Kvalfylld förlust i derbyt
Nog visade Timrå hjärta på Alla hjärtans dag – men det blev alla hjärtans kval innan var kvällen var slut. Och en lektion hur det är i kvalserien.
– Vi krigade därute idag och det kommer vi att fortsätta med, säger Per Hallin
Psykningar, efterslängar, surt och grinigt och rena överfall. Så brukar det se ut när Timrå och Modo ställs mot varandra. Tisdagens match när Modo tog sin femte(!) derbyseger den här säsongen var inget undantag.
Men tränare Tommy Andersson var inte alltför missnöjd efter matchen. Ännu en förlust mot länsrivalen kan han ta. Nu handlar det om att förbereda sig inför kvalserien.
Kvalseriematcher är som derbyn.
Psykningar, efterslängar, surt och grinigt och rena överfall.
– Det är en bra match från vår sida, vi visar mycket hjärta. Vi tappade lite i andra, men vi skapar chanser och tog ett steg i rätt riktning idag, säger han.
Och Timrå började bra. Per Hallin drev upp på högerkanten, släppte pucken bakom ryggen till Yared Hagos som dundrade upp pucken i krysset bakom Mikael Tellqvist i Modos mål.
Men det sköts vilt åt båda håll. Stefan Ridderwall hade ett eget lite krig i målet mot Modospelarna och det var gott om oroshärdar både här och där – men inte tillräckligt enligt Alexander Larsson som hade synpunkter på domarduon Patrik Sjöberg och Tobias Björk efter matchen.
– Det känns som de hånar oss när de inte tar utvisningarna. De slog undan skridskorna på Simon (Önerud) och domarna gör ingenting.
Matchen fick oss en pikant avslutning när Mattias Ritola första satte en klubba i ansiktet på en framstormande Larsson och sedan avgjorde derbyt i förlängningen.
– Det spelar ingen roll vem som gjorde det, men jag fick klubban innanför visiret och det skulle ha varit en utvisning, säger Larsson.
Revanschsuget tycks finnas i laget.
– Vi vet vad vi kan och det visade vi idag, men det finns mer att hämta, säger Per Hallin.
Han vet vad som väntar i kvalserien.
– Det är krig, så är det bara. Lagen som kommer underifrån har väntat länge och för dem är det slutspel, alla vill väldigt, väldigt mycket, säger Hallin.
Timrå ville väldigt mycket Modo också – ändå åkte laget på sin femte raka förlust mot Modo den här säsongen.
– Alla var där idag och vi spelar bra, det känns lite surt att vi inte tar dem i dag, säger Hallin.
Smällarna lämnar också sur eftersmak som ställer till det när Tommy Andersson vill spela ihop sitt lag inför kvalserien. Fredrik Bremberg åkte på en hjärnskakning och Andreas Molinder slog upp sin axelskada.
Men soldater skadade i strid stoppar in Timrå.
– Vi tänker fan inte ge oss, vi ska kriga järnet ända till slutet av den här Elitserien så att vi är så förberedda som möjligt när kvalserien drar igång, säger Alexander Larsson.
Betyg på spelarna, snack och övrigt intressant i "slutsignal" - kan ni läsa i dagens papperstidning.






















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 14 feb 2012 22:01 Sture (Ej registrerad)
Ska inte en reporter vara objektiv? Hög klubba var det absolut, men knappast i ansiktet? Kanske tog klubban i halsen, men eftersom TIK:aren filmade så kvittades helt riktigt.
Skrivet 14 feb 2012 22:07 Ante (Ej registrerad)
Anders Khanan... Det är du som är pinsam som snart får se ditt sundsvall i div 1 :D
Skrivet 14 feb 2012 22:12 Tvåögd (Ej registrerad)
Lunkan (Ej registrerad) skrev:
Finns det ingen möjlighet att visa ut domarna, bedrövligt när två domslut som enligt domarboken skulle ränderat MODO 2 minuter i båda fallen. Trippen på Önerud i första solklar, ännu klarare med klubba i ansiktet på Larsson av Ritola som sedan får fortsätta och avgöra. Fruktanssvärt av två så rutinerade domare.
