"Årets komet" flyttar hem
Hon skulle bara ner till Jägersro i fyra månader, men blev kvar i nästan 2,5 år.
Nu flyttar Emma Bjerkås, årets komet på Bergsåkerstravet 2007, hem igen.
– Jag längtar efter familjen, säger amatörtränaren.
Relaterat
Emma Bjerkås är hoppryttaren som sadlade om och blev travtränare.
Hon beskrevs tidigt som ett stjärnskott och prisades också som årets komet på Bergsåker 2007, efter att bland annat ha vunnit på V75 med Will Man Vint.
I november 2009 följde dock Emma med ner till Skåne när Bergsåkerstränaren Svante Båth skickade ner några hästar.
– Meningen var att jag skulle vara där i fyra månader, men det blev två och ett halvt år i stället, säger Emma Bjerkås.
I stället blev Jägersro hemmabana för amatörtränaren. När Båths hästar återvände till Medelpad så tog hon in nya. I dag har Emma 13 hästar i träning.
– Jag har utvecklats otroligt mycket som travtränare, det behövde jag för jag hade inte hållit på så länge. Nu har jag mer kött på benen.
Under tiden i Skåne har det inte blivit fler V75-segrar, men väl några på V65. 2011 var ändå hennes bästa år i karriären med 115 starter och cirka 750 000 kronor i prispengar.
– Sommaren var lite trög, men det gick bättre på våren och vintern.
Men nu vänder hon hemåt. Från den 1 maj har hon hyrt elva boxar på Volmsta.
– Jag längtar hem och efter familjen. Det är det som drar. Något annat går inte att klaga på här, förklarar hon.
– Volmsta känns jättebra. Det är en fin träningsanläggning. Jag tar med några hästar där ägarna är med.
Hur kommer satsningen se ut?
– Jag satsar alltid allt jag har. Om det sen innebär sju eller 20 hästar får vi se.













































