En kommun i rymdklass
Relaterat
Strävan att bli bättre är inneboende hos varje människa. Det är nog därför som kommunpolitiker i landets samtliga kommuner drivit fram högtflygande planer på hur just den egna kommunen ska bli störst, bäst och vackrast.
Om det sedan gäller att skaffa sig det bästa näringslivsklimatet eller bli landets hästkommun nummer ett varierar. Såklart. Men bäst ska alla bli. Örnsköldsviks Allehanda har den gångna veckan rapporterat om en minst sagt skruvad del i Örnsköldsvik kommuns pågående mirakelsatsning, vilken bär den snärtiga vinjetten "Världsklass 2015."
Allt började med att kommunen bjöd in till föreläsning i samverkan med Miljöpartiet. I och för sig underlig samverkan med enskilt parti, men talaren Douglas Mallette, verksam i högteknologisk raketforskning vid Nasa, lät ju spännande. Och handen på hjärtat är vi nog ganska många som ibland blickar förundrat mot rymden. Så varför inte?
Men så var det något som inte stämde. Föreläsaren som skattepengarna skulle bekosta visade sig i tidningens granskning inte alls vara någon rymdforskare. Nej, även om han möjligen någon gång satt foten på Nasas lager så är Mallette känd som ledande företrädare för en grupp människor mer eller mindre besatta av konspirationsteorier. Dessutom teorier fulla av grova och beklämmande påståenden om regeringars mord på sina medborgare.
Pinsamt är förnamnet och till slut var det nog kommunalrådet och Miljöpartiets gruppledare som föredömligt satte klackarna i backen för att stoppa stolligheterna.
I efterhand kommer turerna kring föreläsningen leva kvar som en anekdot och tacksam pik mot framtida förslag. Men nog är det hela intressant; Trots att vi så ofta läser om besparingskrav och spräckta budgetar i välfärden så finns det på något sätt alltid pengar till konstiga saker. Lunchservering i skolor och kaffeservering på äldreboenden kalkyleras i detalj och strikt budgetdisciplin förväntas, men för jippon och storhetsvansinne finns det pengar.
I detta fall närmare bestämt 4,7 miljoner kronor årligen för att ta Örnsköldsvik till världsklass. Allt från föreläsning med Nasaingenjör till Earth Hour-jippo kan enligt hemsidan få stöd.
Ordet projektos, som tidigare kulturminister Bengt Göransson (S) brukar använda, ligger nära till hands. Politikerna är så rädda för att göra satsningar inom de ordinarie ramarna – då de uppfattas som permanenta – och låter projekt agera förtrollad lösning. Men för varje nytt projekt ska det sedan hittas projektledare, logotyper och styrdokument. För att inte tala om utvärderingsinfernot.
Sådant kostar inte bara pengar utan löper stor risk att bli en fritt turnerande cirkus fjärran den ordinarie verksamheten. När tälten tas ner är den enda skillnaden att alla blivit fattigare. Hur mycket jag än skulle vilja lyssna till en föreläsning av exempelvis Peter Mayhew som spelar Chewbacca i Star Wars kan inte en kommun förväntas bekosta sådana förlustenheter.
Nästa gång personer ska flygas över Atlanten för gästspel bör det säkerställas att de faktiskt är vad de utger sig för att vara. Eller kontrolleras att de åtminstone har ett vasst handledsskott. För sådant lär ju behövas inför kvalspelet.





























