Oglesby-effekt i Örebro
Inget nytt kontrakt i Sundsvall Dragons.
Men en frälsare i särklassiga jumbon ecoÖrebro – som plötsligt vann mot både Borås och LF.
Det har varit tvära kast för Terrence Oglesby i Basketligan.
– Med tanke på resultaten så kan man väl säga att alla har vunnit på det här, säger Örebros ordförande Stefan Johansson.
Relaterat
Terrence Oglesby fick inte förlängt kontrakt med Sundsvall Dragons, men har lyft särklassiga jumbon ecoÖrebro till säsongens två vinster på slutet.Fotograf: Johan Engman
Fakta
Oglesbys facit i Dragons vs Örebro
• Sundsvall Dragons
Matcher: Åtta.
Poängsnitt: 10,8.
Returer: 1,9/match.
Assist: 2,0/match.
Effektivitet: 6,4/match.
• ecoÖrebro
Matcher: Tre.
Poängsnitt: 19,7.
Returer: 1,0/match.
Assist: 2,7/match.
Effektivitet: 11,3/match.
Artikelserie
- Mer om Dragons
- Uppkast 2012-02-07
När Sundsvall Dragons fick Johan Pierre skadad så tog man in norsk-amerikanen Terrence Oglesby för att fylla luckan under december och januari.
På sina åtta matcher hann den norske landslagsspelaren visa en del av sitt kunnande, men när Johan Pierre var skadefri valde Dragons att släppa Oglesby.
Till särklassiga och vinstlösa jumbon ecoÖrebro, som redan i mitten på januari hade hört av sig till Dragons utifall att Terrence Oglesby skulle bli tillgänglig.
Ett lyckokast skulle det visa sig.
Efter 24 raka förluster och noll poäng i ligaspelet slog helt plötsligt Örebro topplagen Borås och LF på rad. Och Oglesby stod för 23 poäng mot Borås och 28 poäng mot LF i sina två första matcher.
– Han blev en energiinjektion för oss. En stark bidragande orsak till att vi kunde vända vår trend, säger ecoÖrebros ordförande Stefan Johansson och utvecklar:
– Terrence hade ingen bakgrund i alla våra förluster utan kom in med energi och kunnande. Vi hade också saknat en riktigt bra skytt och han är en spelare som både skapar egna lägen och kan sätta några treor.
Medan Oglesby oftast startade på bänken i Sundsvall Dragons rotation så har han verkligen fått plats i ecoÖrebro.
Tillsammans med rutinerade Andrew Pleick har Oglesby bildat en vass guardduo, där han oftast haft rollen som shootingguard.
– Det har varit väldigt lyckosamt för oss. Han har gjort en minisuccé får man säga.
Senast mot Solna blev det dock förlust och bara åtta poäng av Oglesby som hittills snittat 19,7 poäng i Örebro.
I kväll väntar ett möte mot välbekanta ansikten i form av de gamla lagkamraterna i Sundsvall Dragons.
Ett Dragons som vet vad som väntar dem, men som också kan sägas ha haft nytta av "Oglesby-effekten" i Örebro.
– Ja, vi har ju faktiskt slagit två toppkonkurrenter till Sundsvall. Med tanke på resultaten så kan man väl säga att alla, vi, Terrence och Sundsvall har vunnit på det här, säger Stefan Johansson.
Terrence Oglesby har erbjudits kontrakt grundserien ut med ecoÖrebro med en klausul som ger honom rätt att bryta kontraktet för att flytta utomlands fram tills transferfönstret stänger i slutet av februari.


















































