Svepande och vulgär kritik
Relaterat
Gårdagens partiledardebatt blev en spretig tillställning. Tydligast märktes det genom att "De rödgröna" som begrepp har gått i graven. Tre av de fyra oppositionspartierna har bytt partiledare – det är, utöver väljarnas dom i riksdagsvalet 2010, förklaringar till det spruckna samarbetet. De rödgröna partierna tycks efter valförlusten 2010 vara fokuserade på att odla sin särart snarare än att jämka viljorna.
För Jonas Sjöstedts del var det hans första partiledardebatt sedan han för bara några veckor sedan tog över ledartröjan efter Lars Ohly. Trots den otacksamma uppgiften att vara bland de sista talarna i maratonföreställningen, så gjorde Jonas Sjöstedt sitt jobb. Om han sedan kom ut som den frälsare som hans partikamrater önskar låter vi vara osagt.
Sjöstedt är, som vi konstaterat tidigare, en skicklig talare, men problemet ligger i den politik han ska företräda. Att med trovärdighet argumentera för en 25-procentig arbetstidsförkortning i ett utsatt ekonomiskt läge, är inte helt enkelt. Och han angreps mycket riktigt också hårt av de fyra regeringspartierna. Hans resonemang om att förbjuda riskkapitalbolag att äga offentlig finansierad verksamhet fick däremot säkert gehör, även i en del läger utanför partiet.
I övrigt låg fokus på hur Håkan Juholt skulle klara sig. Till och med den egna oftast så entusiastiska partipressen, tycks ha börjat hänga med huvudet. Dala-Demokratens chefredaktör Göran Greider publicerade på onsdagen en ledare med rubriken "Det är nog bara att inse att Juholt är körd." Och Folkbladet i Norrköping skrev i ett ledarstick om hur Juholts utspel i Sälen, "känns som droppen som fick bägaren att rinna över."
En spådom är att dessa två tidningar knappast lär ha funnit anledning att ompröva sina ställningstaganden efter gårdagens debatt. Förvisso lät Juholt som han brukar göra (även om han lyckades hålla sig ifrån att spotta ut några nya grodor). Men där till exempel Jonas Sjöstedt lyckas formulera en svidande och bitvis konstruktiv samhällskritik, så målar Håkan Juholt upp en nidbild av Sverige.
Det hette att regeringen skänker bort våra gemensamma tillgångar, raserar välfärden och drar ner landet i fördärvet etcetera. En retorik, så svepande och så vulgär, har många människor uppenbarligen svårt att ta till sig. I vart fall om vi ska tro alla opinionsmätningar, eller för den delen, det senaste valresultatet.























Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 jan 2012 00:30 LG (Ej registrerad)
När regeringen säljer ut en vårdcentral för 700000 kr. till några utvalda läkare
som sen säljer den för 20 miljoner efter 4 år.
Då har man enligt Reinfeldt inte skänkt bort den !
Reinfeldt föklarar även för svenska folket, att skänka bort, betyder 0 kr.
Och han tar även ansvar för Sverige när han låter arbetslösa sjuka och pensionärer svälta !!
Skrivet 19 jan 2012 07:52 Carl (Ej registrerad)
"Och han tar även ansvar för Sverige när han låter arbetslösa sjuka och pensionärer svälta !!"
Är det ett nytt fenomen?
Kom igen..
Skrivet 19 jan 2012 08:20 Alliansfritt (Ej registrerad)
Opinionsmätningarna visar att Svensken, i sann moderat anda, blivit ett jättego som är beredd att sälja bort sina närmaste för ett par hundralappar. Det som är vulgärt i det här sammanhanget är Alliansens behandling av utsatta människor och Reinfeldts lögner i partiledardebatten. Precis som LG säger är det en skandal att media blundar för Moderaternas försäljning av vårdcentralen Serafen i Stockholm, där har ni en vulgär handling men då media har fullt upp med att såga Juholt kommer Moderaternas alla skumraskaffärer aldrig upp, för det ska gudarna veta att där finns massor att gräva i om viljan bara fanns
Skrivet 19 jan 2012 12:10 Sann (Ej registrerad)
Och inte ett ord i ledaren om Reinfeldts lögner. Inte ett ord om Reinfeldts stammande påhopp på Jonas "kåmmunist". Inte ett ord om den enorma arbetslöshet som den s.k. arbetslinjen moderaterna ligger bakom. Arbetslinjen till svält och tvångsarbete i FAS 3. Juholt tog upp det, Jonas ville göra arbetsmöjligheter möjliga. Är Reinfeldt så fantastisk så att st inte törs kritisera honom?
