Distriktets bästa skidåkare gör upp
Nu är det dags för Medelpads bästa längdskidåkare att göra upp i ungdoms-DM. Tävlingarna på Stockviks skidstadion kör igång redan i kväll.
Relaterat
På startlinjen kommer det att stå ett helt gäng med duktiga skidåkare som vann medalj på ungdoms-SM förra veckan. Bland skidåkarna finns bland annat Emma Rusth, Alnö, som vann guld på distans och tog silver i sprinten under USM.
Stockvikstrion (Mikaela Vedin, Elin Sundberg och Isabell Persson) som tog guld i USM-stafetten ska också tävla i DM tillsammans med en rad andra medaljtagare från USM och Kalle Anka cup.
DM-tävlingarna i Stockvik pågår i dag och under hela helgen. I kväll avgörs sprinttävlingen, klassisk stil, och på lördag koras mästarna i parstafetten. Tävlingarna avslutas på söndag med distansloppet i fri stil, masstart.





















