Singelolycka på E4
Tre personer har förts med ambulans till sjukhus efter en trafikolycka på E4 i Skönsbergskurvan.
Relaterat
Olyckan inträffade i den norrgående filen i Skönsbergskurvan.
Föraren fick sladd på bilen som körde in i högra vägräcket, för att sedan studsa ut på vägen igen och kana cirka 50 meter norrut. Bilen stannade vänd med fronten mot körriktningen i höger körfält.
Räddningstjänsten var snabbt på plats och fick hjälpa samtliga tre ut ur bilen. Väl ute kunde personerna själva gå till ambulansen. Trafiken norrut kunde hela tiden släppas på i det vänstra körfältet. Olyckan inträffade vid 15-tiden.


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 jan 2012 17:56 Varning behövs tills kurvan byggts om (Ej registrerad)
Ännu en olycka där. Lägg samman kostnaderna för all olyckor i den felbyggda kurvan. Traven pengar lär räcka för att bygga om flera mil E4. Men tydligen har staten inte ens pengar till att sätta upp varningsskyltar för farlig kurva. Känns lite som Ebberöds Bank. För det kan väl inte vara så att vägverket har ett par tusenlappar men av rent prestigeskäl inte kan nedlåta sig sätta uppvarningsskylt? Nej så kan det imte vara, för då vore ju verket ett hot mot vår säkerhet. Måste vara så att verket har helt tom kassa, eller?
Skrivet 24 jan 2012 22:18 Skönsbergsbo (Ej registrerad)
Varning behövs tills kurvan byggts om (Ej registrerad) skrev:
Ännu en olycka där. Lägg samman kostnaderna för all olyckor i den felbyggda kurvan. Traven pengar lär räcka för att bygga om flera mil E4. Men tydligen har staten inte ens pengar till att sätta upp varningsskyltar för farlig kurva. Känns lite som Ebberöds Bank. För det kan väl inte vara så att vägverket har ett par tusenlappar men av rent prestigeskäl inte kan nedlåta sig sätta uppvarningsskylt? Nej så kan det imte vara, för då vore ju verket ett hot mot vår säkerhet. Måste vara så att verket har helt tom kassa, eller?
Hej! Jag häller med dig.men varför är det inte fler som klagar. nu är det lätt när vägverket hat två stora kontor i sundsvall . ett presis i kurvan där olyckan skedde i dag, jag har varit och påpekat denna felbyggda kurva . men son tur försvinner den snart. men innan dess måste skyltar upp o och det är fartbegänsat där så polisen borde vara där offtare,
Skrivet 24 jan 2012 23:03 Inte många knop på Trafikverket! (Ej registrerad)
Trafikverket kommer aldrig att erkänna att denna kurva är felbyggd trots att den skördat dödsoffer!
Trafikverket har genom åren haft en underlig attityd till E4 Sundsvall -Timrå över huvud taget! Först tog man bort belysningen norr Skönsberg och ersatte denna små blå ledljus som försvann i snövallarna. Blått ljus är dessutom sämst för ögat att uppfatta! Längst ner i Skönviksbacken finns någon slags konstnärlig belysning av bergväggen! ! ! Hur nu denna kan bidra till trafiksäkerheten?
Att åka E4 S-vall - Timrå under mörker känns som att åka i ett svart hål! På båda sidor finns bebyggelse med all dess belysning som försämrar mörkerseendet avsevärt! Dessutom har en mycket stor trafikökning skett sedan vägen byggdes samtidigt som Trafikverket har försämrat säkerheten på sträckan!
Skrivet 24 jan 2012 23:31 En till skönsbergsbo! (Ej registrerad)
Jag förstår tyvärr mig inte på de två ovanstående talarna. Jag har aldrig varit i närheten av att köra av i skönsbergskurvan under min tid som bilist. Från kurvans början till kurvans slut så kan du hålla ratten i exakt samma läge. Så vad är det som gör den så farlig på vintern? Jo dåliga förare som inte kan anpassa sin körstil efter rådande väglag, så det är snarare bilisterna som vinter efter vinter lyckas köra åt helvete där som är farliga och inte kurvan. Kurvan är snart ett minneblott så varför ska dom ens lägga ner pengar på den nu som ni tycker? Det om något är väl slöseri med skattepengar!
Skrivet 25 jan 2012 03:30 Vad hände med det egna ansvaret? (Ej registrerad)
Felbyggd? Möjligt. Men om alla anpassade hastighet och körsätt efter rådande omständigheter, så skulle olyckorna inte vara häften så många. Man kan inte bygga bort alla risker.
