Långtidsarbetslösa dumpas i åtgärder
Relaterat
Jag är en så kallad långtidsarbetslös person som är med i Jobb- & utvecklingsgarantin, som det så fint heter, via arbetsförmedlingen. Den består av tre olika faser och just nu befinner jag mig i fas 3 eller ska jag säga "stupstocken" det är här alla hamnar som inte får plats där ute i "verkligheten", här skriver de in oss för att få ner arbetslöshetssiffrorna. Ingen kollar ju hur det verkligen är, eller hur?
Är själv på ett ställe nu och där går den mesta tiden ut på att göra inget, att mest få tiden att gå. Ändå säger de att det är "så bra med fas 3, det ska hjälpa de arbetssökande vidare", men det är ju bara skitsnack!
De/företagen som tar emot fas 3:are får dessutom 225 kronor om dagen. Tror väl jag det att de är positiva. En del företag – och det vet jag – går runt just enbart på dessa pengar. Detta är löjligt. Konstgjord andning kallas det. Nej, fram med fler "riktiga" jobb så kanske fler arbetssökande också blir mer motiverade om man får en riktig lön.
Man ska ha regelbunden kontakt med arbetsförmedlingen och sin handläggare där men det funkar ju inte heller - personen i fråga är ju aldrig där eller har tid, inte en gång har denna person sökt upp mig. Ska det vara så?
Detta är oavsett vad alla säger bara en förvaringsplats där de som ej passar in "dumpas" för att sedan skrivas ut ur själva garantin när dina två år är slut och då väntar det sociala.
Långtidsarbetslös










Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 mar 2010 08:46 Rödluvan (Ej registrerad)
Är inte detta en fråga för våra sk Fackföreningar ?
Knappast, de sitter själva med hela handen i syltburken och har tyst godkänt detta system eftersom de tror att ju fler de kan mota ut från marknaden så kommer deras medlemmar att framstå i en ljusare dager och på det viset kunna tillskansa sig bättre löner etc.
Pratade med min ombudsman om detta,-skit samma sa han.- A-kassa eller soc, pengarna ser lika ut.
Men nu när allt fler kommer i fas 3 så är det ju oundvikligt att de med sina låga ersättningar samt det medföljande anordnandebidraget kommer att bli en affärsidé för många företagare som inte är seriösa.
Det är nog dags att facken ser om sitt hus annars finns det risk för att många medlemmar blir utkonkurrerade av detta gratis alternativ.
Skrivet 10 mar 2010 09:29 Protes-(tant) (Ej registrerad)
Men hallå !!!
Vilka företag tror ni klarar sig m h a ett dagligt bidrag på 225:- för att ta hand om en långtidsarbetslös ??
Hur dum får man eg vara ??
Inte undra på att vederbörande är arbetslös.
Hur kan man tro att en arbetsgivare utan vidare skall betala full lön till någon som förmodligen saknar utbildning och erfarenhet. Inte heller visar ju en lång arbetslöshetsperiod på särskilt stark initiativkraft från vederbörande.
Nu när regelverket sakteligen skärps så att man inte är för evigt bidragsförsörjd så blir latkorvar som dessa oroliga för sin försörjning.
Ta bort all bidragsförsörjning och lita på att den personliga drivkraften att överleva till slut tar överhanden.
Vi behöver byta pardigmer så att den egna kraften att vilja försörja sig själv utan bidrag ökar. Vi måste därför tyvärr helt ta b ort alla bidrag så att alla latkorvar snabbt inser att bidragskrubban är tom och att alla skattebtalare till slut ledsnade på att försörja alla latkorvar.
Skrivet 10 mar 2010 09:58 Jerry Nilsson (Ej registrerad)
Hela arbetsmarknadssystemet måste göras om. Till att börja med bör regionreformen sjösättas relativt snart. Decentralisera ansvar (politik) till rätt nivå, dvs regional för en stor del av inrikespolitiken. Låt varje landsdel skapa/använda sina rätta/bästa förutsättningar, i det här fallet till at skapa rikrtiga arbeten. Alla har en funktion i samhället. det handlar om att hitta en ömsesidig acceptans. Det kommer alla parter att gynnas av.
Skrivet 10 mar 2010 10:29 Rödluvan (Ej registrerad)
Protesen, troligen så är det en kombination av både och jag tror inte man ska dra alla långtidsarbetslösa över en kam. Vissa saker som ålder, utbildning etc gör att arbetsgivare drar sig för att anställa arbetskraft som är äldre.
Regeringens syn på utbildning där Littorin ansåg att företagarna kunde utbilda sin arbetskraft skälv och detta inte var statens ansvar medför att i en omvandling så kommer de med en utbildning som inte är up to date i kläm. Eftersom studiestödsystemet dessutom är stängt för de som passerat 50 blir det besvärligt för denna grupp.
Om man däremot ser till de yngre så finns det ju alla möjligheter och man förundrar sig över att de inte tar de chanser som bjuds.
Skrivet 10 mar 2010 10:42 Rödluvan (Ej registrerad)
Jerry, jag delar inte din genompositiva människosyn eftersom det trots allt finns de som inte vill och har kunnat vara till freds med detta.
Samhällets ansvar är att se till att de som vill ska kunna försörja sig själva vilket i nuläget har fallerat genom att det inte anslagits tillräckliga medel till bristyrkesutbildningar utan folk har blivit instoppade på datortek etc. Tack och lov så har det blivit ett stopp för dessa tokerier där det på något vis blivit så att de viljelösa blivit premierade.
Vad detta har med regionfrågan att göra begriper jag inte.
Skrivet 10 mar 2010 19:02 Arbetsökande som vill ur.. (Ej registrerad)
Svar till "protes (tant) Du vet uppenbarligen INGET hur det är att vara arbetssökande idag i Sverige! Man kämpar varje dag/ ringer upp och besöker flera arbetsgivare om dagen allt bara för att få ett "NEJ, Vi har inget behov" El "Vi hör av oss" vilket dom inte gör!!
Jag vill ej vara bidragsberoende utan gör allt för att komma ur detta MEN det är inte så enkelt som du tror!! Prova själv får du se!!
Och företagen tar ju inte bara in en fas3 are utan kanske 17 - 20 st på samma ställe och får då 225 kr om dagen per person!! Räkna på det du!
Skrivet 10 mar 2010 21:00 Jerry Nilsson (Ej registrerad)
Till : arbetsökande som vill ur. Jag menar att om du har de intentioner du medger i din kommentar ska det finnas en funktion , ett arbete du kan och inte minst vill utföra som ger nytta i samhället, dvs hos någon som behöver din arbetskraft. det handlar om att anvönda resurser som finns till nytta och inte som Rödluvan mycket klokt antyder sättas i någon sal, rum för att trycka på datorknappar och kalla det för BNP eller tillväxt i statistik.