Efter en sådan fadäs så skall de två inte få döma mer denna säsong.
Men den solklara trippingen på Tollefsen ca 2 minuter kvar av ordinarie missade du så klart, efter att alla år fått höra hur Modofansen gnäller på domaren trodde man i sin enfald att Timråfansen skulle vara annorlunda, men där hade man fel, kasta sten i glashus eller vad brukar man säga ? för övrigt var Timrå inte förfördelade av domaren sett till hela matchen,
Skrivet 14 feb 2012 22:16 TIKARE-62 (Ej registrerad)
Du"Joe" kan det vara så att du rent av glömde att plocka ur dina öron-proppar ?? Min röst är inte mycket att hurra för just nu.Står i klacken,och har gastat hela matchen.En hel del på domarna förvisso.Men ändå ;)) Jag tyckte i allafall att vi hördes.
Skrivet 14 feb 2012 22:25 Skinnprinsen (Ej registrerad)
Gnäll Gnäll inrikta er på kvalserien istället! Ni kan inte gå till slutspel ändå! Och vad hjälper det att fått 2poäng mot Modo I år eller 1? Ni har ett div1lag inse det.
Skrivet 14 feb 2012 22:40 sportan (Ej registrerad)
Ju fler domare desto sämre resultat.
Klart domarna ser de dom vill se , Modo ligger ju lite högre i tabellen så är de väl ????
Det är ju ändå domaren som avgör en match i alla lägen, inte spelare som vi tror.
Men Timrå behöver en trygghet i målburen oxå.
De är där bristen finns !!!
Skrivet 14 feb 2012 22:51 Puckowood (Ej registrerad)
Lunkan (Ej registrerad) skrev:
Finns det ingen möjlighet att visa ut domarna, bedrövligt när två domslut som enligt domarboken skulle ränderat MODO 2 minuter i båda fallen. Trippen på Önerud i första solklar, ännu klarare med klubba i ansiktet på Larsson av Ritola som sedan får fortsätta och avgöra. Fruktanssvärt av två så rutinerade domare.
Efter en sådan fadäs så skall de två inte få döma mer denna säsong.
Timråspelarna brukar alltid falla ganska lätt, han missade en utvisning här, men tänk på alla diving som dommarna släppt!
Med ditt resonemang skulle vi ha 52 domare som inte skulle få döma mer den här säsongen...
Skrivet 14 feb 2012 22:53 mickepop (Ej registrerad)
va gnäller man om ett domslut??? va har det för betydelse när kvalserien som gäller...timrå måste hitta några linjer i spelet o det har dom inte dom åker ur tyvärr...ja tråkigt nog...men skiter man i juniorena i timrå ja hur ska man lyckas med bara importer från andra lag ...skamligt inte en spelare från medelpad.
vilken klubb känsla har man då ???
Skrivet 14 feb 2012 23:17 palle (Ej registrerad)
Slut å lipa nu småglin,duger ni inte till å spöa modo hemma och inte överhuvudtaget denna säsong så kan det knappast sluta på något annat sätt än allsvenskan nästa säsong.
Skrivet 14 feb 2012 23:21 peppe (Ej registrerad)
Till alla som säger att matchen avgjordes av domarna: Madsens utvisning efter det mayhem som varit nere i hörnet efter blockering? Att inte Micalic eller vad han heter blir utplockad för roughing ett par minuter senare efter ett klockrena slag i ansiktet? Diverse interference, och varför inte tripping på tolle innan 1-0.. Domarna var USLA, åt båda håll. Men Modo var inte bra idag och ni tog bara 1 poäng, stort grattis.
Skrivet 14 feb 2012 23:40 Grävlingens IF (Ej registrerad)
Ja, detta är pinsamt, alla TIK-are.... !!! Hittar ni inget fel på tränarna ock skriker "avgå tränaren" så ska ni ta det sista halmstrået och skylla på domarna??? Är de domarna som spelar eller dömer? Hoppas vi ses snart...
