppträtt skamligt/plumpt inte Ulla.
Så enligt ditt resonemang så kan jag bara konstatera, att du sovit en stund.
Skrivet 11 sep 2010 15:58 Gröndal (Ej registrerad)
Haha, vilken såpa detta är!
Känns bra att jag inte bor kvar i Västernorrland, men underhållande är det.
Skrivet 11 sep 2010 18:07 Jolly Roger (L) (Ej registrerad)
Sent skall syndaren (-na) vakna!
Hellre förr än senare, kanske bäst det första eller hur är det nu?
Skrivet 11 sep 2010 18:09 Nils Lindholm (Ej registrerad)
Politikerna har använt Sigbjörn o Mantec som sköld för att inte själv behöva ta i dom 'skitiga' beslut som måste tas.
Landstinget har varit ineffektivt drivet.
Trots nån 10% mer personal så har vården varit sämre än liknande landsting.
Och det är detta som Sigbjörn o Mantec nu fixar.
Naturligtvis så blir det bråk o osämja, om kakan, när den minskar.
Sigbjörn o Mantecs kostnader sparas in under det första året, sen bara vinst varje år.
En vinst som kan kapa en topp, ex.v. 'bussa' starroperationerna till Stockholm eller liknande.
Sigbjörn gör det han är beordrat av politikerna att göra.
Då får han beskyllningar från'populistiska' politiker.
Klart karln blir sur, han gör ju det han av dessa politiker är beordrad till.
Skrivet 11 sep 2010 19:56 Vallq (Ej registrerad)
Och vem tror Ulla att hon är. Tror hon att hon sitter på så höga hästar för att hon är politiskt vald ? Det är bra med tjänsteman som ifrågasätter politiker.
Och Vi har ju yttrandefrihet i Sverige, eller hur Ulla?
Så att säga att någon borde veta bättre, låter ju inte särskilt bra i oss väljares öron? Vem tror du att du är? Har du hybris?
Skrivet 12 sep 2010 00:09 Johan (Ej registrerad)
Sjukhusdirektören visar ett enormt prov på civilkurage. All heder åt honom. Detta är särskilt viktigt när landstinget är en organisation som präglas av dåligt ledarksap, feghet, ynkryggar och perso0ner i chefsställning som är totalt inkompetenta. Sigbjörn är den enda tjänstemannen med råg i ryggen som står för det han gör, tar ansvar och ger människor möjlighet att växa, utvecklas men även tga det som många ryggar för - ansvar. det är beklämmande att just borgarna är så ynkliga och enkla i denna fråga. Grattis till att det inomLVN finns människor med civilkurage. Det lär finnas fler men de har antingen sopats bort av regimen eller slutat självmant i det tysta..
Skrivet 12 sep 2010 00:52 sven-olof björké (Ej registrerad)
Tur att mina skattepengar jag tjänar i västernorrland går till Norrbotten....
Denna debatt har ju sandlådenivå...Skärpning nu till alla politiker att agera professionellt och inte låta känslor styra. Sigbjörn gör bara sitt jobb, han är tjänsteman, enligt riktlinjer av de som anställt honom. Egentligen så är han "untouchable", om inte landstinget väljer att avskeda honom med de kostnader som det medför.....det är bara att gilla läget....tar man "fan" i båten så får man ro han i land också.....
Skrivet 12 sep 2010 06:40 AK (Ej registrerad)
Jag är så glad att Sigbjörn fick uppdraget att rensa lite på snigelnverkstan. Han borde ha uppdrag att rensa även bland alla landstingspolitiker för sanningen är ju det att sjukvården har varit under all kritik fast våran sjukhus har haft mera resurser på alla sätt och vis än motsvarande sjukhus i landet.
Nu skäller ni fel person för varken anställda på sjukhus eller landstingspolitiker har brytt sig om oss patienter.
Det är helt uppenbart att vi har stora problem i sjukvårdsorganisation här i Sunsvall.
Låt Sigbjörn gå igenom hela organisation för det är någonting som inte stämmer och vi skattebetalare har rätt att få veta vad som är fel.
Jag tycker att det är dem flesta politiker och personalen på sjukhus som har "sovit senaste 15 år i alla fall.
