Vi kollar flera faktorer innan ändring i turlista
Relaterat
Svar till insändaren Bussgruppen "Sämre tider för oss som jobbpendlar med buss" den 20 januari.
Tack för dina synpunkter, vi tar till oss det du säger och gör en översyn vid nästa tidtabellskifte.
Vi vill dock poängtera att alla människor inte slutar arbetet på de tider du beskriver. Eftersom många slutar på hel- eller halvtimme är det rimligt att försöka lägga avgångarna vid dessa lägen. Ligger avgången för sent tappar den relevans för den potentiella resenären.
Väntetid väger tungt i den totala restiden, och blir den viktade restiden för lång börjar resenären pendla med bil. Det gäller även om en avgång känns osäker så väljer resenären ett annat färdmedel. Så har det blivit för dig efter förändringen, vilket är beklagligt. När vi förändrar turlistor använder vi befintlig statistik, kundsynpunkter, forskning och kontakt med stora arbetsplatser såsom Sundsvall sjukhus och ComHem som underlag för vårt arbete.
Vi förändrar inte vår trafik lättvindigt och utan tanke. Vi följer upp resandestatistik och analyserar varför det minskar eller ökar. I fallet med linje 201 så kan vi se att resandet på linjen har minskat under 2011 jämfört med 2010 vilket är en mycket tråkig utveckling. Positivt är dock att statistiken visar att resandet ökat under de första veckorna av 2012.
Mellan klockan 18 och 21, måndag till fredag den 2 januari till 18 januari 2011 reste 402 personer med linje 201 varav 198 personer klev på i Härnösand. Motsvarande period 2012 reste 697 person varav 303 klev på i Härnösand.
Vi kan alltså se ett ökat resande under perioden vi nu har tillgänglig. Eftersom perioden är kort är det svårt att dra någon slutsats, men riktningen är god.
Vi använder oss av olika undersökningar för att ta reda på allmänheten och resenärers attityd till resandet. Vi kan bara instämma i att vi inte presenterat resultaten i den utsträckning som är möjligt. Det ska vi ta med oss i vårt arbete att utveckla webben. Eftersom vi ständigt arbetar för att anpassa våra tidtabeller efter behov som finns behöver vi kunders synpunkter. Det är därför tråkigt och ledsamt när våra kunder upplever att de blivit dåligt bemötta. Nästa gång räknar vi med att du möts av lyhördhet.
Annica Kjellin
Marknadsutvecklare
Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län






Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 jan 2012 11:59 Bredsands landsortstrafik 4-ever? Muuu! (Ej registrerad)
Vem är egenligen Marknadsavvecklare för kollektivtrafiken som berör Bredsand?
Varför ska Bredsand servas med landsortstrafik när andra orter mer avlägset Sundsvalls city åtnjuter stadstrafik?