Djurvän hittade skadad katt
När Lilly Blomqvist hittade den skadade katten i Timrå i fredags kväll var hon övertygad om att den hade blivit påkörd.
I tre timmar försökte hon få tag i det skrämda djuret.
– Först var han skygg, men när jag lyfte upp honom började han kurra.
Relaterat
När Lilly Blomqvist äntligen fått tag i den lilla kraken tog hon hem den, bäddade ner honom och lät honom sova i badrummet.
– Jag har en hund och två katter, de satt utanför och undrade vad det var som fanns där inne, säger Lilly Blomqvist.
Hon la ut en efterlysning på facebook och gick runt med flygblad i en förhoppning att hitta ägaren. På omvägar har hon sedan fått höra att djuret kan ha råkat ut för annan typ av olycka.
– Jag vet inte hur det är med den saken så det kan jag inte uttala mig om. När jag hittade den hade den ett brutet framben samt blod runt munnen och det är bara det jag vet säkert, säger Lilly Blomqvist.
Nu har hon sett till att katten kommit till veterinären för vård.
– De har konstaterat att benet var brutet och man får väl säga att katten efter omständigheterna mår bra.
Hon har också lokaliserat ägaren, som inte har råd med veterinärkostnaden och därför skrivit över ägarskapet till Lilly Blomqvist, som en sista chans för katten. Men vad som händer nu är ändå osäkert. Helst skulle djurvännen Lilly Blomqvist vilja ta hem katten. Men vistelsen och vården hos veterinären går loss på hela 15 000 kronor, pengar som hon inte har. Därför har facebookefterlysningen förvandlats till ett rop på hjälp att betala sjukhusräkningen.
– Jag har till måndag kväll på mig att få ihop pengar, det känns väldigt svårt. Men annars får vi avliva honom på måndag kväll...
Samtidigt har hon en förhoppning om att faktiskt kunna hjälpa katten. Responsen har varit stor och under söndagen har djurvänner ringt från hela landet.
– Det finns många djurvänner och om vi går ihop kanske det kan gå, går det så bra att det blir pengar över går de direkt till Sundsvalls Djurhem. För mig är det självklart att hjälpa ett djur. Jag kan inte överge ett djur, de kan inte försvara sig själva, säger Lilly Blomqvist.





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 jan 2012 19:05 Doris (Ej registrerad)
Hur och var sätter man in pengar för att hjälpa katten?
Skrivet 22 jan 2012 19:19 Mickey Mouse (Ej registrerad)
Skärpning! Det är ju bara en katt!
Skrivet 22 jan 2012 19:40 Nisse (Ej registrerad)
Det kan vara du som reinkarnerar till en katt nästa gång =) tänk då va skönt med djurvänner
Skrivet 22 jan 2012 19:46 Fundersam (Ej registrerad)
Man kan ju fundera om det är lämpligt av en icke ägare, att lämna den till veterinären för en kostnad av 15000 kr. Sedan hoppas att ägaren ska lösa ut den. Hade nog varit bättre att "ta bort" katten. kostar kanske 2000 kr.
Skrivet 22 jan 2012 19:47 Doris (Ej registrerad)
Ja, Mickey Mouse, må så vara. Men om ST förmedlar ett rop om hjälp bör det också framgå hur man kan hjälpa till. Sedan är det naturligtvis upp till var och en!
Skrivet 22 jan 2012 19:59 tant Agnes (Ej registrerad)
I ett land där vi faktiskt har en konstaterad barnfattigdom och där sjuka avstår vård för de har inte pengar-just i detta land väcker en skadad katt stark empati. Varför är det så
Skrivet 22 jan 2012 20:20 Kattvän (Ej registrerad)
ST, hjälp oss som vill hjälpa genom att lägga ut info om vart man kan sätta in pengar för att hjälpa katten få rätt veterinärvård!
Skrivet 22 jan 2012 20:39 Amanda JM, ST.nu (Ej registrerad)
Kattvän (Ej registrerad) skrev:
ST, hjälp oss som vill hjälpa genom att lägga ut info om vart man kan sätta in pengar för att hjälpa katten få rätt veterinärvård!