Skrivet 19 jan 2012 12:43 Carl (Ej registrerad)
"Inte ett ord om den enorma arbetslöshet som den s.k. arbetslinjen moderaterna ligger bakom."
När du talar om enorm arbetslöshet antar jag att du jämför med något. Kan inte du bistå oss med några ord om hur arbetslösheten var före 2006? Jag ska ge dig lite hjälp på traven - 2004: 239 163. 2005: 241 393. (2010: 231 078.)
Juholt hänvisade till "Stockholmsrean.se". Enligt den hemsidan har 7 st vårdcentraler sålts inom Storstockholm. Någon kanske vet hur många vårdcentraler det finns inom dito?
Fredrik Reinfeldt prickade rätt när han noterade det "höga tonläget". Det återkommer i samtliga utläggningar, vare sig det är Juholt, "LG", "Alliansfritt" eller "Sann". Mycket prat, lite innehåll.
Skrivet 19 jan 2012 14:54 Enkel journalistik (Ej registrerad)
Känner ingen framtidstro när Reinfeldt talar, kommer med gammal skåpmat att Juholt lovar allt till alla. Moderaterna har en farlig syn på vissa människogrupper som journalister duckar för. Ett underbetyg att inte ta fram i ljuset hur Reinfeldt jobbar på att sortera ut vissa människor från samhället. Reinfeldt har kommit med lögner angående Sveriges ekonomi bland Europas länder vilket är allvarligt. Det ska drivas i media. Juholt har bjudit in enkel journalistik. Bildt verkar sitta säkert. Vem styr Sveriges journalister när de så ensidigt vill dra ner Juholt i smutsen. När Juholt talar känner iallafall jag framtidstro och hör att det finns människor med makt som inte är människofientlig. Skriv hur det går för Sverige med en splittrad regering. Låt sossarna få prata politik när J. intervjuas
Skrivet 19 jan 2012 17:05 Bo G Ståhlberg (Ej registrerad)
Om ST känner för att belysa vulgäriteter så undrar nog landets arbetslösa hur A-kassa kunde sänkas samtidigt som skatten sänktes och bättre ekonomiskt ställda personer bara behövde betala halv städhjälp för att bl.a. arbetslösa skulle vara med och betala andra halvans städhjälp?
Vulgärt till 1000!
Att Juholt är en fumlare har ST alldeles rätt i. Mycket kan sägas om honom, men vill ST behandla vulgäriteter inom politiken så förvandlas Juholt till ett litet skogsvitter i jämförelse med Reinfeldt & C/o.
Varför finns det inga hjälte-glorifierade filmer av typen Robin Hood men med motsatt innehåll? Där en rik hjälte far omkring och tar från fattigas små medel? Sådan film torde göra braksuccé i Sverige då den skulle spegla hur majoriteten av svenska folket har lagt sin politiska röst.
Skrivet 19 jan 2012 17:13 Alliansfritt (Ej registrerad)
Carl (Ej registrerad) skrev:
"Inte ett ord om den enorma arbetslöshet som den s.k. arbetslinjen moderaterna ligger bakom."
När du talar om enorm arbetslöshet antar jag att du jämför med något. Kan inte du bistå oss med några ord om hur arbetslösheten var före 2006? Jag ska ge dig lite hjälp på traven - 2004: 239 163. 2005: 241 393. (2010: 231 078.)
Juholt hänvisade till "Stockholmsrean.se". Enligt den hemsidan har 7 st vårdcentraler sålts inom Storstockholm. Någon kanske vet hur många vårdcentraler det finns inom dito?
Fredrik Reinfeldt prickade rätt när han noterade det "höga tonläget". Det återkommer i samtliga utläggningar, vare sig det är Juholt, "LG", "Alliansfritt" eller "Sann". Mycket prat, lite innehåll.
Lite lämpligt att utelämna befolkningsökningen, siffrorna passar högern bättre om man fuskar lite och räknar antal jobb istället för andel av befolkningen som har jobb och räknar man rätt så har arbetslösheten ökat, eller tycker du kanske att Nigeria är ett föregångsland, dom har ju trots 70% arbetslöshet fler i arbete än Sverige ? dessutom är slaveriet i Fas 3 en av landets största arbetsgtivare, arbetslinjen pyttsan !
