Sverigedemokraternas fanatiska engagemang för trosfrågor
Relaterat
För knappt fjorton dagar sedan var det val till Svenska kyrkans olika beslutande organ. Till detta val kom Sverigedemokraterna med en enda sak för ögonen, makt.
Om kyrkan som en oas för trohetsfrågor sades intet. Naturligtvis inte ett ord om förlåtelsen och kärlekens lov. Däremot arrangerades en häxjakt på påstådda pedofiler.
Ett synnerligen märklig form av ofredande inträffade på Hagaskolan vid ett flertal tillfällen och vips fanns Svenska motståndsrörelsen där som en räddande ängel och erbjöd beskydd. Detta är ännu en variant från nazisternas sida för att få uppmärksamhet. Dessbättre gick rektorn för skolan inte på det utlagda betet. Svenska motståndsrörelsen är en militant nazistisk organisation och det är väl ingen vågad gissning att kontakterna med Sverigedemokraterna är goda. Strunt är strunt och snus är snus om än i gyllne dosor. Efter kyrkovalet har det tack och lov inte inträffat några fler intermezzon vid Hagaskolan och inom kort kommer de som tvingades till dessa illdåd att ge sig till känna. Varför frågar ni. Därför att de redan är identifierade. Mitt tips är att de gör avbön inom en vecka.
The observer











Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 okt 2009 11:24 Statsvetare (Ej registrerad)
Författaren är helt ute och cyklar. Sverigedemokraterna har lika lite med den där nazistiska gruppen att göra som Socialdemokraterna har med kommunistpartiet i Kina.
100% förtal, eller 100% okunskap.
Skrivet 3 okt 2009 18:43 Classe (Ej registrerad)
Den som först använder eller ropar nazist till en motdebbatör har förlorat !
Godvins första lag.
Skrivet 10 okt 2009 15:15 Jimmy Ess (Ej registrerad)
"The Observer" är helt ute och virrar.. Denna trosigpåare får gärna förklara varför Svenska Motståndsrörelsen gång efter annan förklarar sin avsky mot Sverigedemokraterna. Många säger att SD är nazister, men när följdfrågan till dem kommer: Varför är SD hatad bland nazister i Sverige? Då kommer samma mummel utan fakta eller vett överhuvudtaget.