ST svarar:
Sundsvalls Tidning lägger som regel inte ut information om kontonummer och dylikt till insamlingar. Det är dock tämligen lätt att söka upp informationen på facebook, för den som vill lämna ett bidrag.
Mvh
Amanda JM, ST.nu
Skrivet 22 jan 2012 20:44 Monica (Ej registrerad)
Alla ni som tycker det är idioti att hjälpa ett djur just för att det bara är ett djur måste sakna både en och två hjärnceller. Vi människor är så egoistiska o självgoda som tycker vi är mer värd än djuren. Gnäll inte nästa gång ni får vänta på akuten när ni har riktigt jä... ont. Ni är garanterad hjälp såsmåningom. Det är inte djuren...
Om jag skrev med de ord jag egentligen skulle vilja så skulle garanterat inte kommentaren komma med!!!
Skrivet 22 jan 2012 21:09 J (Ej registrerad)
tant Agnes (Ej registrerad) skrev:
I ett land där vi faktiskt har en konstaterad barnfattigdom och där sjuka avstår vård för de har inte pengar-just i detta land väcker en skadad katt stark empati. Varför är det så
Hjälper hellre ett djur än en människa.
Gå in på lilly's facebook så kommer ni hitta infon om hur man kan donera där. Jag har redan bidragit.
Skrivet 22 jan 2012 21:13 Danne s (Ej registrerad)
Lilli har ett stort hjärta, vilket några av dom som kommenterar inte har utan verkar bli avundsjuka på katten som det pågår en insamling för! skärp er!
Skrivet 22 jan 2012 21:33 tant Agnes (Ej registrerad)
Vi skall inte diskutera vem som saknar hjärnceller tycker jag men tänk efter själv vad vi använder våra hjärnceller till!
Jag står upp för min åsikt att jag anser det vara viktigare att hjälpa människor och stoppar gärna en slant i bössan för välgörande ändamål eller ger direkt en hamburgare till en svältande hemlös även om denne stinker sprit och tobaksrök.
Skrivet 22 jan 2012 21:57 catwoman
Vilken tur jag kontaktade st och att de var Lilly som hitta den, nu måste ni skänka pengar folk. Sök på Lilly Blomqvist så hittar ni information på nätet.
Skrivet 22 jan 2012 22:12 Ingela (Ej registrerad)
Jag kan bara säga att det är tur att det finns en Lilly i det här fallet så all heder till henne hon är värd hur mycket som helst!!
Skrivet 22 jan 2012 22:46 djurvän (Ej registrerad)
Tur att det finns sådana som Lilly. Vi är många som står på din sida och hjälper dig med insamling till katten. Du är guld värd. Inte hade då jag velat bli avlivad om jag hade brutit benet. Katten verkar vara fin och kommer klara sig med vår hjälp! Kram från Astrids mamma.
Skrivet 22 jan 2012 22:46 Också djurvän (Ej registrerad)
Jag tycker att det är jättebra att det finns folk som förstår kattens värde, det är nämligen på tiden. Om det var en hund hade inte många tvekat att donera pengar till veterinärskostnaden. Men istället för att avliva den, varför inte lämna över katten till sundsvallsdjurhem.se, de kanske kan hjälpa upphittaren och katten?
Jag hoppas att katten får överleva!
Skrivet 22 jan 2012 22:47 Jos (Ej registrerad)
"Fundersam" . Vadå hoppas? Det kostar så mycket att behandla katten och ge den vård. Det är ju det hon samlar in pengar till, så den ska slippa att avlivas. Hur kunde den informationen undgå dig? Just nu ligger den bara å väntar på att få vård inne hos veterinären.
Jag håller med dig Monica till 110%. Jag blir nästan mörkrädd för vissa människors betéende och kommentarer ang djur. Det enda vi människor egentligen gjort på jorden är att förstöra. Blir så besviken när jag läser att det "bara" är en katt...
