Förhållandet med Vänsterpartist påverkar inte
– Hon lever sitt liv. Jag lever mitt, säger han.
Relaterat
Artikelserie
- Artikelserie: Sigbjörn och Beertema
- Beertema tror Sigbjörn skulle ha blivit dyrare att ha kvar 2011-02-22
- Jakten på Sigbjörns efterträdare har redan börjat 2011-02-21
- Olofsson får sparken 2011-02-21
- Presskonferens på sjukhuset i dag 2011-02-21
- Så skakades vårdalliansen 2011-02-19
- Stefan Dalin (S): Beertema borde ställa sin plats till förfogande 2011-02-19
- "Vi vågar inte hoppas än" 2011-02-18
- Situationen för sjukhusdirektören omöjlig 2011-02-18
- Ett år av bråk till ända 2011-02-18
- Beslutet ord för ord 2011-02-18
- "Landstingsdirektören avser vidta åtgärder" 2011-02-17
- Oppositionen: Lös konflikten snabbt 2011-02-17
- Personalen anklagar Sigbjörn för att ljuga 2011-02-17
- "Det innehåller inget nytt" 2011-02-16
- Direktörsbråket kostade landstinget 210 000 2011-02-16
- Nytt utspel om Beertema som lögnare 2011-02-15
- Beertema glad för stöd från Sundsvallspolitiker 2011-02-05
- Sjödin kräver Sigbjörns avgång 2011-02-05
- "Jag förstår inte hur Sigbjörn tänker" 2011-02-05
- "Beertemas agerande är svagt gjort" 2011-02-05
- Sigbjörns förtalsprocesser finns inte 2011-02-05
- Elisabeth Strömqvist (S): Sigbjörn gör ett bra jobb 2011-02-04
- Sigbjörns nya attack mot Beertema 2011-02-04
- "Inte ett steg i rätt riktning" 2011-02-04
- "Nu vet vi vad Beertema går för" 2011-01-28
- "Beertema kanske fick bita i det sura äpplet" 2011-01-27
- Här kan du själv läsa breven 2011-01-27
- Jacomina beklagar sin kritik 2011-01-27
- Sigbjörn får behålla jobbet 2011-01-27
- Uppdrag: Lös konflikten 2011-01-05
- Makalöst avtal 2010-12-20
- Landstingdirektören får lösa konflikten 2010-12-15
- Sigbjörn nominerar sig själv till tävling 2010-12-15
- "Det finns massvis av frågor som måste lösas" 2010-12-14
- Krav på Sigbjörns avgång 2010-12-14
- JK lägger ned sjukhusdirektörens förtalsmål 2010-09-24
- Ledarskapet i Sundsvall första stridsämnet 2010-09-21
- Lars Bolin tar Sigbjörn Olofsson i örat 2010-09-14
- Lars Persson (FP) försvarar sin partikollega 2010-09-12
- "Bör inte dra in tjänstemän i politiken" 2010-09-12
- "Bör inte dra in tjänstemän i politiken" 2010-09-12
- "Efter min presentation vaknade hon" 2010-09-11
- "Sigbjörn borde veta sin plats" 2010-09-10
- Berteema: - Min kritik mot hans ledarskap står fast 2010-09-10
- Sigbjörn polisanmäler Beertema 2010-09-10
När Sigbjörn Olofsson fick uppdraget som sjukhusdirektör i Sundsvall var Christina Höj Larsen politisk sekreterare för Vänsterpartiet i landstinget.
I februari inledde den en ny, nära relation. Sigbjörn Olofsson säger att det var först efter sommaren som han fick reda på att Christina Höj Larsen även kandiderar till landstingsvalet. Hon står som första namn på riksdagslistan för sitt parti i länet.
Har ni pratat om det här?
– Jag har pratat med två personer om det här. Den ene är Lars Bolin, landstingsdirektör, den andra är vårt juridiska ombud. Sedan har jag talat med ett antal i mitt kontaktnät. Jag känner rätt många runt om i Sverige. Men inte i det här landstinget alls.
Att polisanmälan i sig skulle vara ett led i en strategi för att utlösa sin fallskärm, värd miljonbelopp, avfärdar han också.
Sigbjörn Olofsson har varit i liknande situationer förr. Som sjukhusdirektör i Motala på 1990-talet skrev han bland annat en insändare i Östgöta Correspondenten – riktad mot de styrande politikerna.
Efter publiceringen fick han lämna sitt uppdrag och kunde samtidigt utlösa en fallskräm som betalades via konsultuppdrag.
Det här är inte ett sätt för dig att rycka i snöret igen?
– Nej, verkligen inte. Jag ska jobba här till dess jag går i pension. Det tar ett antal år att genomföra det vi ska, säger Sigbjörn Olofsson.

























Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 sep 2010 16:28 sven-olof björkén (Ej registrerad)
Sigbjörn är ju smart. Han gör sig ovän med oppositionen som vinner valet som kickar honom och han blir mångmiljonär....