Det är en skandal och borde vara kriminellt att Stockholmsmoderaterna kan sälja en vårdcentral till kompisar för 694 000:- som senare säljer den vidare för 20miljoner , men sånt pratas det tyst om då man har fullt upp med Juholt, patetiskt hur högerstyrd Svensk media är
Skrivet 19 jan 2012 17:36 Kurt Vikberg (Ej registrerad)
Det sker inte bara av regeringen. Såg uppdrag granskning där moderaterna i en kommun utan upphandling sålde ut campingen till stort REA pris. Skattebetalarna får betala. På bilden över Håkan Juholt säger man att han sprider en Nidbild av Sverige. Fråga till ST är det att sprida en nidbild när man berättar sanningen.
När skall Sundsvalls Tidnings ledare sluta med att beskriva nidbilder av Håkan Juholt. När skall man be om ursäkt för den osakliga beskrivningen av Juholts bostadsbidrag. Håkan följde reglerna skickade in hyreskontrakt och vilka som bodder i lägenheten. I regelverket fanns inget om delning av hyran.
Riksdagsdepartementet betalade ut pengar utifrån korrekta handlingar.
Skrivet 19 jan 2012 17:51 LG (Ej registrerad)
Carl (Ej registrerad) skrev:
"Och han tar även ansvar för Sverige när han låter arbetslösa sjuka och pensionärer svälta !!"
Är det ett nytt fenomen?
Kom igen..
Ja det är ett nytt fenomen . med en A-kassa som taket är sämre en 2002 får dom flesta ut knappt 50 % av lön.
Men med dina fina siffror och din uppfattningsförmåga , kan man vara stolt över Reinfeldtsektens skapande av Sveriges största arbetsgivare Fas 3 .
Bidrag till kunderna, för ett jobb som inte får vara ett riktigt jobb.
Dom hemliga partibidragsgivarna till moderaterna vill inte höra talas om något högt tonläge !!
Skrivet 19 jan 2012 18:14 Carl (Ej registrerad)
Alliansfritt,
"... och räknar man rätt så har arbetslösheten ökat ..."
Vad jämför du med? Var är din fakta? Enligt både SCB och AMF är arbetslösheten i dag lägre än vad den var under Socialdemokraterna (läs 2004/2005).
Nigeria kan mycket väl vara ett föregångsland. Enligt socialdemokratiska mått finns det ingen fattigdom i Nigeria, då ingen har det bättre än någon annan. Alla har det lika prekärt. Det är Ljuholts färdriktning. Klapp, klapp.
"dessutom är slaveriet i Fas 3 en av landets största arbetsgtivare ..."
Vad är alternativet till Fas 3; sitta hemma? Innan du svarar, alla kanske inte vill utbilda sig!
Hur många vårdcentraler finns det inom Storstockholm?
Skrivet 19 jan 2012 22:07 Carl (Ej registrerad)
"När sanning liksom inte duger, blir allting bättre om man ljuger." Det har Juholt verkligen tagit till sig. Har han gjort något annat än att föra fram osanningar?
Det började med Libyen-frågan där Juholt dels påstod att NATO hade attackerat libyska barnsoldater och dels att NATO inte behövde svenska JAS. Därefter följde en utläggning om hur han hade förhandlat med FN:s säkerhetsråd. Han var däremot oförmögen att delge informationen till regeringen. Sedan kom cirkusen med bostadsbidraget där Håkan ertappades med händerna i syltburken. I samma veva kom uttalanden om att regeringen skänker (!) bort vårdcentraler (7 st) till privata investerare. Senaste grodan kom med påståendet om försvarsuppgörelsen mellan regeringen och SD..
"... sprida en nidbild när man berättar sanningen."
Ha ha.
Skrivet 19 jan 2012 22:36 Alliansfritt (Ej registrerad)
Carl (Ej registrerad) skrev:
Alliansfritt,
"... och räknar man rätt så har arbetslösheten ökat ..."
Vad jämför du med? Var är din fakta? Enligt både SCB och AMF är arbetslösheten i dag lägre än vad den var under Socialdemokraterna (läs 2004/2005).