Skrivet 15 feb 2012 00:30 HP (Ej registrerad)
Hejar på Modo så jag är såklart glad. Men det känns väl sådär att målet kom efter en väldigt tveksam situation. Kändes som att domarna avgjorde detta och det är ju aldrig rätt, oavsett vem som vinner.
Skrivet 15 feb 2012 01:12 fewie- (Ej registrerad)
Det ska inte spela någon jävla roll vart i tabellen man ligger, domarna ska döma efter reglerna inte efter hur dom vill matchen ska sluta. Även om man ska spela kvalserien så ska man fortfarande ha en chans att vinna utan att domarna ska förstöra.
Skrivet 15 feb 2012 01:17 tikare (Ej registrerad)
Sture (Ej registrerad) skrev:
Ska inte en reporter vara objektiv? Hög klubba var det absolut, men knappast i ansiktet? Kanske tog klubban i halsen, men eftersom TIK:aren filmade så kvittades helt riktigt.
Du kanske missade biten i artikeln där Larsson berättar att han fick klubban innanför visiret. Sist jag kollade satt visiret över ögonen och näsan, dvs mitt i ansiktet inte över halsen.
Skrivet 15 feb 2012 02:15 Svenåke B (Ej registrerad)
Domarskandal helt enkelt!
Se situationen här:
http://wp.me/ppT3R-3d
Skrivet 15 feb 2012 06:36 Ess (Ej registrerad)
Timrå hockeyn är på väg kraftigt utför. Bara att gilla läget. Sluta och gnäll på domaren. Lägg energin på att stänga matchen. Domare och bra många mer vill inte se detta lag i Elitserien. Det är business den handlar om. Tror ni företagarna som använder sin reklam i matcher vill synas med loosers? Nu har det gått illa på riktigt. Sorry, för detta gäng klarar inte kvalserien. Spelar ingen roll hur många tröjor som hissas i taket. Det är på planen det avgörs. Ni gjorde ändå en hyfsad match mod Modo, men tråkigt att se sitt kära hockeylag bara ta stryk, stryk och stryk. Vart är två tallars hockeykultur?
Skrivet 15 feb 2012 06:44 Valle Valium Stockholm (Ej registrerad)
Ishockeyn måste hålla sig med domare som vågar tillämpa reglerna. Igår var det också så att TV kommentatorn i Canal + studsade två gånger över domares totala blindhet. Årets mest tydliga tripping i första perioden samt klubbslaget i ansiktet på Alexander Larsson.
Det gick inte att undgå att se men i dessa lägen av matchen ansåg domarna att det inte passade sig för MoDo utvsning och då blev det ingen utvisning oavsett förseelsers tydlighet?
En grymt svag domarinsats!
Menade domarna att det var ett helt sjysst ansiktslag med MoDo klubban i Larssons ansikte?
Skrivet 15 feb 2012 07:22 forza Lule (Ej registrerad)
Härligt att slå lillebror igen,och se dom totalt avsågade och nedgångna.jag har varit i eon arena 1gång imitt liv och sett en match,men i kvalserien skall jag gå och hålla på motståndarna,OM jag kan tigga åt mig några fribiljetter,för tik vägrar man sponsra,jag kommer tex ta med mig eget kaffe oxå.Heja heja örebro!
Skrivet 15 feb 2012 08:15 Peppe (Ej registrerad)
Sluta klaga på domarn. Timrå håller lägre standard än vad domarna gör.. Är väl bara Timrås fel att dom förlorar.. Spela bättre så vinner ni.. Ska bli skönt när Timrå spelar i allsvenskan.. Slipper man dom och deras fans..
Skrivet 15 feb 2012 08:21 Tikare (Ej registrerad)
Skinnprinsen (Ej registrerad) skrev:
Gnäll Gnäll inrikta er på kvalserien istället! Ni kan inte gå till slutspel ändå! Och vad hjälper det att fått 2poäng mot Modo I år eller 1? Ni har ett div1lag inse det.
Blir så arg på dig så jag inte vet vars jag ska ta vägen, sådär säger man inte!! Timrå hör inte hemma i div1, de hör hemma i elitserien lika mycket som Modo gör. Som alla andra lag gör. Alla lag har svakor ibland. Vi har insett det, shysst att trycka ner oss ännu mer? Äru helt funtad eller? Modo hade PRECIS samma kris förra året, de hamna också i kvalserien, var lite shysst istället för att kommentera massa spydigt!
