Tragisk olycka bakom dödsfall
En 34-årig man hemmahörande i Sundsvall hittades i går morse död i centrala Östersund.
– Allt tyder på att det var en tragisk olyckshändelse, säger polisens informatör.
Relaterat
Mannen hittades strax före klockan nio på en garageuppfart bakom Gamla teatern i Östersund. 34-åringen som var bosatt i Sundsvall var på ett tillfälligt besök i Östersund.
– Vi ska nu prata med personer han umgicks med, säger Ann-Christin Johnsen, informatör vid Jämtlandspolisen.
Ett par som bodde på hotellet hittade mannen. Platsen spärrades av och tekniker kallades in från Sundsvall.
– De har inte gjort några fynd på platsen som tyder på att det varit någon strid. Vi tror att det var en tragisk olyckshändelse, troligen på grund av ett fall, säger Ann-Christine Johnsen.
Polisen är angelägna om att komma i kontakt med personer som befann sig i området runt Gamla Teatern i Östersund under tidsperioden lördag kväll till söndag morgon och andra som kan tänkas ha tips eller upplysningar att lämna som kan sättas i samband händelsen.
– Kroppen kommer att skickas till Umeå för en rättsmedicinsk undersökning och vi fortsätter att utreda olyckan, säger Ann-Christine Johnsen.































Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 maj 2010 12:50 pumperdickel (Ej registrerad)
Uscha, alla dessa mooord... :(
Skrivet 23 maj 2010 17:41 Henrik (Ej registrerad)
pumperdickel: Du läste inte artikeln va?
Skrivet 23 maj 2010 18:42 T (Ej registrerad)
pemperdickel, läs om, läs rätt!
Skrivet 23 maj 2010 23:12 J (Ej registrerad)
Det var ju inget mord, läs artikeln igen vetja.
Skrivet 24 maj 2010 00:56 Oasen (Ej registrerad)
ST är den enda av de tidningar som skrivit om händelsen som inte angett att det var en fallolycka.. man undrar om det är av slöhet eller medvetet. ST:s nätupplaga sover o suger..
Skrivet 24 maj 2010 10:57 C (Ej registrerad)
"Vi tror att det var en tragisk olyckshändelse, troligen på grund av ett fall"
Det tycker jag låter som en fallolycka, tycker inte du det Oasen? Att anklaga ST:s nätupplaga för att "sova och suga" är lite tokigt när du tydligen inte orkat läsa artikeln ordentligt.
Skrivet 24 maj 2010 11:50 MrX (Ej registrerad)
Grejen är den att artikeln skrivs om och ändras av ST och får en helt annan innebörd, efter att vissa kommentarer skrivits.