Smart! Kanske jag också får sparken nu....men inte några miljoner,...
Skrivet 11 sep 2010 19:46 Burr (Ej registrerad)
Vänsterfolket visar sig som vanligt vara omdömeslöst.
Skrivet 11 sep 2010 21:00 Usch (Ej registrerad)
Gör som vanligt Västernorrlänningar, rösta på socialdemokraterna och vänstern. Med andra ord se till att Sigbjörn sitter kvar som sjukhusdirektör och får sina miljoner och att vi fortsatt inte får en enda specialistläkare eller specialistsjuksköterska utifrån som söker sig till Västernorrland. Tyvärr är inte Västernorrland attraktivt så länge vi har en sjukhusdirektör som inte har en tanke på att våra patienter mest av allt önskar kvalitet, kompetens och tid för patienterna. Sjukvårdspersonal har empati. Sjukvårdspersonal är faktiskt som gemene man. Sigbjörn har dollartecken framför ögonen. Att han är kär i en vänsterpartist och mår så dåligt nu en vecka innan valet att han måste polisanmäla moderaterna, har inget att göra med hans arbete.. eller hur..
Skrivet 12 sep 2010 09:59 AB (Ej registrerad)
Sigbjörn visar åter brist på omdöme. Hans förtroende för Mantec och Bäcklin var de första bevisen på denna omdömeslöshet. Att sedan dela säng med vänsterpartiet och polisanmäla en moderat, är nästan patetiskt. Att dessutom definiera sitt kärleksförhållande som att de lever sina egna liv och inte kan kopplas ihop, verkar känslokallt och märkligt. Pratar han överhuvudtaget sanning? Han drar dåligt rykte över vårt landsting och framförallt Sundsvalls sjukhus och vår Landstingsdirektören låter sig lånas till detta spel.
När det gäller Sigbjörns olika utspel, finns det med all säkerhet en dold agenda. tro inget annat.
Skrivet 12 sep 2010 13:31 Pelle (Ej registrerad)
AB (Ej registrerad) skrev: Sigbjörn visar åter brist på omdöme. Hans förtroende för Mantec och Bäcklin var de första bevisen på denna omdömeslöshet. Att sedan dela säng med vänsterpartiet och polisanmäla en moderat, är nästan patetiskt. Att dessutom definiera sitt kärleksförhållande som att de lever sina egna liv och inte kan kopplas ihop, verkar känslokallt och märkligt. Pratar han överhuvudtaget sanning? Han drar dåligt rykte över vårt landsting och framförallt Sundsvalls sjukhus och vår Landstingsdirektören låter sig lånas till detta spel.
När det gäller Sigbjörns olika utspel, finns det med all säkerhet en dold agenda. tro inget annat.
Intressant... Hur tror du ett eventuellt med en folkpartist skulle påverka Sigbjörns yrkesutövning? Rent hypotetiskt alltså.
Skrivet 12 sep 2010 15:27 lennart (Ej registrerad)
Varför är alla Sundsvallsbor så hysteriskt okunniga och enögda kring allt som gäller sjukhuset. Snacka om att vara hjärntvättade från börja till slut. Resten av omvärlrden ler och skakar på huvudet.
Skrivet 12 sep 2010 18:14 Förbannad (Ej registrerad)
De som har gått på (S) propaganda ja.
De som kan räkna själv vet vad (S) har ställt till med.
Faktumen kvarstår.
(S) tillsatte sin lille lydiga slaktare utan att följa landstingets egna regler.
Resultetet av det är 100% fler skadade, en personal som är rädd för att gå till jobbet och patienter som definitivt inte får den vård de ska ha.
Under tiden står då (S) på gator och torg och ger falska löften om satnsingar på vården samtidigt som man sparkar vårdpersonalen och ger pengarna till sigges fallskärm.
Inte heller vill (S) ha en solidarisk och rättvis vård utan man fortsätter med att gynna Sollefteå på resten av länets beskostnad.
17000 per inv och 48,75 inv per anställd i sollefteå
13000 per inv och 58 inv per anställd i sundsvall.
Varken rättvist, solidariskt eller säkert.
Skrivet 12 sep 2010 18:55 AB (Ej registrerad)
Pelle , det har ju verkligen inget med varandra att göra? Du har tydligen inte läst min insändare till punkt. Nu är det en moderat politiker Sigbjörn polisanmäler och en vänsterpartist han har en kärleksaffär med.
Förstår inte vad du menar, gör du själv det? Du kan ju bara bedöma fakta, eller hur ? Inte hitta på olika scenario, det är ju helt ointressant.
Som du nu kan läsa backar Landstingsdirektören i frågan. Vad kan det betyda? Jo, han inser också det vettlösa i detta.
Skrivet 13 sep 2010 07:39 norrlänning (Ej registrerad)
nä lennart..resten av omvärlden vare sig vet om och ännu mindre bryr sig i vår egna sjukhussåpa..