Vården behöver mer resurser
Relaterat
Har vi sjukvård namnet värdigt idag? Eller liknar det en "cykelverkstad". Vilken frihet talade man om när man införde vårdval i landet? Och för vem? Åker man in för magbesvär lämnar man sjukvården i gips. Så illa är det med vår sjukvård i dag.
Varför infördes vårdvalet? Inte har det ökat min frihet. Men jag har inga pengar.
Varför skrotar man inte landstingen och den privata ambulansvården? Att man ska få tjäna så enorma pengar på sjuka människor och även andra vid behov av ambulans.
Ge landstingen de pengar man behöver för att uppfylla god omsorg och vård. Vi ska ha en offentlig sjukvård, det gynnar alla och vinnarna är många. Stärk SOS-Alarm, dom ska inte få neka ambulans som man gjort, människor har dött på grund av det. Stärk det genom pengar, mer personal, mindre stress, mindre skador i sjukvården. Eller ska vi en cykelverkstad? Moderaterna har förstört sjukvården.
Leif Nyström
Sundsvall






Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 feb 2012 08:38 Ser med två ögon (Ej registrerad)
Leif Nyström och hans röda svans glömmer som vanligt vad dom själva inte gjort. Alliansen bär allt ansvar enligt han. Det är till att vara enögd. Under sossarnas 44 åriga maktinehav i landstinget så ökades den administrativa verksamheten ut med enorma kostnader som resultat. En enorm ineffektivisering av sjukvården. En maktförsjutning mot röda Ångermanland. Det kostade enorma pengar. Men sådant ser inte herr Nyström. Eller vill inte se. Alliansen har gjort många fina insatser sedan maktövertagandet. Dom är inte perfekta Alliansen. Dom röda har också gjort en hel del gott. Dock med enorma kostnader som alltid följt i deras spår. Bättre för personalen har det funnits möjligheter att göra. Men det har inte gjorts. Det viktiga för röda är inte personalen utan politiken och makten.
Skrivet 3 feb 2012 12:49 Jan Åsberg (Ej registrerad)
Insändarskribenten har förmodligen aldrig uppsökt vården och tycks heller inte ha en aning om hur den finnanseras . Det finns många brister ivården här i Medelpad eftersom man lyckats rasera verksamheten på "länssjukhuset". Däremot Har fritt vårdval ökat kvallitén på vårdcentralerna. Sedan är det mycket enkelt att se vilka vårdcentraler som de flesta vill uppsöka och det är med största säkerhet beroende på hur vårdcentralen fungerar. Ett bra bemötande och rätt diagnos och behandling drar man många patienter till sig. Jag vet ju inget om din ekonomi men det är samma priser på landstingsdrivna som privata vårdcentraler. All vård är finnansierad via landstinget, förutom egenavgiften som är lägre på vårdc än på sjukhus möjligtvis blir det dyrare om sjukhusen förläggs till norra Ångermanland.
Skrivet 3 feb 2012 20:03 Förbannad (Ej registrerad)
Sen kan ju insändarskribenten tala om var det finns privata ambulanser i länet.
Skrivet 3 feb 2012 23:39 Kaptenen
Vården behöver inte mera resurser!
Vården behöver organiseras!
Den ovilja inom Landstinget Västernorrland mot att skapa en effektiv organisation gör att de inte förtjänar ett ytterligare skatteöre!
Så länge Ångermanland har 2 sjukhus ska vården inte ha en skattekrona till, snarare tvärtom!
Hur många gånger måste det sägas:
DET FINNS INTE BEFOLKNINGSUNDERLAG FÖR 2 SJUKHUS I ÅNGERMANLAND!
Ta lite av det som blir över när ångermanlänningarna bestämt vilket sjukhus som ska avvecklas och skapa med pengarna som blir över vettig vård!