Snabb och bra service
Relaterat
Sundsvall vill införa Sveriges vassaste servicegaranti, det sa nyligen kommunalrådet Magnus Sjödin (M) och näringslivschefen Anita Öberg. Det är ett led i att förbättra företagsklimatet i Sundsvall. I praktiken innebär servicegarantin att kommunen lovar att ge snabb service och när de misslyckas med att hålla de uppsatta tidgränserna – till exempel för handläggning av bygglov eller alkoholtillstånd – så ges 50 procent rabatt på avgiften. Det skapar ett incitament för förvaltningen att inte dra saker i långbänk.
Kommunen ska också bli tydligare med vilka krav som ställs och vilka regler som måste uppfyllas för att få olika tillstånd.
Det är bra att kommunen på detta sätt vill hjälpa, i stället för att motarbeta, förtagare som försöker dra igång eller expandera en verksamhet. Sundsvall behöver fler nya och växande företag. I förverkligandet av den ambitionen kan servicegarantin vara en byggsten.






















Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 jan 2012 13:34 default persson (Ej registrerad)
Trist att man inte berör kvaliteten på besluten i samma andetag. För även om det går att beskriva de allmänna instanserna som serviceinrättningar för företag så är de också medborgarnas kontroll av våra gemensamma resurser, våra omgivningar och så vidare.
Att då skapa organisatoriska incitament för att enbart hålla nere handläggningstiderna är enögt och tyder på dålig förståelse för hur mål egentligen bör sättas för att styra verksamhet. (eller på att ledarskribenten har dålig förståelse av själva servicegarantin...).
Så hur tillser servicegarantin egentligen att servicen också är "bra"? Det är väl ändå inte så att de nya växande företagen ska basera sin verksamhet på dåligt utredda myndighetsbeslut?