Krönika: Nu och då
Framtiden tedde sig diffus, men "ett barn ska jag ha när jag blir stor". Så tänkte jag vid studenten 1980.
Troligen kan även dagens studenter identifiera sig med Barbro Lindgrens och Jojje Wadenius sång, och bortsett från det är vi nog också väldigt lika. Och olika.
Dagens studenter vet inte hur livet såg ut innan mobiltelefonen och uppkopplingen. De kan kanske inte alla älvarna i Halland, men de kan Thailands regionsindelning och om de planerar en backpacker-resa i framtiden vet de allt om Asiens och Sydamerikas godbitar. Och fallgropar.
Jag träffade en reseledarchef från Sundsvall för en tid sedan. Hon berättade att dagens nyanställda reseledare kan allt om Mayafolkets historia redan innan de har gått kursen. De har redan läst allt på Internet. De är redo och sköter sig exemplariskt, så länge de stannar. För de har en tendens att dra vidare ganska snart. De vill ha nya utmaningar, nya upplevelser och de vill till nya destinationer. Kanske är det något att tänka på för dagens arbetsgivare. Att de måste vårda och värna om de unga. Världen har blivit mindre, och dagens ungdomar surfar gärna runt både här och där. De kanske inte har lärt sig uttrycket "laga ni så äter vi" (Lagan, Nissan, Ätran, Viskan), men de kan navigera på betydligt djupare vatten.
Nu rusar alltså 92-orna ut på gymnasieskolornas trappor. De föddes det året när Bingolotto fick tillstånd att sändas på tv i Sverige, när Bill Clinton utsågs till USA:s president och Sovjetunionen upplöstes officiellt, när LO-basen Stig Malm kallade sossekvinnorna för ett fittstim, när Sverige blev hockeyvärldsmästare för andra gången i rad, när Lasermannen härjade i Stockholm och när tunneln började byggas genom Hallandsåsen.
Mer än 18 år har gått och visst är det lätt att känna med både de unga studenterna och deras stolta föräldrar som står beredda med flaggor och blomsterarrangemang utanför lövade skolportar. De som tänker: "Åh, vad stor han har blivit" och "Tänk, att hon klarade det". De som mitt i denna rusiga, tjusiga, förförande, berörande högtid också känner vemodet välla fram. De som tänker: "Men, ska jag säga, akta dig för eld och djupa vatten. Spring aldrig, aldrig bort... "
















Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 jun 2011 11:02 Protes-(tant) (Ej registrerad)
Vackert tänkt men ack så fel.
Varför skall arbetsgivare vårda unga anställda extra framför andra ålderskategorier??
Det är just ungas vilja att byta jobb som skapar rotation på arbetsmarknaden.
Ett av svensk arbetsmarknads största problem är ju att vi gm LAS i praktiken har skapat en inlåsnings effekt.
Alla, oavsett ålder, behöver byta jobb oftare och på så sätt skaffa en bredare och förhoppningsvis djupare erfarenhet. Arbetsgivare uppskattar den vilken visat på vilja att förkovra sig på olika sätt.
Bara gm att ha en a-kassa som täcker inkomstbortfall under en kortare tid men med 100% så stimuleras alla att våga byta jobb oftare.
Titta bara på Danmark där statistiken talar sitt tydliga språk.
Så Katarina behöver tänka igenom lite extra inför sina krönikor.
Skrivet 10 jun 2011 11:30 Frasse (Ej registrerad)
Jag har aldrig förstått vartför jag måste kunna namnet på fyra fjantiga små bäckar i Halland.