Lagstifta om fyrhjulsdrift för alla på vintern
Relaterat
Jag vill ge en stor eloge till Jan Eriksson, ST den 19 januari, som insett att bakhjulsdrivna bilar absolut inte hör hemma i Sverige vintertid .
Jag har enbart kört fyrhjulsdrivet sedan 1984. Ju fler som kör fyrhjulsdrivet gör att jag känner mig mycket säkrare, eftersom det då är mycket mindre risk att bli påkörd av någon sladdande och/eller slirande medbilist.
Försäkringsbolagen tjänar mycket på att olycksfrekvensen minskas dramatiskt. Samhällsekonomiskt görs miljardvinster, eftersom sjukvården får avsevärt färre olycksdrabbade att ta hand om, samtidigt blir det åtskilligt färre sjukdagar. Framkomligheten för ambulans, polis och andra utryckningsfordon blir påtagligt bättre. Färre kunder drabbas av försenade bussar och taxi, eftersom de får förbättrad framkomlighet.
Det är märkligt att Trafikverket och Motormännens riksförbund med flera bilistföreträdare inte drivit och uppmärksammat denna viktiga samhällsfråga redan för 15-20 år sedan utan uppvisat likgiltighet inför sina medlemmars och andras liv.
Att man inte på ansvarigt håll lagstadgat om att alla, det vill säga att även utländska långtradare, måste ha dubbade vinterdäck i vinterväglag är ytterligare en fråga om liv och död.
Spelar man rysk roulette med människors väl och ve? Det är heller inte okej att köra med bakhjulsdrift i stadstrafik på vintern. Tänk bara på hur svårt det är att ta sig upp för Södermalms- och Norrmalmsbackarna i svår halka och rikligt med snö.
Mina krav på statsmakterna är därför:
1. Lagstifta om fyrhjulsdrift under tiden 1 oktober till 1 maj.
2. Ge lägre försäkringspremier för alla fyrhjulsfordon.
Dan Sjöbom






Senaste kommentarerna:
Skrivet 29 jan 2012 07:48 Van bilist (Ej registrerad)
Insändar skribenten visat total avsaknad på kunskap och förstånd. fyrhjulsdrift hjälper dig bara att komma framåt. Det är fortfarande lika svårt att bromsa och styra. Det är även mycket lätt att sladda med en fyrhjulsdriven bil.
Skrivet 29 jan 2012 08:19 Peter (Ej registrerad)
Jag vet inte vad man ska säga. Man blir ta mig sjutton mörkrädd. Skribenten menar på fullt allvar att människor med låga inkomster ska sluta köra bil. Hur kan man ens fundera på att ta ifrån vissa grupper deras möjlighet att resa till t.ex. arbete, barnaktiviteter osv.
Sverige är landet där hela befolkningen tipsar riksdagen om lämpliga lagar. Alt från hur tonåringar ska uppfostras till att tvinga på människor fyrhjulsdrivna bilar. Nåja, själv har jag kört bakhjulsdrivet sedan jag fick mitt körkort i mitten av 70-talet, och jag lever fortfarande, jag har inte kört av vägen, jag har inte kört på någon med andra ord det har gått väldigt bra för mig att köra bakhjulsdrivet, och det vill jag fortsätta göra utan inblandning av politiker eller förståsigpåare.
Skrivet 29 jan 2012 09:03 Bengan (Ej registrerad)
Folk måste lära sig köra på halka och inte förlita sig på att vägarna är saltade. Dubbfria vinterdäck hör inte heller hemma här i på våra
breddgrader då tron på dessa däck gör att folk invaggas i en falsk säkerhet.
Då det gäller de fyrhjulsdrivna bilarna så är det dom som har konstant
fyrhjulsdrift som är säkra på halkan. Däremot är de bilar som har
urkopplingsbar fyrhjulsdrift rent livsfarliga då "diffen" (låser v & h) hjul i bakaxeln diffar oavsett bakhjul eller fyrhjulsdrift. Diffen gör så att bakändan på
dessa bilar lätt drar i väg i sidled med endast bakhjulsdriften inkopplad.
Dubbdäck på långtradare är förbjudet, det är grovmönstrade däck som menas
med vinterdäck. Tror nog att det halkas ändå och att det inte går att dra igång
en tradare som fått stopp i backe i snöstorm.
Skrivet 29 jan 2012 10:25 Kaptenen
Varför inte lagstadga om att det inte ska vara tillåtet att köra på vintern med framhjusdrift!
Fordon med framdjulsdrift är sannolikt en större fara på vintern än en bil med bakhjulsdrift, förutsatt att den sistnämnda bilen har antispinnsystem.
Har själv kört en mängd hyrbilar med framdjulsdrift och ingen av dessa känns stabilare eller säkrare än en BMW med bakhjusdrift och antispinnsystem!
Åker själv nu mera Volvo stationsvagn med 4-hjulsdrift, just det, "åker" då jag inte längre "kör" bil. "Kör" bil gör jag möjligen med tyska bilar eller italienska sportiga varianter.
Nåväl, att åka i en "rektangulär låda", dieseldriven XC, med 4-hjulsdrift känns lika tryggt som med en antispinnad BMW men ack så mycket tråkigare!
Men mba alla dåliga vinterförare har du nog rätt!
Skrivet 29 jan 2012 12:10 Sven-Erik Hjort (Ej registrerad)
Först var det en som ville förbjuda bakhjulsdrivna bilar till förmån för framhjulsdrivna. Nu kom det en till och hakade på och ville lagstifta om fyrhjulsdrivet. Det är så man baxnar. Det är tydligen bara att lagstifta och lagstifta.....
Skrivet 29 jan 2012 19:43 BJ (Ej registrerad)
Om bilarna har fram- bak- eller fyrhjulsdrift har nog ingen betydelse för olycksstatistiken. Att alla bilförare har förmågan att läsa av väglaget och anpassa körningen därefter är däremot avgörande. Saltade eller osaltade vägar saknar också betydelse om man anpassar sin körning och har bra däck för väglaget!
Förarna i fyrhjulsdrivna bilar har lika svårt att stanna sin bil i halt väglag. De har däremot lättare att ta sig fram vid halt väglag. De kan med fyrhjulsdrift parkera lite hur som helst vilket vissa fyrhjulsdrivna fordon ibland kan ses göra!
Skrivet 30 jan 2012 19:56 CN (Ej registrerad)
Det är väl snarare förare som inte kan hantera sin bil i halkigt väglag som inte hör hemma på svenska vintervägar. Om det ska lagstiftas om något så är det snarare om obligatorisk uppkörning på halkbana var 10:e år för att få behålla körkortet.
Skrivet 30 jan 2012 20:46 jonathan (Ej registrerad)
http://www.facebook.com/groups/219464754814606/
för alla som kör bakhjusdrivet ;D