Nigeria kan mycket väl vara ett föregångsland. Enligt socialdemokratiska mått finns det ingen fattigdom i Nigeria, då ingen har det bättre än någon annan. Alla har det lika prekärt. Det är Ljuholts färdriktning. Klapp, klapp.
"dessutom är slaveriet i Fas 3 en av landets största arbetsgtivare ..."
Vad är alternativet till Fas 3; sitta hemma? Innan du svarar, alla kanske inte vill utbilda sig!
Hur många vårdcentraler finns det inom Storstockholm?
Man mäter givetvis arbetslösheten i procent och eftersom befolkningen ökat så är arbetslösheten högre. Fuskhögern mäter i antalet arbetslösa och tar ingen hänsyn till befolkningsutvecklingen
Skrivet 19 jan 2012 22:41 Alliansfritt (Ej registrerad)
Ditt trams om Nigeria/fattigdom/Socialdemokraterna visar rätt tydligt vilken brist på argument du har
Att folk sitter och gör ingenting eller utför rena slavarbeten med socialbidrag eller strax över som enda ersättning och saknar alla övriga rättigheter på arbetsmarknaden samtidigt som arbetsgivaren får 5 000:- är det mest idiotiska någon regering någonsin hittat på, försvarar att nån kan försvara den idiotin är så sanslöst att man tappar hakan
Skrivet 20 jan 2012 08:28 Carl (Ej registrerad)
Alliansfritt,
Jag frågar dig igen: Vad jämför du med? Var är din fakta?
Jag har i alla fall stöd för mina argument och påståenden, vilket du inte har. Du kan slänga dig med uttryck som "fuskhögern" och så vidare, men så länge du inte har någonting som motbevisar siffrorna från SCB och AMF är dina utläggningar endast ord utan innehåll. Det "höga tonläget".
Patetiskt...
Skrivet 20 jan 2012 08:46 Carl (Ej registrerad)
"Ditt trams om Nigeria/fattigdom/Socialdemokraterna ..."
Är inte det sant, då?
Socialdemokrater i allmänhet och Ljuholt i synnerhet gillar att diskutera fattigdom. Det påstås att klyftorna ökar. Somliga får det bättre medan andra får det sämre, enligt sossarna. Fattigdomsbegreppet är alltså relativt; det är beroende av vad andra har i plånboken jämfört med vad jag själv har. Har vi 10 deciler med olika inkomster, då har vi också fattigdom, enligt sossarna.
I Nigeria har alla (?) det lika prekärt. Alla lever med små medel och ingen har det bättre än någon annan. I Nigeria finns det alltså ingen fattigdom.
Det är viktigt att vara konsekvent. Inte sant?
Skrivet 20 jan 2012 11:41 Tant Grön (Ej registrerad)
Vilka stollar!
"Regeringen" säljer ut vårdcentraler. Kan någon tala om hur många vårdcentraler regeringen äger?
Skrivet 21 jan 2012 16:35 Alliansfritt (Ej registrerad)
Oktiober 06 var arbetslösheten 6,6%. November 11 var den 7,4% trots 29 000 i Fas 3 slaveriet, att bortse från befolkningsökningen på ca 250 000 och enbart räkna antalet arbetslösa är att fuska
Klyftorna ökar, fler och fler barn vräks, arbetslösa och sjuka hänvisas till socialbidrag, men sånt blundar högern för, man fick ju ett par hundringar extra så vad gör det om nån stackare hamnar på gatan, på tal om patetiskt !
Ditt yrande om Nigeria säger det mesta, saken är den att fler i Nigeria än i Sverige arbetar så med högermått mätt är dom framgångsrika , trots 70% i arbetslöshet
Ditt yrande om fattigdomen i Nigeria och Socialdemokratin är både oförskämt och okunnigt
Skrivet 21 jan 2012 18:22 LG (Ej registrerad)
Arbetslösheten i siffror och statistik är bara siffror och statistik !!
Dom som inte räknas in i arbetslöshetstatistiken. Är arbetslösa som har blivit utförsäkrade efter 300 A-kassedagar och hamnat i jobb-utvecklingsgarantin .
Där dom flesta inte erbjuds något annat en att söka jobb.
Fortsättningen är Fas 3 som har blivit Sveriges största arbetsgivare, med i många fall bättre bidrag till kunden en slaven !
Även arbetsföra som gett upp sin anmälan på arbetsförmedlingen, räknas inte heller med i arbetslöshetsstatistiken !
Statistik och siffror kan lura många !!