Faller på eget grepp
Playstation 3 (testat), Xbox 360
Relaterat
Neverdead försöker ge actiongenren en knuff med hjälp av groteskt användande av lemlästning. Det låter i teorin som ett intressant, om än makabert, grepp men utförandet lyckas inte uppfylla potentialen.
Bryce Boltzmanns förmåga att göra sig av med sina lemmar är egentligen mest ett sätt att försöka ge spelet en extra dimension, till exempel när man som ett avhugget huvud måste hitta andra vägar för att öppna upp för sin partner (och resten av sin kropp). Tyvärr räcker det inte för att lyfta spelet nämnvärt utan det är ganska tråkigt och intetsägande även under sina mest heta stunder.
Kameran är också ett problem och är ofta orsak till plötsliga och onödiga dödsfall. När det är som bäst känns Neverdead som en kul idé, men det faller helt och hållet på eget grepp. Det är synd med tanke på utvecklaren Rebellions meritlista.
