Skrivet 15 feb 2012 08:56 Forza TIK (Ej registrerad)
L L (Ej registrerad) skrev:
Lägg ner hela hockeyn, eller skaffa ett 10 dommarsystem som har genomgått en syntest utan ledarhund
Forza lule: Hahahaha Såna gniddar som du är inte välkommen, du hör hemma i en grotta framtill våren kikar fram, då kan du kliva fram och känna på verkligheten!!
Skrivet 15 feb 2012 08:57 Kimmo Kapanen (Ej registrerad)
Peppe: Va inte så kinkig nu bara för att du inte fick lördagsgodiset i lördags!
Skrivet 15 feb 2012 09:06 Petter (Ej registrerad)
Galet mycket kaxiga MoDo-fans här. 3 år utanför slutspel, 1 år i kvalserien, och just nu 4 poäng från kvalserien igen och målskillnad ifrån att missa slutspel. Det är lätt att vara kaxig när man inte vet hur man läser en tabell. Vi i Timrå har iaf självinsikt att se att vårat lag inte håller måttet...i år.
Skrivet 15 feb 2012 09:35 Leight (Ej registrerad)
Är det inte rekord snart? I Elendighet!
Finns väl ingen som slår Timrås bottenrekord!
GRATTIS!
Skrivet 15 feb 2012 09:42 Mikael (Ej registrerad)
Jag håller på mitt älskade Leksands IF. Tycker att det är sorgligt att det är som det är med TIK, egentligen. Vore gött att ha TIK, MoDo, Luleå och Skellefteå kvar i Elitserien. Jag ser hellre norrlandslag än bara lag från södra Sverige. Lycka till TIK, MoDo och Sundsvall. Å Leksand såklart.
Skrivet 15 feb 2012 10:20 Berra (Ej registrerad)
Tycker att Timrå-spelaren som fick "klubban i ansiktet" också skulle ha åkt för diving. Sicken glaslirare. Håller dock med om att domarna inte var bra, men nu råkade en tveksam situation inträffa i ett känsligt läge. 2 minuter för diving och 2 minuter för hög klubba ger kvittning...
Skrivet 15 feb 2012 10:24 Nils-Thore (Ej registrerad)
Petter (Ej registrerad) skrev:
Galet mycket kaxiga MoDo-fans här. 3 år utanför slutspel, 1 år i kvalserien, och just nu 4 poäng från kvalserien igen och målskillnad ifrån att missa slutspel. Det är lätt att vara kaxig när man inte vet hur man läser en tabell. Vi i Timrå har iaf självinsikt att se att vårat lag inte håller måttet...i år.
Skillnaden på dagens Timrå och dagens Modo stavas klass. Man behöver inte vara Einstein för att konstatera att det finns potential och resurser i Modo. Timrå är tyvärr ett lag på dekis. Jag hoppas dock att de hänger kvar. Men det blir garanterat tufft.
Skrivet 15 feb 2012 10:31 Betraktaren (Ej registrerad)
Tänk att så fort det börjar skymma och motgångarna kommer så kryper ni fram, från varje buske och under varje sten. Frågan är vad ni gör under ljusa stunder av framgång, ligger hemma och gråter eller står med oss andra och njuter av framgången? Låt mig gissa på det sistnämnda. Nu tycker jag att ni TROLL ska krypa tillbaks där ni hör hemma, i tystnaden. Men ni är även välkomna att tillsammans med oss andra stötta Timrå IK i den period av motgång vi nu upplever.
Skrivet 15 feb 2012 11:25 Klubban (Ej registrerad)
ja de är för jävligt att domaren missade, filmningen på Larsson. bedrövligt.
Skrivet 15 feb 2012 11:26 patrik (Ej registrerad)
Nils-Thore:
vad håller modo för klass då? öppna ögonen och inse att ni inte har förbättrat er nämnvärt från förra året... även ni är nära kvalserien.
