Skolutveckling är mer än lokaler
Relaterat
Svar på João Pinheiro (S) och Peder Björks (S) debattartikel Helhetssyn för Sundsvalls skolor.
Vi i den styrande koalitionen har en helhetssyn för Sundsvalls skolor som innebär att alla elever har rätt till en likvärdig skola och att varje elev skall ges förutsättningar att nå så långt som möjligt utifrån sina egna förutsättningar. Till skillnad mot oppositionen vill vi således mycket mer än att bara fokusera på lokaler när det gäller att utveckla skolan.
Det som är viktigt är att skapa de rätta förutsättningarna att nå målen vid den enskilda skolan och ute i klassrummen där verksamheten bedrivs. Lärarna är skolans viktigaste resurs är en sliten fras men som inte kan upprepas nog ofta.
Härutöver är naturligtvis ändamålsenliga och rätt anpassade skollokaler av stor betydelse för en bra arbetsmiljö och ett effektivt resursutnyttjande.
För koalitionen är de beslut vi kommer att fatta med utgångspunkt från lokalutredningen och medborgardialoger ett medel att nå de övergripande målen för skolan.
Rapporterna och förslagen från våra olika skolområden kommer att presenteras för barn - och utbildningsnämnden närmaste veckorna. João Pinheiro deltar själv i skolans aktuella medborgardialoger och det förvånar att det finns tvivel om nyttan med detta. Det är också självmål av politiker, som själva så sent som för tretton månader sedan hade ansvar i majoritet, att tala om brister i utbildningskvalitet och resursernas prioritering.
Oavsett i vilket politiskt forum lokalavveckling beslutas, kommunfullmäktige alternativt barn- och utbildningsnämnden, är det upp till bevis för Socialdemokraterna att medverka i beslut som ger mer resurser till det dagliga arbetet i våra skolor.
Så sent som förra mandatperioden var vi överens över partigränserna beträffande nödvändiga förändringar avseende skolan. Uppenbarligen är vi inte det längre. Vi i koalitionen har respekt för de politiska skiljelinjerna. Det vi vänder oss emot är läpparnas bekännelse från oppositionen att ni är med på tåget när ni samtidigt agerar ovetande och negativa i medierna. De tre frågor som João Pinheiro och Peder Björk ställer i sin debattartikel är ett exempel på detta.
Magnus Sjödin (M)
Kommunalråd i Sundsvalls kommun
Annelie Luthman (FP)
Ordförande barn- och utbildningsnämnden
Sven Bredberg (M)
Vice ordförande barn och utbildningsnämnden






Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 feb 2012 09:11 Björn Skölving (Ej registrerad)
Om ni ska konkurrera med privata skolor är inte nedläggning och sammanslagning en bra strategi. Den dagen mina bar måste åka längre för att komma till en skola så ställs vi inför ett val och om alternativet är en stor, stökig kommunal skola så kan jag nog tänka mig att skjutsa barnen lite längre. Lokalens utformning är inte lika viktig som lärarens kompetens eller att barnen känner sig trygga. Två saker som uppnås bäst i det lilla inte det stora. Orden nedläggning och sammanslagning rimmar illa med målet att Sundsvall ska bli Sveriges bästa skolkommun. Ett sådant mål behöver en ekonomisk satsning inte besparing. Kanske en satsning kan locka tillbaka de som bytt till privata alternativ?
Skrivet 13 feb 2012 11:24 Rödblå (Ej registrerad)
Som gammal sosse tycker jag koalitionen är mycket tydligare i sin skolpolitik och jag hoppas dom fortsätter att rakt och ärligt förklara och försvara sin ide. Rätt och rakryggat att ut bland medborgarna och verkligen vara lyhörda. Det är vi inte precis vana vid från mina gamla partivänner. Undrar om det överhuvudtaget hände någon gång under alla sosseår att ansvariga var ute i samtliga skolor. Och jag tycker man ska vara ärlig och inse att man inte kan göa underverk på tretton månader i all synnerhet då motståndaren föredrar konfrontation i varje detalj istället för samarbete. Till syvende och sist spelar det ingen roll om mitt barn går i kommunal eller privat skola. Viktigast är att den är av god kvalitet.
Skrivet 13 feb 2012 13:25 SL (Ej registrerad)
Att lärare är det viktigaste i skolan, det är ju ett axiom. Denna självklarhet kan ju borgarna försöka att plocka billiga poäng med. Lärarna arbetar väl ändå där skolorna finns? Däremot så finns inte eleverna längre där skolorna finns. (I Nacksta, Skönsberg och Granloholm bor många ungdomar men där finns inga högstadieskolor längre).
Det är absolut av värde att ha skola i närheten av där man bor. Tidigare var det självklart att ha en större skola i en större stadsdel, men inte nu. Och där har socialdemokraterna tvingats verka i samma riktning som borgarna i och med att det är så viktigt att avreglera och privatisera. Nu ska eleverna därför i valfrihetens anda åka kors och tvärs över stan för att gå i skola. Varför överge ändamålsenliga lokaler och flytta in i diverse kontor?
Skrivet 13 feb 2012 15:21 Frasse (Ej registrerad)
Magnus du gör ett kanonjobb all heder till dig!