Skrivet 25 jan 2012 07:24 Håll i ratten (Ej registrerad)
Så typiskt att alla som kör som krattor, skyller på att vägarna är felbyggda, att det är halt mm.
Lär er att köra bil i stället!!
Skrivet 25 jan 2012 07:31 Max 70 nu !!! (Ej registrerad)
Runt hela Sverge lutar kurvorna innåt , denna kurva lutar utåt vilket överraskar förare , det borde ha varnats för detta , yrkeschaufförerna vet om den meen övriga då ?
Skrivet 25 jan 2012 08:06 Oförståligt (Ej registrerad)
Jag förstår mig verkligen inte på folk som klagar över att kurvan är felbyggd och att den lutar utåt mm.
Allt handlar väl om att anpassa farten efter väglag och hur vägen ser ut?
Bara för att det står 90 på en skylt, behöver man inte köra 90 precis hela tiden.
Det är ju som att säga att när det kommer en rondell på en 50-väg, så måste man hålla 50 genom den... nä, då sänker folk farten iaf, för man vet att det är svårt att hålla kvar bilen på vägen om man kör för snabbt.
Jag tror att många olyckor som har skett i den kurvan har att göra med för hög hastighet och kanske att förarna inte har varit riktigt på alerten.
Skrivet 25 jan 2012 09:40 Raptor (Ej registrerad)
Har kört i denna kurva åtskilliga gånger i olika väder och underlag och aldrig varit i närheten att köra av, anpassa farten i stället för att skylla på andra, men man blir alltid omkörd i den kurvan vare sig man kör norrut eller söderut trots att man själv håller rätt hastighet.
Skrivet 25 jan 2012 10:17 Skönsbergskurvan är inte trafiksäker! (Ej registrerad)
Konsultföretaget Vectura med kontor i bl.a. Sundsvall har studerat Skönsbergskurvan och kommit fram till att den är FELDOSERAD och för TVÄR!
Rapporten finns som pdf-fil och kan säkert fås från Vectura för den som är intresserad.
Att alla Sundsvallsbor här i spalten inte har några problem med kurvan är väl en självklarhet efter de dryga 40 år som kurvan har varit ökänd. Kurvan är dessutom ökänd över hela Sverige bland yrkesförarna!
Skrivet 25 jan 2012 10:44 LH (Ej registrerad)
J..la KLANTSKALLAR.Om kurvan vore felbyggd så borde väl dom flesta köra av där i så fall eller hur?Jag har kört i den där kurvan i väl över 30-år nu,och inte ens varit i närheten att köra av,inte ens när man var som "vildast"och körde en bra bit över 110 där.
Jag och dom flesta med mig brukar köra 90 i den kurvan och jag har aldrig sett nån köra åt "helvete"där pga det.Man det är klart att om man är van att köra(så rädd att man kör) 40-50,på 70-90 väg bara för att det kommit lite vitt på vägen så förstår jag att dom får svårt att hålla rytmen på motorvägen,för det är det,en motorväg.För er finns det alternativa vägar eller alternativa färdsätt(läs Buss).
Skrivet 25 jan 2012 12:31 pph (Ej registrerad)
Precis som det sagts redan: Denna vägdel från stora korsningen upp till skönsberg försvinner ju om några år när nya E4:an är klar. Så varför ska skattepengar läggas till att bygga om den NU???? Vansinne
Dessutom, anpassa farten. Det gäller "turister" såväl som sundvsallsbor. Punkt
Skrivet 25 jan 2012 23:00 Jur kand (Ej registrerad)
Vad säger Transportstyrelsens tillsyn av denna så ofta olycksdrabbade kurva? Den nya Vägsäkerhetslagen gäller Europavägar som E4, inkl Skönsbergskurvan. Lagen kräver att farliga avsnitt identifieras och varning ska sättas upp. Om nu inte vägtrafikverket frivilligt nedlåter sig till att sätta upp varningsskylt för den kurva man byggt farligt fel, då har tillsynsmyndigheten Transportstyrelsen skyldighet att ta itu med den barnsligt tjurande väghållaren. VAKNA Transportstyrelsen. Kurvan må vara på väg byggas bort, men så länge det kör 30000 bilar om dan genom E4-kurvan så är det löjligt att ifrågasätta att sätta upp en skylt för några tusenlappar.