Skrivet 15 feb 2012 12:11 Lasse (Ej registrerad)
Dags att lägga ner den här typen av sk idrott. Snorungar med bra betalt som slåss på isen och flockar på läktaren som skriker ut sitt uppdämda missnöje med allt här i livet. Såg ett TV-program för ett tag sen om chimpanser,
två flockar som inte var sams och på sidan stod åskådarna och vrålade.
Finns vissa likheter....
Skrivet 15 feb 2012 12:22 Fd Timråit (Ej registrerad)
hahaha....joo det är domarens fel att Timrå ligger SIST...eller??
Såklart inte, Timrå är ju helt värdelösa å skall inte vara i elitserien! Tur de åker ur nu så ett bra lag får ta deras plats!
Hejja MODO, ett riktigt lag
Skrivet 15 feb 2012 12:25 KalleBalle (Ej registrerad)
Tycker ni inte, att det är dags att SLUTA GNÄLLA NU !!?? TIMRÅ IK håller som bäst att preparera och förbereda sig för ett KRIG, som kallas KVALSERIEN.
NU är det också upp till oss Supporters att sluta upp kring LAGET i våra hjärtan, och bidra med ALLT VI kan för att stötta grabbarna. Dom kommer att "slåss för sina liv" i kvalet ! Vi KAN stötta laget mycket mera än vi tror, med positivt tänkande, och POSITIVA skriverier här i ST. Kom IGEN nu !!! Vi måste också ladda för Kvalserien, och för att med ALLA medel stötta TIMRÅ IK i sin kamp för att bli kvar i ES. SKIT i alla gnällmånsar som skriver här, och LADDA FÖR KVALET i stället ! Forza TIMRÅ IK !!!
Skrivet 15 feb 2012 12:32 Hockeylover (Ej registrerad)
Jaha! Då är timjåfansen igång igen! Domarns fel att inte fjollorna från timjå kan spela hockey!
Rätt lag vann, synd på den missade poängen bara!
Skrivet 15 feb 2012 12:34 LIZZARD (Ej registrerad)
Vill bara tacka Tv4 för att dom visade vilket "SKÄMT"Patrik Sjöberg är,genom att visa hela sekvensen innan Modos mål på ÖT(lägg där till trippingen i första och armbågen på "linkan").
Att Timrå ligger sist är ingen ursäkt att inte blåsa för solklara utvisningar,typ när Önerud blev trippad i första,när Alexander fick klubban i fejset(det heter ju att spelaren är ansvarig för sin egen klubba)före Modos mål och framför allt mest horribelt av alla,armbågstacklingen på "Linkan"som gjorde att han fick utgå med en befarad hjärnskakning,utan någon som helst åtgärd av Sjöberg(han blåste inte ens av för att kolla hur det var med "Linkan").Betänk då att efter Timrås förra match så fick Torp 5-min+avstängning i 4 matcher + böter för en tackling,och då fortsatte ändå Frölundaspelaren matchen.
Skrivet 15 feb 2012 13:19 PH (Ej registrerad)
Bremberg hjärnskakning??? Måste ha hänt nåt i båset i så fall. Han är ju aldrig i närheten av kroppskontakt med motståndare.
Skrivet 15 feb 2012 14:16 TE (Ej registrerad)
Filmning?
Det är såhär man reagerar när man får en klubba i ansiktet, prova själv.
Skrivet 15 feb 2012 14:23 HasseBasse (Ej registrerad)
Till "PH" : Är det för mycket begärt av dig, att du SLUTAR med dina synnerligen osakliga och spydiga kommentarer ?? Du missade alltså "Tollefsens" osportsliga påhopp mot Bremberg. Men DU uttalar dig ändå !! Eller hur ?? Det är vanligt att innan man uttalar sig, så ska man VETA vad man pratar om. Min vänliga förhoppning och hälsning till dig är, att "du skaffar dig ett liv". Ha det så bra i fortsättningen !!
Skrivet 15 feb 2012 15:06 S (Ej registrerad)
Spelar ingen roll att T ska spela kval eller vad ni tycker om laget.. REGLER ska väl följas!! Därav vi har domare i hockey!? SKANDAL DOMARE!!!!
