Ransonering införs på äldreboenden
Relaterat
Besparingarna inom äldreomsorgen i Timrå kommun slår nu mot de äldres kaffestunder. Två koppar kaffe och maximalt tre deciliter mjölk per person och dag är ransonen som nu införs, skriver Sundsvalls Tidning.
Det nya kostdirektivet har förhandlats fram för en tid sedan och tanken är att personalen ska göra veckobeställningar som även omfattar bland annat bröd och smör till frukost och mellanmål. Hela sortimentet som de äldre kan beställa från ska ses över.
Personalen har varit kritisk och uttryckt att de skäms när en äldre vill ha lite mer av en ransonerad produkt och det inte går att ordna.





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 feb 2010 08:09 PJ (Ej registrerad)
Ja vad säger man!
Tänk om man någon gång fick läsa om nedragningar inom flyktingmotagningen istället!
Skrivet 27 feb 2010 11:25 HalvblodsSvensken (Ej registrerad)
Skäms inte beslutsfattande politiker i Timrå? Bör inte dom människor som har byggt upp detta land få njuta sina sista år? Hur har man råd att ta emot 80 flyktingar men inte ge kaffe till pensionärerna?
http://st.nu/start/timra/1.1537829--generos-flyktingmottagning-i-timra-
Skrivet 27 feb 2010 13:20 Christina (Ej registrerad)
Jag vägrar att tro att det är sant! Så väldigt sorgligt, skamligt, snålt och elakt! Jag finner inte ord för hur illa det är.
Vi som fortfarande inte har blivit helt beroende av andra och som har möjlighet måste protestera!
Ska de gamla bli undernärda och fråntas den lilla glädje de har kvar?
Ansvariga i Timrå kommun: Tänk om!!! Tänk kraftfullt om!!!
De gamla ska tvärtom ha allt gott de kan önska sig. Allt som kan göra deras tillvaro lite bättre.
Skrivet 27 feb 2010 14:33 Partilös (Ej registrerad)
Ni som kommer med dessa korkade besparingar har glömt bort att de personer som i dag behöver omsorg har betalat mycket skatt på 60 och 70 talet och nu när de ska få återbäring på sina pengar tittar politiker bort och ser behövande längre bort ifrån som är mer behövande än deras föräldrar och mor och farföräldrar.
Skrivet 28 feb 2010 11:32 Sur tant (Ej registrerad)
Kanske skulle vi sparain några politiker i stället?De är ganska många i Timrå.