Skrivet 22 jan 2012 23:10 Lilly Blomqvist (Ej registrerad)
Sök på Lilly Blomqvist på Facebook eller mejla Lilly-LB@hotmail.com så får ni kontouppgifterna!
En skadad katt ska alltid tas till veterinären och om ägaren inte visste om det så är denne inte skyldig att betala för den tillfälliga vård katten får. Katten får däremot inte lämna djurkliniken utan vård vilket är självklart, och ägaren kan välja att avliva katten för endast en avlivningssumma. Så ägaren skulle inte blivit tvungen att betala de här 15.000 kronorna. Skulle man direkt avliva en upphittad skadad katt utan ägarens medgivande så kan det bli väldigt mycket problem!
Engagemanget är mycket stort och med lite tur kan vi kanske få ihop denna summa!
Ingen kan göra allt men alla kan göra något!
Skrivet 22 jan 2012 23:14 Bravo (Ej registrerad)
Svar till Fundersam. Hon lämnade in katten för akutvård och skadebedömning då hon hittat den blödande på gatan. Då hade ännu ingen ägare hört av sig. Veterinären konstaterade att katten har ett brutet ben som kräver operation, detta för en kostnad av 15 000 kr. Hon har alltså INTE lagt ut pengar hon inte har, utan hon vill veta om djurvänner vill hjälpa henne skramla ihop till den nödvändiga operationen som ännu INTE är utförd. Allt detta kan läsas på Facebook. För övrigt blir man trött på kommentarer i stil med att det är fult att bry sig om djur när det finns svältande barn i världen. Måste det ena utesluta det andra? Gör nåt själv istället för att klaga. Att hjälpa en levande varelse som lider kan inte vara annat än fantastiskt. Lycka till!!!
Skrivet 22 jan 2012 23:30 Lilla My (Ej registrerad)
Jag tycker det var jätterart av den här damen att ta hand om katten... en sann djurvän som hart ett STORT hjärta. Jag har själv 4 kissemissar å dom älskar jag och de är så fina rara kompisar men det förstår ju inte de som säger att " det är ju bara djur". De som inte är snäll med djur är inte heller snäll med människor"...
Skrivet 23 jan 2012 06:25 M.s (Ej registrerad)
Djur har samma rätt som oss människor , att skaffa ett djur är samma ansvar som att skaffa barn , tänk på de ... Bra jobbat av dig Lilly , du är en sann djurvänn, hoppas de löser sig med pengarna
Skrivet 23 jan 2012 06:54 js (Ej registrerad)
Naturen är oförsonlig. Djur skadas, dödas och äts upp.
Det får vi leva med.
Skrivet 23 jan 2012 08:32 Freeman (Ej registrerad)
tant Agnes (Ej registrerad) skrev:
Vi skall inte diskutera vem som saknar hjärnceller tycker jag men tänk efter själv vad vi använder våra hjärnceller till!
Jag står upp för min åsikt att jag anser det vara viktigare att hjälpa människor och stoppar gärna en slant i bössan för välgörande ändamål eller ger direkt en hamburgare till en svältande hemlös även om denne stinker sprit och tobaksrök.
Vissa gillar att hjälpa djur, vissa människor och somliga både och.
Jag hör iallafall till den sistnämda gruppen. All heder till Lilly och co!
Skrivet 23 jan 2012 08:58 Eva (Ej registrerad)
Jättefint gjort! Tur att det finns såna som dig.
Skrivet 23 jan 2012 09:29 Jenny (Ej registrerad)
Till tant Agnes, Mickey Mouse, js och alla andra som saknar empati för allt utom den egna rasen..
Det är inte utan att jag känner en ilska växa sig stark när jag läser era otroligt osympatiska kommentarer. Att ni ens uttalar er gör er dummare än ni förmodligen är. Ingen som tvingar er att släppa på era kära slantar, ingen som tvingar er att bry er om någon annan än er själv. Denna artiken vänder sig till människor som har ett varmt hjärta som vill hjälpa ett djur i nöd!
Och är det verkligen så att man måste välja mellan människa och djur? Man behöver inte skita i det ena för att hjälpa det andra..
