GIF igång med träningen
Relaterat
Artikelserie
- Artikelserie: Giffarnas försäsong 2012
- Konstgräsmattan invigd 2012-01-10
- Naurin kör själv 2012-01-10
- Nyförvärven på plats 2012-01-10
- Försäsongen drar igång 2012-01-09
- Tränarstaben komplett 2011-12-31
- Walker blir klar i dag 2011-11-28
- GIF: Hallenius är jätteintressant 2012-01-09
Nu är säsongen i gång. Klockan 10.00 i dag gick Giffarna ut på NCC-hallens gräs i Timrå för ett första träningspass för året.
Klockan 14.00 är det sedan dags för träning i Nordichallen där man tillsammans med SDFF inviger det nylagda konstgräset.
Nya sedan i fjol är tränaren Roger Franzén (från Hammarby), målvakten Oscar Berglund (från Helsingborg) och anfallaren Johan Eklund (från Brage).
Frågan är hur väl Sören Åkebys mannar kan hävda sig i återkomsten till Allsvenskan.
Giffarna spelade i Allsvenskan så sent som 2008.






























































Tyck till! Vad tycker du om Giffarnas trupp?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 jan 2012 11:40 Gamle Redaktörn (Ej registrerad)
Lagbygget är inte klart än och det fattas minst två spetsspelare. Försvaret är bra men behöver kompletteras. Däremot behövs en riktig fältherre på mitten för den manteln axlar inte islänningen i allsvenskan om nu någon trodde det. Han har inte fysik för det, helt enkelt. Och jag är tveksam till om Åkebys barcelonafotboll räcker till i en högre division. Risken är att det blir för mycket sidledsspel. Det såg vi flerfaldiga exempel på förra säsongen. Djupledsspelet måste bli mycket bättre och forwardsalternativen fler. Glöm Hallenius. Det är ingen större tillgång i nuläget och han borde ha insett sin begränsning redan innan han stack till Italien. Ett konstmål i superettan gör ingen sommar! Ingen tillfällighet att han hamnat i kylan. Satsa pengarna på ett säkrare kort.
Skrivet 9 jan 2012 13:36 Börja jobba !!! (Ej registrerad)
Vi saknar 5-6 spelare med allsvensk rutin.
Linus som inte spelat på ett par år duger knappast i allsvenskan.
Vi har tappat vår bästa målskytt(Pontus)samt vår mest erfarna och vältränade spelare(Walle) !
Dags att skita i semestern och börja jobba !?
Skrivet 9 jan 2012 14:37 Martinsson (Ej registrerad)
Det ska då alltid tas alla chanser till gnäll som finns. Vi har för första gången på många år en riktigt bra grund att stå på. Tre eller fyra spelare av lite kvalité och vi kommer att ha ett lag som klarar oss i allsvenskan. Pontus var fantastisk för oss förra året, men jag tror att både för honom och för giffarna är det just nu bra att han får lira med AIK. Wallerstedt är ingen lösning på någonting, han har också varit fantastisk tidigare men är tyvärr slut som artist på den nivån. Det verkar som att du " Börja Jobba!!!!!" är bitter utan anledning. In Sören we trust!
Skrivet 9 jan 2012 18:50 Björn (Ej registrerad)
Truppen är intressant kan absolut hålla sig kvar,även om det blir lindans som vanligt.
Dock måste minst två,helst tre spelare till in, i nuvarnde trupp finns exempelvis bara två renodlade forwards,Eklund, Dos santos både oprövade på denna nivå.
Så med en bra spelare till i varje lagdel kan det bli absolut bli en hyfsad säsong.
Skrivet 9 jan 2012 23:34 agera (Ej registrerad)
Är målsättningen att hålla sig kvar, kanske det räcker.Men med erfarenhet av tidigare säsonger med den målsättningen så blir det kämpigt !
Vi saknar fortfarande 4-5 spelare från högsta ligan, det blir oftast avgörande i slutet av serien.
Linus är knappast en frälsare efter 3 skadeår !?
Ödet ligger i våra händer, börja köp (hela spelare) !
Skrivet 10 jan 2012 00:02 Giffare men inte blåögd (Ej registrerad)
Martinsson (Ej registrerad) skrev:
Det ska då alltid tas alla chanser till gnäll som finns. Vi har för första gången på många år en riktigt bra grund att stå på. Tre eller fyra spelare av lite kvalité och vi kommer att ha ett lag som klarar oss i allsvenskan. Pontus var fantastisk för oss förra året, men jag tror att både för honom och för giffarna är det just nu bra att han får lira med AIK. Wallerstedt är ingen lösning på någonting, han har också varit fantastisk tidigare men är tyvärr slut som artist på den nivån. Det verkar som att du " Börja Jobba!!!!!" är bitter utan anledning. In Sören we trust!
Inte bitter men realist,som du kanske förstår krävs det både nya spelare och att de fungerar i truppen.
Har styrelsen/klubben musklerna att värva de 4-5 spelare (hela) som går in i laget ?!?
Sören är minsta problemet, han är ett proffs och gör det bästa med den budget han får.....
Skrivet 10 jan 2012 17:40 Västra läktaren (Ej registrerad)
Den trupp som GIF har just i dag är ju faktiskt betydligt sämre än den som avslutade superettan på ett minst sagt knaggligt sätt. Skadad jättebra målis, måltjuven Pontus Egblom borta, Wallerstedt ratad m.fl. Nä. jag tycker det ser mörkare ut än på många många år. Hade nog trott och förväntat mig några nya spelare av mycket hög klass.....några som LYFTER hela laget och är en KLAR förstärkning............har vi fått någon sådan????? I nuläget är det säker nedflyttning som är mitt tips........