Naurin tillbaka i Sundsvall
Tommy Naurin är tillbaka i Sundsvall och i full gång med sin rehabilitering.
Men GIF-målvakten vågar fortfarande inte sia om hur lång tid det tar att komma tillbaka.
– Från början var det som att lära sig gå igen, säger Naurin.
Runt nyår opererades GIF Sundsvalls målvakt Tommy Naurin för sitt trasiga korsband.
Efter att han skött den inledande träningen i Göteborg på IFK-kliniken är Naurin nu tillbaka i Sundsvall och kör sin fortsatta rehabilitering med GIF:s naprapat P-A Forsberg.
– Det har gått jättebra, säger Tommy Naurin.
Tisdagens träningspass lämnade han dock med en ispåse runt sitt vänsterknä.
– Jag har fått en liten svullnad så nu ska jag köra lite lättare träning igen.
Annars är han optimistisk. Eftersom han hann träna i två månader inför operationen så har han kunnat ge sig själv en god grund.
– De i Blåvitt har stor erfarenhet efter alla deras korsbandsskador och de tyckte att jag låg i framkant. Jag tappade ändå fem–sex centimeter i omfång runt låret, men det är tillbaka nu.
Han beskriver den första tiden.
– Det var som att lära sig gå igen. Första passet fick jag lära mig att sätta ner foten och promenera, det var balans, mycket enkla övningar.
Tidigare har Tommy Naurin siktat in sig på att vara tillbaka efter EM-uppehållet. Något mer än det vill han inte sia om.
– Nej, jag ser bara att jag vill in i nästa fas i rehabiliteringen. Men jag är hoppfull, jag mår bra och känner mig stark.
Tommy Naurin får även stöd av förre Gais-målvakten, numera sjukgymnast, Anders "Puma" Holmberg.
Har du börjat förhandla om nytt kontrakt med GIF?
– Nja, vi är inne i diskussionen, men det är väl lite lagt på is.






























































