Fjällorna nappar i Sundsvall
Relaterat
Sportfiskeklubben Fjällorna har startat en lokalavdelning i Sundsvall. Syftet med klubben är att medlemmarna ska få nya tjejfiskekompisar och att fler kvinnor ska börja fiska. Högst upp Ann-Marie Tuorila, Stående: Anna Bredin, Marie Jonsson, Sivan Jansson, Carina Jading, Gull Thelberg, Ingalill Jonsson. På huk: Inger Täfvander, Anna Olofsson, Carina Nordin och Ingrid Cassel.
Anna Olofsson brinner för flugfiske och är en av kontaktpersonerna för Fjällorna i Sundsvall. Mer information finns också på www.fjallorna.se
Gull Thelberg bröstar upp sig för sportfiske. Hon fiskar fluga, spinn och pimplar – och är den andra kontaktpersonen för Fjällorna i Sundsvall.
Bland barn så är det lika stor andel flickor som pojkar gillar att fiska. Sedan händer det någonting. De riktigt intresserade flickorna fortsätter, men ofta får de finna sig i att vara enda tjejen i fiskegänget.
Sivan Jansson i Stockholm har flugfiskat lax i 20 år tillsammans med sin man – och en massa andra män. 1996-97 blev hon flugfiskeinstruktör och höll kurser mest med andra tjejer. Då fick hon en massa tjejfiskekompisar.
– Det var många tjejer som hörde av sig och ville att jag skulle ordna fiskedagar på helgerna. De tog med sig sina kompisar och det blev större och större. Det blev en hel del extrajobb. Då startade jag sportfiskeklubben Fjällorna, berättar Sivan Jansson när hon är på plats i Sundsvall.
Första året var de 47 medlemmar och det var inte bara flugfiske som gällde. Även spinnfiskare, pimplare, havsfiskare, trollare och metare var välkomna.
I dag är de 250 medlemmar och Fjällorna har startat lokalavdelningar i Göteborg, Skåne, Jämtland, Skellefteå, Umeå – och nu i Sundsvall.
Första träffen hölls i måndags hos Studiefrämjandet. Tio kvinnor fanns på plats när riktlinjerna drogs upp. De presenterade sig och berättade lite om sina fiskeintressen.
I Sundsvall blir Anna Olofsson och Gull Thelberg kontaktpersoner.
– Jag var den enda tjejen som fiskade när jag växte upp i Norrbotten. Jag fiskade fluga med enhandspö, och så pimpelfiskade jag. Nu vill jag lära mig att fiska tvåhandsflugspö bättre, säger Anna Olofsson.
– Jag har varit med i Njurunda Sportfiskeklubb och fiskat spinn, fluga och pimplat - och varit med på tävlingar. Nu är jag med i Njurunda flugfiskeklubb – men det är dåligt med fiskekompisar, säger Gull Thelberg.
Ingalill Jonsson spinnfiskar och drar öringar. Ingrid Cassel gillar bäckmete och att få gå i skogen och leta bra ställen. Annars latmetar hon öring och sik i Indalsälven tillsammans med dottern Carina Nordin.
Ingrid Täfvander är riktigt fiskebiten.
– När jag var nio år så skickade jag efter ett haspelspö som jag betalade med egna pengar. Jag hade ingen flytväst så farfar fick lov att följa med när jag skulle fiska. Jag tycker det är roligt med spinnfiske men skulle vilja lära mig mer om flugfiske. Det skulle vara roligt att ha en riktig fiskekompis, säger hon som är med i FFK Strömsländan i Timrå där det är hon och en massa karlar.
Ann-Marie Tuorila har precis flyttat från Värmland till Sundsvall.
– Min pappa lärde mig fiska. Jag metar, spinnfiskar och pimplar, och så har jag trollat. Här känner jag inte till några fiskevatten, så klubben passar perfekt för mig.
Anna Bredin är också ganska nyinflyttad, från Västerbotten. Hon lärde sig fiska av sina far- och morföräldrar. Det har mest blivit sportfiske i Tärnaby.
– Men det skulle vara kul att pröva på flugfiske, säger hon.
Carina Jading fiskade fluga och spinn i Ljungan för 25 år sedan, men lade av när UDN-sjukan härjade. Nu har hon börjat igen.
– Jag fiskar bland annat i Mjällån, Ljustorpsån och i Gnarpsån. Fiske är meditation för mig, När jag går i skogen glömmer jag allt. Fiske är mitt livselixir, säger Carina Jadin och ler.
Marie Jonsson jobbar på Studiefrämjandet och ska hjälpa igång lokalavdelningen, men hon fiskar också:
– Jag vill lära mig fiska lite mer. Jag tycker bara det är skönt att komma ut i naturen och bara vara.
Ofta så följer tjejerna med sina män och fiskar. Sedan kommer barnen och kvinnorna stannar hemma, medan männen sticker iväg och fiskar med sina kompisar. När sedan barnen är större och kvinnorna vill ut igen, så har de inga egna kompisar att åka med - det är där Fjällorna kommer in.
De arrangerar fiskeresor, träffar, kurser och seminarium. Lokalavdelningen hade sin första träff igår vid Grimman, Ljungan. Nästa träff blir på kvällen 8 juni vid Sidsjön.
– Vi ska försöka lära oss olika fisken av varandra. Är det ingen som kan så tar vi in instruktörer. Då kan vi använda oss av män, för vi är inte emot män. Men de får inte följa med på våra fiskeaktiviteter. Syfet med föreningen är att få nya fisketjejkompisar – och att ha kul, säger Sivan Jansson.



























