Dålig luft vid Köpmangatan
Miljökontoret upptäckte i fjol att halterna av kvävedioxid vid Köpmangatan och E4 i Sundsvall överskred miljökvaltetsnormen.
Relaterat
Nu har man dessutom kommit fram till att det är för höga nivåer av partiklar, bland annat vägdamm, längs Köpmangatan.
Tidigare har Naturvårdsverket ansett att det handlar om ett tillfälligt överskridande under ett begränsat år. Men nu ska de dessutom ta ställning till de nya partikelmätningarna.
– Vi avvaktar nu Naturvårdsverkets ställningstagande. Miljönämnden ha prioriterat en fortsatt luftövervakning och vi ser det som en viktig uppgift att bevaka utvecklingen i Sundsvall. Det är viktigt att kommunen i sin planering arbetar för att luftkvaliteten ska förbättras, säger Andreaz Strömgren, miljödirektör Sundsvalls kommun.


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 feb 2012 14:13 spanarn (Ej registrerad)
Allt ordnar sig bara man får bron klar! I allafall så tycks kommun politikerna tro detta. Utsläppen har vid tidigare mätningar varit högst på skolhusallen. Nu har man som synes helt enkelt löst det problemet, genom att ta bort mätningen där! Men tyvärr så visar det sig att värdena är höga på bergsgatan och då särskilt, på sträckan mellan oscarsgatan och parkgatan. Ansvarig på miljökontoret kan nu få förklara hur nya E-4 bron ska bidra med mindre utsläpp på bergsgatan? Särskilt som man tror att mycket av nuvarande trafik via skolhusallen, kommer att välja bergsgatan ifortsättningen! Jag skulle vara tacksam om man från ansvarigt håll en gång för alla kunde slå hål på myten. Att nya E4 bron kraftfullt minskar luft föroreningarna i centrala Sundsvall!! Dom största utsläppen i stan blir kvar!
Skrivet 10 feb 2012 08:07 Thomas (Ej registrerad)
Bygg några pendlarparkeringar utanför stan och kör regelbundna bussar mellan parkeringarna och stadskärnan! Då behöver man inte ta bilen in till stan.
Läste en artikel i en annan dagstidning att kommunen skulle satsa 4.5 miljoner på en parkeringsguide som ska visa var det finns lediga parkeringar för att få bort sökartrafiken. Satsa dom 4.5 miljonerna på att få bort bilarna från stan istället för att ta in dom i stan!
Skrivet 10 feb 2012 09:00 Björn Abelsson (Ej registrerad)
P-ledningssystemet kommer att minska trafiken i centrala Sundsvall. I dag är det många som snurrar runt för att leta en P-plats. Med P-ledningsystemet kommer man enkelt att kunna hitta en ledig P-plats och slipper leta.
F.ö. satsar kommunen betydligt mer än 4,5 miljoner på att bygga ut gång- och cykelvägar och förbättra kollektivtrafiken. Detta bl.a. för att få bort bilarna från stan.
Viktigast är dock att den som byter bilen mot att gå eller cykla kraftigt förbättrar sina chanser att slippa en lång rad otrevliga sjukdomar. Fysisk inaktivitet är en av de absolut viktigaste orsakerna till ohälsa. Att gå eller cykla till jobbet, åtminstone en del av sträckan eller några dagar i veckan, är ett av de enklaste sätten att få mer motion. Så tänk på din hälsa och lämna bilen hemma!