Vi lever på denna jord tillsammans, alla har ett värde!
Bra gjort Lilly!! Önskar att det fanns fler som Du!!
Skrivet 23 jan 2012 10:18 Livsnjutare (Ej registrerad)
Att avliva djur kostar skattebetalarna pengar. Titta på hur situationen i USA ser ut med deras herrlösa hundar. Lyckligtvis har vi inte det problemet i Sverige, men om folk inte slutar jämföra värdet på liv mellan djur och människor så sitter vi snart där. Hjälp ett skadat liv när du kan. Stötta lokala hjälpinsatser och sluta diskutera ovidkommande saker som varandras åsikter. Gör vad du själv kan för att hjälpa ett annat liv. All lycka till kissen och Lilly!
Skrivet 23 jan 2012 12:03 Maria (Ej registrerad)
Om det var min katt, då hade jag blivt jättetacksam om den som hittade den skadad på gatan hade kört den till vetrinären på en gång! Om man har utekatt (gäller ifs alla djur, både ute och inne) då SKA man ha en försäkring. Du försäkrad dina andra saker,mobil, dator, bil mm, men inte alla väljer att försäkra ett liv, en familje medlem. Det borde vara förbjudet att ha katt utan försäkring.
Vi ska alla vara tacksam för att personer som Lilly tar initiativ och inte bara tittar bort (som många gör).
Skrivet 23 jan 2012 12:42 ina (Ej registrerad)
Det är väl den så kallade kattägaren som det är nåt fel på,är den kasrerad? märkt?
Jag har aldrig varit med att det kostar 2000 att avliva en katt men det kostar det idag kanske men inte för 5 år sedan
Skrivet 23 jan 2012 19:28 lilla ja (Ej registrerad)
Varför skälla på kattägaren .Vi ha inte hört hennes version. Vem har idag råd med 15000 kr i ett naffs på veterinärvård. Jag älskar mina katter, men vet att den summan skulle ja aldrig kunna lägga ut. Varför inte lämna tillbaka katten till ägaren när insamlingen är gjord om man nu har så stort hjärta. Djuret trivs väl bäst hos sin ägare. Lilla ja
Skrivet 23 jan 2012 21:58 Rebban (Ej registrerad)
Osså detta ständiga tjatet om människan VS djuren! VARFÖR måste det ena utesluta det andra!? blir överlycklig då människor reagerar över djurs öden SOM människans! För DET är det ultimata! Jag är glad jag har förmågan att bry mej om både och! Mitt hjärta slår dock lite extra hårt för djur. Varför? jo för ni har er själva att skylla för det ( bland andra ), ni som just skriver " det är bara en katt" eller " det finns människor som svälter". Denna urbota dumma renodlade egoism människan lider av alltså! Nu ska jag hjälpa kissen och imorron ska jag beställa nya pennor & ny skrivbok till mitt fadderbarn! Ni kan ju tänka på er egna reaktion istället för våra!!!
Skrivet 23 jan 2012 22:36 djurvän (Ej registrerad)
Vilken tjej som engagerar sig så, helt otroligt! Du är guld värd. Jag har själv 4 katter som jag är så rädd om. Tur att det finns sådana som du. Hoppas det går bra för kissen. Att den som ägde den förut får sig en tankeställare och inte skaffar sig något mer djur när personen i fråga inte kan ta hand om den. Lycka till Lilly.
