Nya drakar med färska miljoner
Relaterat
Fakta
Fakta/"Draknästet"
"Draknästet" har premiär i SVT2 onsdagen den 17 mars klockan 20.00. Programmet sänds i sju avsnitt.
Nya miljoner, nya idéer och nya drakar. Det är förutsättningarna för andra säsongen av "Draknästet", som sänds i SVT. Nya tillskott i drakgänget är riskkapitalisten Susanna Falkengren och Ladbrokes förre vd Douglas Roos.
Tre minuter har de på sig, entreprenörerna som beger sig ner i draknästet för att övertyga fem riskkapitalister om att just deras idé är nästa stora grej. På onsdag börjar den andra säsongen av "Draknästet" i Sveriges Television. 60 entreprenörer och 5 drakar ska göra upp om miljonerna som kan förvandla en idé till ett framgångsrikt företag. Nya tillskott i drakgänget är advokaten och riskkapitalisten Susanna Falkengren samt entreprenören och tidigare vd:n för Ladbrokes, Douglas Roos. Bekanta ansikten i nästet är Sven Hagströmer, Mats Gabrielsson och Richard Båge.
Personlighet viktigare än idé
Men det krävs mer än en idé för att få drakarna på fall.
- Personligheten är oerhört viktig, jag är en sådan som litar på magkänslan, säger Douglas Roos, som själv gjorde ett klipp på 60 miljoner när han 2008 sålde sin andel i spelföretaget Ladbrokes.Susanna Falkengren tackade först nej till att medverka i programmet, men ändrade sig när hon insåg att det fanns möjligheter att hitta entreprenörer som hon inte träffar i vanliga fall.
- Annars investerar jag bara i etablerade bolag, men här måste jag gå på känsla och chansa på nya företagare, säger hon.Visar hur det gick
Drakarna är beredda av investera mellan 200 000 och 2,5 miljoner kronor ur egen ficka. Programmet kommer även att visa hur det gick för dem som slöt samarbeten med drakarna förra säsongen. Bland dem finns Jonas Tellander som sålde tio procent av sitt företag, en tjänst som erbjuder prenumeration på ljudböcker genom mobilen, för två miljoner kronor till Richard Båge.
- Framför allt är Richard ett stort stöd, någon som jag kan rådfråga och som vet hur man gör för att lyckas, säger han.Premiär på onsdag
Programledare är återigen Ebba Blitz, tv-personlighet som även hon har näsa för företagande.
- Jag brukar inte kalla mig ekonom, för jag har fortfarande tre gamla poäng kvar. Men jag har ett stort intresse för företagande och det var därför det här formatet kändes så rätt för mig.


































