Matkastande man misstänks för våld mot polis
Vid åttatiden på måndagskvällen fick polisen larm om att en aggressiv man parkerat mitt på vägen i Bydalen. Poliserna som kom till platsen fick till slut omhänderta mannen eftersom han var berusad.
Relaterat
En person som ville passera förbi platsen uppmanade mannen att flytta på bilen. Mannen satt då vid sidan av vägen och åt mat och enligt polisanmälan ska han ha ilsknat till och kastat mat mot personens bil. När polispatrullen kom till platsen förklarade mannen, som är i 60-årsåldern, att han hade rätt att ställa sin bil där eftersom vägen tillhörde hans tomtmark. Poliserna gav sig av men snart inkom ännu ett larm om mannens agerande. Han hade då parkerat ytterligare en bil på vägen.
– Han hade också satt upp kameror på bilarna som han styrde via en Ipad, berättar Bert-Olof Hägglund på närpolisen i Sundsvall.
Polispatrullen beslöt att omhänderta mannen för berusning. Mannen blev mycket arg och ska i samband med händelsen ha gjort sig skyldig till våld mot en av poliserna. Han misstänks också för brott mot lagen om allmän kameraövervakning samt skadegörelse.
Enligt polisanmälan ville mannen inte ge någon förklaring till sitt agerande.

