Skrivet 15 feb 2012 15:21 Lasse (Ej registrerad)
Slut å lipa småglin! Det har väl ingen betydelse hur matchen slutade igår.samla kraften till kvalserien istället för där kommer det att bli betydligt tuffare än att få spö av Modo.
Skrivet 15 feb 2012 16:00 kalle (Ej registrerad)
Fd Timråit (Ej registrerad) skrev:
hahaha....joo det är domarens fel att Timrå ligger SIST...eller??
Såklart inte, Timrå är ju helt värdelösa å skall inte vara i elitserien! Tur de åker ur nu så ett bra lag får ta deras plats!
Hejja MODO, ett riktigt lag
modo kommer inte att klara sig heler,
Skrivet 15 feb 2012 16:27 luwc (Ej registrerad)
Tycker att Hedman var lite väl snäll när Ritola gjorde mål......men det är ju klart, han spelar ju med MoDo nästa år.
Skrivet 15 feb 2012 17:17 Lada (Ej registrerad)
Är det ingen som har tänkt på vad poängen som Modo fick på en ojust sak, kan göra i slutänden på serien.Titta bara på tabellen efter igår hade TIK tagit extra poängen hade Modo legat i ingenmansland, det kan vara miljoner i inkomst den poängen
Skrivet 15 feb 2012 17:23 FJ (Ej registrerad)
Jag tror på det som kallas "Karma", vilket innebär att i SLUTÄNDAN" får varje lag det de "förtjänar"... ...och just i Modos fall tror jag verkligen på att de kommer ansluta till Kvalserien fram i mars månad, och väl där kommer TIMRÅ IK plocka dem på ALLA sex pinnarna! (Revansch som heter duga!) Go Timrå, go!
Skrivet 15 feb 2012 17:26 patrik (Ej registrerad)
Nils-Thore:
vad håller modo för klass då? öppna ögonen och inse att ni inte har förbättrat er nämnvärt från förra året... även ni är nära kvalserien.
Skrivet 15 feb 2012 20:36 hmmm (Ej registrerad)
Om Timråspelarna fick rätt att slå Modos spelare i ansiktet med klubborna helt ostraffat skulle vi nog börja vinna lite matcher vi också.
Skrivet 15 feb 2012 21:14 Svenåke B (Ej registrerad)
Domarskandal helt enkelt!
Se situationen här:
http://wp.me/ppT3R-3d
Skrivet 16 feb 2012 12:56 paddy (Ej registrerad)
Tycker att bägge lagen var lika stora kålsupare! Det var domarna som var under all kritik! Nu hade Modo turen och skickligheten på sin sida, men that´s life! En undran bara: när fick Bremberg sin hjärnskakning?? Halkade han i omklädningsrummet eller? Har var ju inte i närheten av en närkamp!
Skrivet 16 feb 2012 14:02 sonniefan (Ej registrerad)
Ang. "Höga klubban". Även om jag är TIK-supporter och tycker att det är trist att förlora, så har förlusten ringa betydelse för oss. Men det är ju faktiskt många lag som är indragna i bottenstriden, och den här typen av bedömning kan drabba helt andra lag i slutänden. Vad jag vet har ingen domare reprisbilder att spela upp innan de bestämmer om de ska blåsa eller inte. "Live" såg det solklart ut i alla fall, och det är väl det dom ska döma efter. Tycker dom att det var en "diving" inblandad ta för det också då, men låt inte spelet fortsätta. Det är ju inte alls säkert att TIK vunnit bara för att det blivit utv. eller straffar... Det är bara för dåligt agerande helt enkelt. Tänk på ALLA som är inblandade inte bara TIK och modo.
Skrivet 16 feb 2012 17:04 PH (Ej registrerad)
Härligt med detta forum där man kan uttrycka sina tankar, känslor och spydigheter också om man känner för det. Och det är härligt att ingen medskribent kan sätta stopp för det. Man behöver inte ens veta vad man pratar om. Ett bevis på detta är att HasseBasse passerar censuren. Ordet är fritt!!! Hur tokigt det än må vara. Tack för det!!