Vem var psalmskalden från Haverö?
Fråga: Jag hörde av min mor om en psalmförfattare från Haverö. Kan ni berätta något om vem det var? Birgitta i Fränsta
Svar: Hej Birgitta! Du tänker antagligen på Erik Natanael Söderberg, som inte bara författade psalmer utan gav ut flera diktsamlingar och var både journalist och redaktör.
Söderberg kom från Haverö där han föddes den 15 april 1869 som son till kyrkoherden Hans Peter Söderberg och Hanna Wasenius. På både fädernet och mödernet härstammade han från gamla norrländska prästsläkter.
Under sin skolgång i Sundsvall och Östersund intresserade han sig för litteratur. Den moderna realistiska diktningen avskräckte och i stället lockade romantiken. Söderberg slukade böcker av Zacharias Topelius och Viktor Rydberg och beundrade Carl David af Wirsén. För eftervärlden är Wirsén mest känd för sin vackra text till Sommarpsalm, som börjar med raderna En vänlig grönskas rika dräkt.
Samma år som Sundsvall uppslukades i den stora branden kom Söderberg till Uppsala universitet, där han fortsatte på sin inslagna riktning. Han blev medlem av den konservativa studentföreningen Heimdal och debuterade som poet 1895 med samlingen Strängalek.
För eftervärlden har debutdikterna framstått som omogna och ganska ointressanta, medan några av hans senare tillkomna dikter till och med har ansetts vara bland de bästa i sin genre.
Ofta tecknar han naturlyriska stämningar i försommartid och hyllar landsbygden och hemmet. Vissa dikter växer ut till en hel släktsaga i flera generationer. De poetiska bilderna är påverkade av uppväxten i Medelpad och den storslagna naturen.
Natan Söderberg kunde förstås inte försörja sig som skald. Efter Uppsalatiden, som han avslutade 1897 med en doktorsavhandling om den östgötske vissångaren Hedborn, blev han i stället journalist. Den första tiden vistades han på Hernösands-Posten innan han 1899 drog vidare till veckotidningen Vårt Land i Stockholm.
Under en längre tid, 1900–1911, var Söderberg anställd på Örebro Dagblad och återvände sedan till sin studentstad Uppsala som redaktör för Tidningen Upsala. Han var också medarbetare i Nya Dagligt Allehanda och redaktör för Svensk Kyrkotidning under några år.
Genom sin hustru blev Söderberg ingift i den berömda hotelldynastin Knaust. Hustrun Anna var dotter till källarmästaren Gustaf Ferdinand Knaust, som drev krog i Sundsvall redan på 1850-talet.
Natan Söderberg dog den 15 februari 1937. I dag är det nog inte många som läser hans dikter, men han är representerad med två psalmer i den nya psalmboken från 1986: Räds ej bekänna Kristi namn (nr 88) och Tack, o Gud, att i din kyrka (nr 370). Dessutom fanns fem av hans psalmer införda i 1921 års psalmbok.



















