Maria gick från Pong till Mass Effect
Kvinnorna i den svenska dataspelsbranschen har blivit fler och fler de senaste åren. Fler tjejer skriver om spel, fler tjejer spelar spel och fler tjejer jobbar med spel.
I en artikelserie om tre delar har ST pratat med några av de viktigaste kvinnorna i den svenska spelindustrin. Först ut är Maria Tjärnlund, verksamhetsansvarig på Dataspelsbranschen.
Relaterat
Maria Tjärnlund kommer ursprungligen från Sundsvall och har tidigare jobbat på bland annat TV4 Sundsvall, men idag är hon verksamhetsansvarig på Dataspelsbranschen. Foto: Pressbild
En utveckling Maria Tjärnlund på Dataspelsbranschen sett under de senaste åren är att det i många spel nu är möjligt att sätta sig själv som hjälte i ett spel, oavsett kön, ålder eller hudfärg, som t.ex. Mass Effect.
Dataspelsbranschen är en organisation i Sverige som samlar de verksamma företagen som arbetar som utvecklare, producent, förläggare och distributör av dator- och tv-spel. I huvudsak handlar den dagliga verksamheten om utbildning, information både till och från branschen på många sätt.
Maria Tjärnlund kommer ursprungligen från Sundsvall och har tidigare jobbat på bland annat TV4 Sundsvall, men idag är hon verksamhetsansvarig på Dataspelsbranschen.
– Jag arbetade med en forskningsöversikt med hur dator- och tv-spel påverkar barn och ungdomar under ett år, och samtidigt var jag engagerad i olika projekt inom upplevelseindustrin för att utveckla samarbete mellan nya kreativa näringar, utbildningar och näringslivet.
– Där var datorspel ett av projekten som var aktuella och väldigt intressanta ut aspekten att det växte så det knakade just då kring svensk spelutveckling i synnerhet. Jag fick chansen att jobba med några projekt inom föreningen för dataspel, och fick blodad tand, förklarar Maria.
Maria själv började spela runt 1972 då hon och hennes generation förundrades av det tekniska undret Pong för att, ett antal år senare, upptäcka Street Fighter II.
En utveckling hon sett under de senaste åren är att det i många spel nu är möjligt att sätta sig själv som hjälte i ett spel, oavsett kön, ålder eller hudfärg.
– Det är en styrka i spelmediet och utnyttjas väl i t.ex. Mass Effect. Sedan kan man kritisera att trots att det går att göra en kvinnlig huvudperson är det alltid en vit man i alla trailers och reklamfilmer för spelet.
Tjejer som spelar och jobbar med spel möts ofta av en rad fördomar.
– Ofta hör man att yngre tjejer gillar gulliga spel och killar gillar action och sportspel. Det förvånar mig inte, gulliga hundvalpar kanske är roligare än en legokille i trikåer för en liten tjej av andra orsaker än könsstereotypa, säger Maria Tjärnlund.
Hon menar att det för hennes del mer handlar om ren gameplay än tjej- eller killspel.
– Jag inbillar mig att tjejer gillar kvalitet och trovärdiga storys vissa dagar och gillar att jaga guldstjärnor andra, kanske borde vi bli bättre på att beskriva och tala om vad vi vill ha för spel i stället för att gnälla på de som finns och vi inte vill ha, menar Maria Tjärnlund.
– En annan fördom är att alla de killar som skriver om spel, gärna vill bidra till könsdebatten om spel, men väldigt sällan lyfter fram kvinnliga spelutvecklare eller släpper fram kvinnliga speljournalister på redaktionerna eller för den delen på andra sätt bidrar till fler kvinnor inom speljournalistiken. Jag är övertygad om att det sker en förändring här, fortsätter hon.
Själv gillar Maria att spela Prince of Persia (men är livrädd för att den nya filmen kommer att förstöra hela grejen) samt bär ständigt med sig Lego Island Extreme till Game Boy Advance i handväskan.
Hennes tips till tjejer som vill jobba inom dataspelsbranschen finns härintill, men Maria betonar att det inte handlar om huruvida det var mer fördelaktigt eller inte att vara tjej utan om kompetens och engagemang.
– Det är ungefär samma tips som jag själv fick när jag sökte mitt första jobb för 100 år sedan. Mycket förändras men de grundläggande värderingarna består. Bestäm dig, kämpa hårt, tro på dig själv och ge järnet, avslutar Maria Tjärnlund.






































