Nej, skilj dig inte för att få jobb
Relaterat
Svar till Jeanette Wallgren i ST den 15 februari.
Jag tycker inte du ska behöva skilja dig för att få ett jobb. Du lyfte i din insändare upp artikeln om mitt förslag där jag vill omvandla försörjningsstödet – mer känt som socialbidrag – för att kunna anställa människor i stället för att dessa ska behöva leva på bidrag.
Jobbsatsningen ska kunna ge 600 jobb på tre år till de som står längst bort från arbetsmarknaden och samtidigt sänka kommunens kostnader för försörjningsstödet. Detta kommer att gälla de svagaste grupperna som i dag får socialbidrag, framförallt ungdomar, lågutbildade, nyanlända, missbrukare eller funktionshindrade och är ett upplägg som alla inblandade parter tjänar på.
Socialbidrag är samhällets yttersta skyddsnät för de medborgare som har det allra svårast och är tänkt som ett sista alternativ vid tillfälliga eller varaktiga ekonomiska problem. Bidraget ska garantera dig en skälig levnadsnivå i den mån dina inkomster eller tillgångar inte räcker till. Har du egna inkomster eller tillgångar måste du först använda dem innan du kan få socialbidrag.
Med andra ord, de som tvingas till långvarigt socialbidrag är de som saknar egna resurser och har det svårast i samhället. De har också den längsta vägen tillbaka och det är här som mitt ansvar kommer in. Den här satsningen ska hjälpa människor bort från socialbidrag och ge dem som står längst bort från arbetsmarknaden en möjlighet till ett drägligare liv.
Jag hoppas att du inte hamnar i en så svår situation att du kommer att behöva socialbidrag, för det är ingenting som någon frivilligt väljer. Det är också därför som den här satsningen är riktad till just dessa människor som behöver extra hjälp för att komma tillbaka.
Hans Forsberg (C)
Ordförande för Navi, nämnden för arbetsmarknad, vuxenutbildning och integration





