Martin Häggström är på väg mot Svensktoppen
Regnet vräkte ner och sommarstämningen var väldigt långt borta under den första delfinalen i Sveriges Radios tävling Svensktoppen nästa.
Men det bekom inte Söråkerskillen Martin Häggström som sken som en sol när han vann med nästan hälften av rösterna.
Relaterat
Martin Häggström från Söråker vann den första deltävlingen i Svensktoppen nästa med låten En väg tillbaks och var väldigt glad över segern. -Det här öppnar nya dörrar, säger han.Fotograf: Mårten Englin
Martin Häggström från Söråker vann den första deltävlingen i Svensktoppen nästa med låten En väg tillbaks och var väldigt glad över segern. -Det här öppnar nya dörrar, säger han.Fotograf: Mårten Englin
Martin Häggström från Söråker vann den första deltävlingen i Svensktoppen nästa med låten En väg tillbaks och var väldigt glad över segern. -Det här öppnar nya dörrar, säger han.Fotograf: Mårten Englin
Artikelserie
- Artikelserie svensktoppen nästa
- Martin Häggström vann Svensktoppen nästa 2009-08-23
- En väg till Svensktoppen 2009-08-22
- Klar för final i Svensktoppen nästa 2009-08-15
- Martin vann länsfinalen 2009-07-30
Det var en liten men tapper skara som kurade under paraplyernas små välvda tak när osignade artister från hela länet inledde kampen om en plats på Svensktoppen. Gårdagens tävling var en av tre uttagningar till länsfinalen den 30 juli.
Innan och efter tävlingen var det allsång på scenen och programledaren Helena Bruhn kämpade för att hålla modet uppe på den blöta publiken med gamla favoriter som Brevet från kolonien och Nanne Grönwalls Håll om mig. Folkpopparna Sarek kom och underhöll tillsammans med Brudkören. Senare gick Sundsvallsbandet The Way på scen. Men åskådarna var svårflörtade och verkade inte ha någon större lust att sjunga med.
När själva tävlingsmomentet drog igång stod det redan från första början klart att tävlingens första artist Martin Häggström hade en stor och glad fanclub på plats. Han levererade sitt bidrag En väg tillbaks med pondus i rösten. Även de andra deltagarna gav ett lovande intryck. Härnösandsbandet She med sångerskan Linnea Kempe i spetsen var rockigt coola. Sundsvallstjejen Malin Stolt sjöng en jazzig låt iklädd en bedårande söt 50-talsklänning och bandet Sternberg, också de från Sundsvall, spelade en punkig låt med hitpotential.
När rösterna hade räknats visade det sig att Martin Häggström hade vunnit med god marginal. Han fick 1090 av de 2426 telefonrösterna som kom in.
ST lyckades få några ord med den glade vinnaren och hans lika glade låtskrivare Patrik Norman.
Hur känns det?
– Det är helt fantastiskt att så många har röstat, säger Martin Häggström. Han har hållit på med musik i 20 år och sjunger ofta på fester och bröllop. Nu börjar en solokarriär ta fart.
Låtskrivaren Patrik Norman är nybörjare på att skriva musik och spelade in singelversionen av vinnarlåten En väg tillbaks i sin hemmastudio i Lillhällom.
– Jag ville skriva en poppig låt på svenska och när Martin hade sjungit in den skickade vi in den till tävlingen. Det var jättekulatt den kom med, säger han.
Hur ska ni fira i kväll?
– Med smörgåstårta kanske. Haha. Vi får se om vi hinner fira i kväll. Men det ska firas. Det kommer bli ett jätteparty, säger Martin Häggström med ett brett leende.







































Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 jul 2009 10:44 GH (Ej registrerad)
Jag skulle vilja se Helena Bruhn i Svensktoppen! Vilken grym pipa och vilken underbar utstrålning. Hejja Radio Västernnorland!