Focusera på patienter istället.
Skrivet 12 sep 2010 09:36 Förbannad (Ej registrerad)
Nils Lindholm (Ej registrerad) skrev: Politikerna har använt Sigbjörn o Mantec som sköld för att inte själv behöva ta i dom 'skitiga' beslut som måste tas.
Landstinget har varit ineffektivt drivet.
Trots nån 10% mer personal så har vården varit sämre än liknande landsting.
Och det är detta som Sigbjörn o Mantec nu fixar.
Naturligtvis så blir det bråk o osämja, om kakan, när den minskar.
Sigbjörn o Mantecs kostnader sparas in under det första året, sen bara vinst varje år.
En vinst som kan kapa en topp, ex.v. 'bussa' starroperationerna till Stockholm eller liknande.
Sigbjörn gör det han är beordrat av politikerna att göra.
Då får han beskyllningar från'populistiska' politiker.
Klart karln blir sur, han gör ju det han av dessa politiker är beordrad till.
Och vem gav order om 100% fler svårt skadade som är en av konsekvenserna?
Frågan handlar fortfarande inte om att målet ska uppfyllas utan om hur man gör det.
Ska man samarbeta med facket eller ska man förtrycka det?
Ska man se det som positivt att man får hyra in stafettpersonal till dubbla kostnaden eller ska man ha egen kompetens till halva priset?
Ska personalen vara rädd för att gå till företagshälsan eller ska man ha ett öppet ledarskap med förtroende?
Ändåmålet helgar inte vilka medel som helst.
Sen håller jag fullständigt med om att det måste rensas.
När (S) tex säger nej till att hyra ut de tomma lokalerna beroende på att det var privat vård som frågade, då har det gått för långt. Vården tappade 10 tals miljoner på det beslutet.
Skrivet 12 sep 2010 10:26 LISA (Ej registrerad)
Sigbjörn känner sig kränkt! Som om inte personal blivit kränkta i denna sjukhussåpa, blivit av med sina befattningar, bytts ut till personal som går en viss persons ärenden. Så nog förstår man varför personalen på länssjukhuset inte säger något - ingen vill bli av med sitt jobb! Att personal framför detta till politiker som också lyfter detta offfentligt ska inte Beertema polisanmälas för
- hon gör bara sitt jobb.
Skrivet 12 sep 2010 19:17 Sov gott, Ulla ! (Ej registrerad)
Om Ulla Norgren sitter och sover på arbetstid borde hon sparkas omedelbart. Det är verkligen förskräckligt att det får gå till så här. Om jag skulle sitta och sova på jobbet skulle jag vara riktigt illa ute.
Skrivet 13 sep 2010 02:28 Göran (Ej registrerad)
- Om jag frågar samma sak 50 gånger så ska han svara varje gång, tycker Ulla Norgren (FP). Vad är problemet, förstår Du inte svaret. Själv skulle jag nog bli smått vansinnig om en folkvald politiker skulle upprepa samma fråga 5 gånger och fått svar varje gång, då måste det "saknas en del bestick i lådan".
Skrivet 13 sep 2010 15:43 AK (Ej registrerad)
Tänk om alla politikertanter hade varit förbannade och upprörda under alla år som vården inta har funkat !!!! Men det har ju bara varit vi PATIENTER som har drabbats.
Nu blir det ett skramaskri när Stigbjörn vågar sätta tanterna på plats.
Luktar rutten valfläsk från tanternas sida.
Alla vi patienter fattar att det är någonting som inte står rätt till i sjukvårds organisation i Sundsvall och att det är dags att Sigbjörn som är utomstående och opartiskt är den rätta mannen att omorganicera och se till att vi patienter får det vår vi betalar för.
Vi behöver politiker som vågar stå på medborgarnas sida hela mandat perioden, inte bara under valkampanj.
Skrivet 15 sep 2010 22:06 Anna (Ej registrerad)
Kan man inte hålla sig vaken kanske man borde avsäga sig sitt/sina uppdrag? Istället för att anklaga Sigbjörn för ärekränkning (!?), se till att sköta ditt jobb!