Skrivet 23 jan 2012 23:03 Lilly Blomqvist (Ej registrerad)
lilla ja (Ej registrerad) skrev:
Varför skälla på kattägaren .Vi ha inte hört hennes version. Vem har idag råd med 15000 kr i ett naffs på veterinärvård. Jag älskar mina katter, men vet att den summan skulle ja aldrig kunna lägga ut. Varför inte lämna tillbaka katten till ägaren när insamlingen är gjord om man nu har så stort hjärta. Djuret trivs väl bäst hos sin ägare. Lilla ja
Jag har sett till kattens bästa och därefter fattat ett beslut om ägarbyte vilket också genomfördes, men jag kan tyvärr inte kommentera öppet om varför jag ansåg att det var bäst. Jag skulle önska att man inte var så snabb med sina antaganden innan man visste hela historien. Jag vill påstå att mitt hjärta sitter på rätt ställe och det ska ingen behöva tvivla på. :)
Vill passa på att tacka alla som visat stöd och bidragit med pengar! Det är otroligt värmande att så många visar empati och omtanke! Operationen är nu bokad och betald, tillsammans lyckades vi göra skillnad! Vi visade att även en liten bondkatt har ett värde! Bra jobbat!! :)
Skrivet 23 jan 2012 23:14 Lilly Blomqvist (Ej registrerad)
Också djurvän (Ej registrerad) skrev:
Jag tycker att det är jättebra att det finns folk som förstår kattens värde, det är nämligen på tiden. Om det var en hund hade inte många tvekat att donera pengar till veterinärskostnaden. Men istället för att avliva den, varför inte lämna över katten till sundsvallsdjurhem.se, de kanske kan hjälpa upphittaren och katten?
Jag hoppas att katten får överleva!
Tack för stödet! :)
Jag har varit i kontakt med Sundsvalls Djurhem med de kan inte hjälpa till eftersom katten visade sig ha en ägare och de kan bara hjälpa herrelösa katter. Dessutom var summan för stor för dom. Därför går överblivna pengar direkt dit, så de också ska kunna göra skillnad med någon/några katter. De älskar djur och vill göra allt de kan. De har varit otroligt trevliga och hjälpsamma dessa dagar! :)
På begäran från en bidragsgivare kommer även ett bidrag att lämnas till Katthjälpen Sundsvall från honom.
Skrivet 23 jan 2012 23:49 J (Ej registrerad)
lilla ja (Ej registrerad) skrev:
Varför skälla på kattägaren .Vi ha inte hört hennes version. Vem har idag råd med 15000 kr i ett naffs på veterinärvård. Jag älskar mina katter, men vet att den summan skulle ja aldrig kunna lägga ut. Varför inte lämna tillbaka katten till ägaren när insamlingen är gjord om man nu har så stort hjärta. Djuret trivs väl bäst hos sin ägare. Lilla ja
Ägaren var inte intresserad av att rädda katten. Så ägarskapet skrevs över på lilly och fick ihop pengarna. Tack vare henne får denna "bonnkatt" en chans. Sånt ser man väldigt sällan. Hade de varit en hund hade de varit helt annorlunda. Så detta värmer.
ST ni borde göra en uppföljning på detta. Pengarna till operation är nu betald och katten ska opereras imorgon Tisdag. Finns hopp för mänskligheten än
Skrivet 24 jan 2012 11:06 Också djurvän (Ej registrerad)
Lilly Blomkvist - Tack för stödet! :)
Jag har varit i kontakt med Sundsvalls Djurhem med de kan inte hjälpa till eftersom katten visade sig ha en ägare och de kan bara hjälpa herrelösa katter. Dessutom var summan för stor för dom. Därför går överblivna pengar direkt dit, så de också ska kunna göra skillnad med någon/några katter. De älskar djur och vill göra allt de kan. De har varit otroligt trevliga och hjälpsamma dessa dagar! :)
På begäran från en bidragsgivare kommer även ett bidrag att lämnas till Katthjälpen Sundsvall från honom.
Vad bra att de har kunnat hjälpt till med att ge dig stöd och råd. All heder till dig!! Vad snällt av dig att ge bidrag till katthemmen, det behövs!
Jag är så glad över att lilla Theo överlevde! Bra kämpat!
Skrivet 26 jan 2012 14:40 Nisses Matte (Ej registrerad)
Lily lär ha blivit intervjuad av P4 idag. Ser gärna en uppföljning av ST. Sedan vet jag att jag själv hellre donerar pengar för att hjälpa ett behjärtansvärt ändamål (oberoende om det rör en byggnad, människor eller djur) där jag SÄKERT vet att pengarna går fram DIREKT och inte "försvinner" i administration och budgetar. Min stilla fråga är nu om det behövs mer pengar?