BILDSPEL: Tuff försmak på VM
Sundsvalls första thaiboxningsgala Born to fight blev en publikfest med mycket svett, lite blod, men inga tårar.
Och Petter Wallin fick en försmak på vad som väntar i VM till hösten.
– Ja, kanske att jag inte ska sikta så högt som på medalj ändå, säger Drakstadens svenska mästare efter förlusten mot VM-tvåan Meran Zangana.
Se fler bilder i Håkan Humlas bildspel.
Relaterat
Ringtjejerna skjutsades in på motorcyklar, thailändsk musik satte rätt stämning till matcherna och publiken levde med.
Born to fight visade sig också locka en tämligen stor publik till Sporthallen med både män och kvinnor i varierande åldrar.
De fick se tio matcher med mängder av slag, sparkar och fighters i clinch.
Stormatchen på förhand gick mellan Drakstaden Muay Thais nykorade svenska mästare i 81 kilo, Petter Wallin mot SM- och VM-tvåan från i fjol, Meran Zangana från VBC Sportcenter.
En rejält välmeriterad motståndare som blev klar sent sedan Wallins ursprungliga motståndare, Joakim Stenberg, fått en allergichock i veckan.
Zangana var också en försmak på vad som väntar Wallin i VM i Bangkok i november och han tog snabbt initiativet i matchen med ett par välriktade slag.
Wallin kämpade sig in i matchen, fick ner Zangana två gånger, men förlorade till slut en jämn match med domarsiffrorna 2–1.
Efteråt var Petter Wallin blodig i näsan och på kinden, men mest besviken.
– Jag visste inte att han var southpaw (vänsterhänt). Det är svårare att möta dem, precis som i boxning, säger han.
– I clinch var han dålig, där satte jag flera fina knän. Och jag slog honom så hårt att jag fick ont i knogarna. Jag fick ner honom en gång också och hade domarna sett det så ...
– Men fan, jag hatar att förlora.
Matchen gav i alla fall en försmak på det motstånd som väntar i VM till hösten.
– Jo, eller att jag inte ska sikta så högt som på medaljerna ..., säger Wallin självkritiskt.
– Nu ska jag träna på och tävla mer.
Förutom Petter Wallin hade Drakstaden fem fighters i ringen. Bland dem förlorade André Andersson med 3–0 mot Nima Barati, Strike Boxingclub, medan Jesper Svensson tog sin tredje seger på sju matcher efter klara 3–0 mot Borlänges Micke Bengtsson.
– En hård match mot en bra motståndare. Han hade en del bra slag som jag undvek, sen vann jag på clinchen, säger Jesper Svensson.
Kvällens shownummer stod dock klubbkompisen Robin Lindgren för med ett gäng spektakulära sparkar som drog ner applåder mot Tobias Lust från Göteborg.
I femte ronden orkade inte Lust mer och Lindgren kunde dansa hem segern.
– Han var bättre än jag trodde och jag fick göra mitt bästa. Sen showade jag lite också, säger Lindgren.














































Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 maj 2010 11:58 ONDSKAN (Ej registrerad)
STORT GRATTIS TILL EN FANTASTISK FIGHTING GALA!!!
DRAKSTADENS MUAY THAI!!
Skrivet 9 maj 2010 13:02 nöjd (Ej registrerad)
Måste säga att det var väldigt bra arrangerat och roliga matcher! Petter Wallin visade att han kan matcha en som kommit tvåa på VM och det är väldigt stort! Klart han kan ta medalj på VM!
Hoppas Born to fight arrangeras snart igen!
Skrivet 9 maj 2010 14:50 Jonas T (Ej registrerad)
Mycket bra tillställning, Har aldrig sett fighting på det är sättet live förut om jag kommer inte tveka om jag får chansen igen.
Nog tycker jag Petter ska satsa på medalj i vem, han höll ju nästan på att vinna mot en VM 2:a.
Skrivet 9 maj 2010 20:32 jones (Ej registrerad)
Bra Jobbat Meran!!!!! Nästa är jag på plats;) /Jones
Skrivet 10 maj 2010 11:39 MN (Ej registrerad)
Extremt bra gala och extremt bra fighter. Dom va jävligt bra matchade. Var längesen man såg en gala där så många matcher blev så här underhållande att se på.
Skrivet 10 maj 2010 17:08 Hagaboy (Ej registrerad)
han höll inte på vinna nånstans, meran dominerade från start till slutet... om ni inte tror kolla själva på youtube sök på merans namn!!
Skrivet 22 maj 2010 09:41 callew (Ej registrerad)
grattis Petter till en riktig en bra match callew