Hundarna brinner fortfarande
Hundarna brinner fortfarande
Badhusparken (fredag): Bob Hund
Betyg: 4
Jag har för länge sedan tappat räkningen på hur många gånger jag sett Bob hund sen de startade för 18 år sedan. Aldrig har rockorkestern varit dåliga. Aldrig har de gjort mig besviken. Alltid levererat det bästa ett svenskt band är mäktigt att göra.
Men för första gången var jag lite orolig när de i fredags kväll intog Badhusparkens scen med en enormt förlängd version av Tinnitus i hjärtat. De verkade inte riktigt på bettet, även om furiöse frontmannen Thomas Öberg som vanligt var överallt på en och samma gång. När spelningen fortsatte med nya låtar från comebackplattan Folkmusik för folk som inte kan bete sig som folk infann sig inte den sedvanliga magin.
Men sen small det till med gamla favoriterna Allt på ett kort, Nu är det en revolution på gång och den sällan spelade En pratstund. Öbergs legendariska mellansnack, där han bland annat adresserade publiken med mina damer och "herrejävlar", nådde nya höjder och den tidigare något avvaktande publiken var i extas.
Och när en makalöst krautrockig Fantastiskt pulserade ut över parken var all eventuell tvekan som bortblåst. Fan-tastiskt! Som för att understryka detta gjorde de en sinnessjukt hetsig avslutning med Istället för musik: förvirring, som visade att hundarna knappast är lugna och lydiga ännu.
Men det roliga var inte slut för det. För på Yrans officiella efterfest berättade bandet för ST att de kommer till Sundsvall och Stadshuset i september. Grattis mina damer och "herrejävlar"!

























